Ženě zamítli invalidní důchod, bojovala pak o něj více než rok

"Napřed jsem se z toho úplně zhroutila a uvažovala i o sebevraždě. Strašně jsem se bála, že budu rodině na obtíž a budou mě muset živit," řekla nám třiapadesátiletá žena z Plzně

Autor: Karel Aleš čtvrtek 1. února 10:32 , aktualizace 10:54

Právní poradna

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři


     Před nějakou dobou se na nás obrátila třiapadesátiletá bývalá úřednice z Plzně, jejíž jméno má redakce k dispozici, s tím, že se ocitla ve velmi složité životní situaci. Po třech desítkách let práce s lidmi se její psychický stav začal zhoršovat, dostavily se těžké deprese, cukrovka a onemocnění srdce, lékaři jí proto naordinovali silné léky a doporučili zůstat trvale doma.
     Paní se trvale necítila dobře a neměla dostatek sil hledat si nové zaměstnání. Nevěřila také, že z důvodu svého psychického onemocnění by v případné nové práci vydržela. Odhodlala se proto požádat si o invalidní důchod, věříc, že jí to umožní lépe zvládat další život.

     Šok se však dostavil, když byla její žádost o invalidní důchod zamítnuta. Úřady argumentovaly, že její stav jí nebrání v práci, přestože se každý den potýká s obrovským stresem a úzkostmi. Odvolání, které podala s nadějí na přezkoumání jejího případu, bylo také zamítnuto. "Napřed jsem se z toho úplně zhroutila a uvažovala i o sebevraždě. Strašně jsem se bála, že budu rodině na obtíž a budou mě muset živit.
     Naštěstí jsem ale sebrala poslední síly a promluvila si o tom se svými dětmi. Strašně hezky mi promluvily do duše a slíbily mi, že mi pomohou dál bojovat,"
popsala nám svůj příběh žena s tím, že kdo nezažil skutečné deprese, dokáže její příběh jen těžko pochopit.

     Paní jsme vysvětlili, že my jako novináři jí v tomto případě moc nepomůžeme, ale doporučili jí obrátit se na naše dlouholeté partnery z Advokátní kanceláře Cink a partneři. Žena tak učinila a po domluvě s Mgr. Natálií Holopírkou a s podporou svého lékaře i rodiny se obrátila na soud, kde doložila veškerou lékařskou dokumentaci, která potvrzovala její psychický stav i diagnostikované onemocnění.

    Po více než roce nás žena informovala, že soud jí nakonec dal za pravdu a rozhodnutí o nepřiznání invalidního důchodu zrušil. Tento moment byl pro ni nejen osobním vítězstvím, ale také znamením, že její boj nebyl marný.

    Magistry Holopírkové jsme se zeptali, zda je takovýto případ ojedinělý. "Podobných případů stále přibývá a spory o nepřiznání invalidního důchodu se množí, což ukazuje na širší problém v systému. Naše kancelář řeší podobné případy pravidelně a to, že soud zruší rozhodnutí o nepřiznání invalidního důchodu, není nijak výjimečné," sdělila nám.

     Co tedy dělat, když invalidní důchod není přiznán? Právní expertka Mgr. Holopírková z advokátní kanceláře CINK a partneři radí, že v případě zamítnutí žádosti o invalidní důchod je klíčové včas podat námitky.
     Pokud i tyto neuspějí, je vhodné se obrátit na krajský soud. Neocenitelnou pomocí pak může být advokát specializující se na invalidní důchody, který poskytne odbornou podporu a pomůže s navigací v právním procesu. Je třeba připravit kvalitní argumentaci a doložit uvedené lékařskými zprávami, které obsahují informace o zdravotním stavu nutné k přiznání invalidního důchodu.

Jak tedy postupovat?

  1. Nejlepší je nepřiznání invalidního důchodu předcházet, v žádosti o invalidní důchod uvést všechny rozhodné skutečnosti a doložit je lékařskou dokumentací. Z naší zkušenosti víme, že dobře připravená žádost má mnohem větší šanci než pozdější doplňování informací v námitkovém řízení.
  2. Podejte včas námitky. Námitky je třeba podat do 30 dnů od převzetí rozhodnutí. Kvalitně zpracované námitky zvyšují šanci na změnu zamítavého rozhodnutí.
  3. Pokud námitkám není vyhověno je třeba se obrátit s žalobou k příslušnému soudu. Žalobu je třeba podat do 60 dnů od převzetí rozhodnutí, které je napadáno. Dobře sepsaná žaloba doplněná o lékařskou dokumentaci prokazující zdravotní stav je základem pro zrušení rozhodnutí, kterým nebyl invalidní důchod přiznán.

      Více informací lze rovněž nalézt na stránkách našeho partnera, advokátní kanceláře CINK a partneři, věnované problematice invalidních důchodů.

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.