Foto

V kabelce mám rtěnku, parfém a Glock 9mm

Plzeňačky, které přísahaly, že při ochraně zájmů České republiky nebudu váhat nasadit i vlastní život

Autor: Karel Aleš 4. října 2019 17:19 , aktualizace 20:49

Složky PČR

     U Policie ČR dnes mají ženy stejné možnosti i práva jako muži a mnoho žen se nebojí jich plně využívat. Ženy běžně slouží v hlídkách obvodů na ulici, často jsou u dopravní policie, potkáte je jako vyšetřovatelky či dokonce jako operativu na kriminálce, ale také jsou již i ve vedoucích funkcích policie.

Dnes Vám chceme několik z nich představit.

Jana - obvodní oddělení

     Před nějakou dobou jsme měli možnost vyzpovídat policistku, drobnou blondýnku, sloužící na obvodním oddělení Plzeň - Střed.

Proč jsi šla k policii?

     Od mala jsem chtěla být zdravotní sestřičkou. Po základce jsem nastoupila na Střední odbornou školu ochrany osob a majetku, kde mezi civilními profesory přednášejí i policisté a tam jsem brzy na své další povolání změnila názor a měla jasno, že to bude dráha policistky. Trochu jsem si sice názor o práci policistů idealizovala, ale praxe na ulici mě rychle vyškolila.

V čem konkrétně?

     Netušila jsem, kolik feťáků, drobných zlodějů nebo agresivně žebrajících bezdomovců v centru města je a kolik práce s nimi bude. Výrazem bezdomovec ale většinou já, ani moji kolegové nemíníme chudáka člověka, který přišel o možnost slušně bydlet, o těch vlastně ani nevíme. Bezdomovci jsou pro nás skupinky mladých lidí, většinou v plné síle, závislých na drogách nebo alkoholu, agresivně obtěžujících kolemjdoucí a nijak netoužících svůj styl života změnit.
     Dalším důvodem, proč jsem si tuhle práci vybrala je, že zde platově bereme naprosto stejné peníze, jako naši mužští kolegové. V mnoha pracovních odvětvích je stále ještě běžné, že holka bere míň než muži, což je u policie samozřejmě vyloučené.

Co konkrétně v práci děláš a proč ti to vyhovuje?

     Teď zrovna sloužím doma u dcery, protože jsem na mateřské dovolené. Jinak ale pracuji na obvodním oddělení, kde provádím hlídkovou činnost. Tedy buď pěšky nebo v hlídkovém voze kontrolujeme náš obvod a sami vyhledáváme páchané trestné činy či přestupky nebo jedeme, kam nás pošle operační důstojník.
     Také mám funkci „Okrskář“, to znamená, že mám na starost svůj okrsek, tedy pár svých ulic, kde řeším místní problémy a musím mít perfektní místní znalost jak důležitých firem a institucí, tak naopak problémových osob.

Petra - začala jako dopravačka a dnes již šéfuje

     Npor. Bc. Petra Vacková je u policie již 10 let, své první zkušenosti získala u dopravní policie v Plzni ve skupině silničního dohledu, kde působila tři roky. Petra ale chtěla jít dál, vystudovala Policejní akademii v Praze a od roku 2014 přešla na obvodní oddělení policie Plzeň 1, kde se začlenila jako zpracovatelka.
      Petra je velmi ambiciózní žena a pro policejní práci se evidentně narodila. Její kariéra pokračovala na kriminální policii, kde načerpala zkušenosti v pozici vyšetřovatelky. Následně se Petra vrátila na obvodní oddělení Plzeň 1, kde zaujala ve svých dvaačtyřiceti letech jednu z vedoucích funkcí jako zástupce vedoucího. 

Kriminalistky - operativa či vyšetřovatelka SKPV 

      Ženy slouží samozřejmě i u kriminální policie, setkali jsme se ženou, která pracuje v Plzni na odhalování té nejzávažnější trestné činnosti. Samozřejmě jsme museli slíbit, že v tomto případě nebudeme z pochopitelných důvodů jmenovat.
      "My ženy máme oproti mužům výhody, které, když je umíme správně využít, z nás dělají velice nebezpečného protivníka," smála se žena na začátku rozhovoru. "Pachatel si pak až u soudu uvědomí, že vás hodně podcenil a to byla jeho veliká chyba."
      "Nezastupitelnou roli máme nejen při prohlídkách žen, které naši mužští kolegové nemohou vykonávat, ale také při jednání s poškozenými a obětmi.
     Zvláště pro ženy a děti je často snazší a méně stresující se například s podrobnostmi sexuálního napadení svěřit ženě, i když u dětí to nemusí být pravidlem vždy. Pamatuji případ, kdy chlapeček zneužívaný otčímem trval na tom, že se mnou jako s tetou mluvit nebude, a že chce pravého policajta, čímž myslel mého kolegu. Že nejsem "pravý policajt", jsem pak měla v práci na talíři ještě několik let," dokončila opět s úsměvem kriminalistka.

Míša a Verča - tiskové mluvčí policie

     Při naší práci jsme v každodenním kontaktu s tiskovými mluvčími policie a v Plzeňském kraji tuto funkci zastávají dokonce samé ženy.
     Pokud se řekne laikovi tisková mluvčí, většinou očekává naondulovanou slečnu s bujným poprsím a se schopností maximálně uvařit hostovi kávu.
     U mluvčích policie jsou ale důležitější úplně jiné přednosti. Musí jít o zkušenou policistku, která musí znát všechny druhy policejní práce a perfektně se vyznat v zákonech či postupech vyšetřování. Mluvčí se denně se setkává s různorodými případy, takže v jednom rozhovoru musí novináři vysvětlit jak ze štěňátka vychovat služebního psa a v druhém pak například, jak probíhalo vyšetřování vraždy.
     Že mluvčí musí plnit všechny povinnosti policisty jako ostatní, dokazuje i to, že dnes dopoledne jsme se s nimi například setkali na pravidelných povinných střelbách.