Foto

Stovky profesionálů i dobrovolníků v plném nasazení

Po letních přípravách zahájila Horská služba zimní sezónu

Autor: Petr Novák 11. prosince 2019 10:47

Horská služba

     Přesto, že ve většině horských oblastí HS se provoz v lyžařských areálech teprve připravuje, Horská služba zahájila zimní sezónu 2019/2020 v plném nasazení.
     Zimní sezóna začíná pro členy Horské služby od 1. prosince a navazuje na ukončenou letní sezónu, která byla pro záchranáře náročnější než v minulosti. „Naši záchranáři v tomto období provedli 2477 zásahů, jednalo se především o úrazy spojené s jízdou na horském kole, tedy 781 zásahů, a pěší turistikou, 758 zásahů. Opět došlo k  nárůstu oproti loňské letní sezóně, kdy jsme zasahovali v 2348 případech,“ uvedl Pavel Antl, ústřední náčelník Horské služby.
     V průběhu letní sezóny proběhla také každoroční obměna a doplnění dopravní a svozné techniky. Byl doplněn provozní, zdravotnický a vakuový materiál potřebný pro poskytování odborné první pomoci. „Finanční prostředky pro nákup potřebného vybavení a materiálu nám byly poskytnuty formou dotace z Ministerstva pro místní rozvoj, Královéhradeckého, Pardubického, Moravskoslezského, Zlínského, Libereckého a Jihočeského kraje. Pokračuje tak dobře nastavená spolupráce s poskytovateli dotací, kteří jsou si vědomy důležitosti naší práce,“ komentoval statutární ředitel Horské služby ČR o.p.s. Patrik Jakl.
      V zahájené zimní sezóně bude HS poskytovat služby v 56 vlastních stanicích a 21 služebnách HS. Ve všech oblastech jsou nasazeni jak profesionální stálí záchranáři zajišťující služby v pracovních dnech a zčásti víkendech, tak i dobrovolní členové HS pracující o víkendech. „K zajištění činnosti v zimní sezóně počítáme s 92 stálými a 35 sezónními zaměstnanci a s více než 350 dobrovolnými členy HS. V podzimních měsících proběhlo u všech jejich pravidelné školení a cvičení,“ upřesnil ředitel Jakl. Náplní letních školení byly zdravověda, ošetřování a transport zraněných, řešení hromadného neštěstí, dále vyproštění z nepřístupného terénu a evakuace z lanovky a také doškolení pro používání techniky HS. Probíhala také součinnostní cvičení s dalšími složkami IZS a s Armádou České republiky.
      „Nevíme, jak bude vypadat sněhová nadílka na našich horách, ale i kdyby zůstalo jen u technického zasněžování, apeluji na všechny uživatele sjezdovek, aby dodržovali veškerá bezpečnostní pravidla,“ upozornil náčelník Pavel Antl. Připomněl, že HS v celé republice zaznamenala během minulé zimní sezóny 7605 zásahů, a z toho 6060 připadá na sjezdaře, běžkaře či snowboardisty.
     „Nezapomínejte na Desatero FIS pro pohyb na sjezdových tratích, které všichni najdou na našich webových stránkách, ale také na vzájemnou ohleduplnost,“ řekl Patrik Jakl s tím, že doporučuje všem návštěvníkům našich hor uložit si naše krizové telefonní číslo +420 1210 do svého telefonu, kterým se návštěvníci hor dovolají přímo na dispečink příslušné oblasti Horské služby. 

     S horskou službou se dobře známe a jejich práce si velmi vážíme. Měli jsme i možnost strávit s nimi den na horách, o čemž si můžete přečíst zde: 

Měli jsme tu čest prožít jeden den na horách s Horskou službou ČR

Měli jsme tu čest prožít jeden den na horách s Horskou službou ČR

07. 02. 2016, 10:11

Naši bezpečnost po celé Šumavě zajistí 11 profíků a 40 dobrovolníků – všichni jsou machři ve svém oboru.

     V letošním roce bude již budete moci záchranáře z Horské služby potkávat kromě klasických Landroverů i ve zbrusu nových vozech Toyota, jak jsme informovali v článku: 

Horská služba přechází na Land Cruisery

Horská služba přechází na Land Cruisery

19. 11. 2019, 18:29, aktualizace 19. 11. 2019, 18:50

Toyoty s nesmrtelným motorem dodává záchranářům Autosalon Dajbych