Foto

Kajak, zubní protéza, invalidní vozík, hrábě, letecká uniforma nebo třeba třeba plašič kun

Napadlo vás někdy, co vše lidé dokáží ztratit? Ne? Tak se pojďte společně s námi podívat do plzeňských Ztrát a nálezů.

Autor: Petr Novák sobota 20. července 14:30 , aktualizace 14:49

Město Plzeň


     Velmi často se na nás obracejí čtenáři s tím, že nalezli například klíče, doklady, peněženku či nějaký podobný předmět a rádi by je navrátili původním majitelům. Ačkoli se snažíme vyjít vstříc žádostem o pomoc při pátrání po ukradených věcech či ztracených zvířatech, není bohužel v našich kapacitách všechny takovéto nálezy 
zveřejňovat.

     Protože jsme zároveň také zjistili, že mnoho lidí neví, jak v případě nálezu cizí věci postupovat, rozhodli jsme se vás informovat o tom, jak to konkrétně v Plzni řešit.

     Od 1. ledna 2014 nabyl účinnosti nový zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve kterém je mimo jiné upravena problematika ztrát a nálezů. Dle ustanovení § 1052 tohoto zákona je ten, kdo najde ztracenou věc, povinen ji vydat vlastníkovi nebo tomu, kdo ji ztratil.

  • Nelze-li z okolností poznat, komu má být věc vrácena a nejedná-li se o věc opuštěnou, odevzdá ji obci, na jejímž území k nálezu došlo.
  • V případě, že věc bude nalezena ve veřejné budově nebo ve veřejném dopravním prostředku, je nálezce povinen odevzdat tuto věc provozovateli tohoto zařízení.
  • Nalezené doklady jako občanské průkazy, řidičské průkazy, cestovní pasy, platební karty apod. obsahující iniciály jejich majitele, mají být předány orgánu, který je vydal.

Ztráty a nálezy

     Nalezené movité věci je v Plzni možno odevzdat a případně i vyzvednout na Ztrátách a nálezech, které sídlí v Úřadu městského obvodu Plzeň 3 na adrese sady Pětatřicátníků 7 a 9. V mimopracovní době můžete nalezené movité věci odevzdat na jakékoliv služebně městské policie či služebně PČR.

Přihlásí-li se o věc její vlastník nebo ten, kdo prokáže, že věc ztratil v zákonné lhůtě 3 let, je povinen:
a) před převzetím věci prokázat svoji totožnost,
b) prokázat vlastnické právo k věci nebo skutečnost, že věc ztratil,
c) sdělit městu dobu a místo, kdy a kde byla věc ztracena,
d) sdělit popis hledané věci,
e) provést úhradu nákladů, které městu prokazatelně vznikly (např. poštovné, přepravné, parkovné),
f) zaplatit nálezné, pokud ho nálezce požaduje.

     Nepřihlásí-li se nikdo o věc do jednoho roku od vyhlášení nálezu, může nálezce (obec nebo jiná osoba), které byla věc svěřena, nakládat s věcí jako poctivý držitel. Uplynou-li 3 roky od vyhlášení nálezu, nabude nálezce, tedy obec nebo jiná osoba, které byla věc svěřena, vlastnické právo k věci nebo k výtěžku za ni strženému.

My jsme pracovníkům ztrát a nálezů v Plzni samozřejmě také položili několik otázek:

Vy jste jediní, kdo tuto službu v Plzni provozuje?

     Ano, statutem města Plzně je městskému obvodu Plzeň 3 svěřeno přijímání a uschovávání movitých věcí nalezených nebo opuštěných podle zvláštního zákona.

Jak často lidé něco přinášejí?

     Je to často. Za rok 2023 bylo například 2056 nálezů věcí a nahlášen nález 30 vozidel. Letošní rok bylo k 30. červnu zapsáno 1060 nálezů a 19 vozidel. Za rok 2023 bylo vydáno 190 nálezů za letošní rok bylo vydáno 88 nálezů.

Co přinášejí nejčastěji?

     Nejčastěji k nám lidé přinášejí buď doklady nebo peněženky s doklady či bankovní karty, průkazky a telefony.

Přijmete vše, respektive co již ne?

     Obec v rámci věcí nalezených nepřebírá k úschově věci, které již nemohou sloužit k účelům, ke kterým byly vytvořeny nebo zkonstruovány, a to pro svou zjevnou nefunkčnost či poškození. Zejména se jedná o:

  • věci, které rychle podléhají zkáze – potraviny, krmivo a podobné,
  • věci silně znečištěné, zapáchající a vlhké či plesnivé,
  • věci viditelně poškozené, například nefunkční elektroniku,
  • nepřijímáme ani zvířata, ta v Plzni řeší městská policie a na majitele si počkají v městském útulku na Borských polích,
  • věci, u kterých je zcela zřejmé, že se jedná o věci nefunkční, kdy vnitřní mechanismus je poškozen či naprosto chybí, a tudíž je věc nepoužitelná.

Co se děje s věcmi, co si nikdo nevyzvedne?

      O věcech, které si lidé nevyzvednou rozhodne likvidační komise, která určí, zda se věc prodá nebo úplně zlikviduje. Každý přinesený nález je zaevidován jako "záznam o nálezu", kde se uvede stručný popis nalezené věci, místo a den nálezu.
     Všechny takto zaevidované věci jsou uschovány na našem úřadě pod dobu 3 let. Po tuto dobu se o ně může občan přihlásit. Pokud tak neučiní, přecházejí nalezené věci po uplynutí lhůty 3 let do vlastnictví obce.
     Po ukončení uvedené zákonné lhůty v souladu s vydanou směrnicí MMP dochází k likvidaci věcí, které nemají žádnou hodnotu, tzn. jsou nefunkční či nesplňují hygienické podmínky a ostatní předměty mající hodnotu jsou předány MMP k dalšímu postupu.

Vzpomínáte si na nějakou věc, která vás opravdu překvapila nebo pobavila?

     Tak samozřejmě, těch věcí je za ta léta celá řada. Někdy je opravdu těžké uvěřit, co lidé dokáží zapomenout nebo odložit a ve skladu najdete doslova cokoliv. Třeba kajak, zubní protézu, invalidní vozík, plynovou bombu nebo hrábě.
     Podíváme-li se hlouběji do minulosti, měli jsme zde skútr, leteckou uniformu, paralyzér s pouzdrem, hasicí přístroj, plašič kun či třeba dveřní jmenovku. 





Městská Policie Plzeň

Víme, že ti není bezpečnost tvého města lhostejná. Pojď s námi dělat Plzeň bezpečnější.