Včera vydal Český hydrometeorologický ústav výstrahu v souvislosti se zvýšeným nebezpečím požárů, platnou na část území Plzeňského kraje a automaticky se tím na tomto území zakazuje rozdělávání ohňů na vybraných místech. Mnoho médií o tom včera sice informovalo, ale články si mnohdy protiřečily.
K nám proto k tomuto tématu dorazilo mnoho dotazů, jak to bude v Plzeňském kraji s pálením čarodějnic, které je přitom s ohněm pochopitelně neodmyslitelně spjaté.
Dotazy by se daly shrnout asi takto: "Můžeme mít na čarodějnice oheň ano nebo ne, a pokud ho uděláme, dopouštíme se tím nějakého přestupku?"
Odpověď zní: "Ano, oheň mít můžete, ale..."
Ona totiž odpověď vůbec není jednoduchá. Mluvili jsme na toto téma dnes s kdekým, hasiči počínaje a právníky konče. Nakonec se všichni shodli na tom, že vydané nařízení obecně rozdělávání ohně nezakazuje, ale pouze stanovilo místa, kde to udělat nesmíte (viz nařízení níže).
Celá odpověď tedy zní: "Ano, můžete, ale používejte při tom rozum a splňte toto:"
- Ohniště umístěte na bezpečné místo. Musí být minimálně 50 m od kraje lesních porostů, 100 m od stohu slámy a také v bezpečné vzdálenosti od budov, aby jiskry nezapálily střechu. Místo pálení izolujte od hořlavých materiálů a ohraničte je minimálně jeden metr širokým pruhem zbaveným hořlavin.
- Dejte si záležet při stavbě hranice z polen. Měla by být dostatečně stabilní, aby nehrozilo její zhroucení do stran.
- Nepoužívejte k rozdělání ohně benzín nebo jiné hořlavé kapaliny.
- Mějte k dispozici dostatek vody a ručních hasicích přístrojů pro případné uhašení ohně. Většinou vše potřebné zajistí po dohodě místní dobrovolní hasiči.
- Rozdělávat oheň musí dospělý a jedna dospělá osoba starší 18 let také musí být po celou dobu na místě pálení. Pochopitelně také musí být střízlivá.
- Oheň neustále hlídejte. Místo pálení můžete opustit až po jeho úplném vyhasnutí, důkladném zalití vodou nebo zasypání zeminou.
- A poslední rada? Opakujeme raději ještě jednou to, co jsme psali již na začátku: "Používejte prosím rozum!"
Celé nařízení je k dispozici zde:
Na základě nařízeni Plzeňského kraje č. 5/2016, kterým se stanoví podmínky k zabezpečení požární ochrany v době zvýšeného nebezpečí vzniku požáru, jsou zakázány tyto činnosti:
a) rozdělávání nebo udržování otevřeného ohně, tedy například pálení klestu a kúry či spalování hořlavých látek na volném prostranství
b) kouření (s výjimkou elektronických cigaret)
c) používání pyrotechnických výrobků
d) používání jiných zdrojů zapáleni, například lampiony a pochodně
e) odhazování hořících nebo doutnajících předmětů
f) jízda parní lokomotivy, pokud nejsou zajištěna bezpečnostní opatření k zamezení vzniku požáru
g) spotřebovávání vody ze zdroje pro hašeni požárů k jiným účelům, než k hašení
h) jízda motorovými vozidly ve volné přírodě mimo pozemní komunikace (toto ustanovení se nevztahuje na jízdu motorových vozidel, která jsou určena k pracovní a hospodářské činnosti v lesích a na polích, na jízdu motorových vozidel po polních a lesních cestách ke stavbám pro bydlení a stavbám pro individuální rekreaci a na jízdu vozidel složek integrovaného záchranného systému)
Uvedené činnosti jsou zakázány na těchto místech:
a) lesní porost a jeho okolí do vzdálenosti 50 m od jeho okraje
b) lesopark, park a jiná souvislá rostlinná pokrývka umožňující vznik a šíření požáru
c) sklady sena, slámy a jejich okolí do vzdálenosti 100 metrů od jejich okraje
d) plocha zemědělských kultur, které jsou svým rostlinným charakterem schopny vznícení a šířeni požáru
Při používání pyrotechnických výrobků musí být zabráněno dopadání jejich částí způsobilých iniciovat požár na uvedená místa. Používání létajících lampionů se zakazuje na celém území Plzeňského kraje.
Foto ilustrační