Zdravotnické operační středisko ZZS PK vyslalo v úterý 26. ledna odpoledne výjezdovou skupinu RZP ze základny Plzeň - Bory do lesního porostu v chatové oblasti Újezd nade Mží. Muž narozený v roce 1949 tady během procházky v hlubokém sněhu upadl a poranil si dolní končetinu. Z na první pohled banálního úrazu se stalo drama se šťastným koncem.
Ač výjezdová skupina dorazila do blízkosti zraněného za patnáct minut, zhruba několik set metrů před cílem uvízla na lesní cestě v hlubokém sněhu. Ani sanitka Mercedes s pohonem kol 4x4 se až k postiženém neprokousala. Jelikož k úrazu došlo v zalesněném terénu a na Plzeňsku zrovna hustě sněžilo, dobrou volbou nebyl ani případný transport vrtulníkem.
Záchranáři si tedy na pomoc přivolali Hasičský záchranný sbor, ovšem do jeho příjezdu se snažili k pacientovi dostat. Pomoc jim nabídli lesní dělníci, kteří poblíž problematického místa pracovali a zdravotnické záchranáře ke zraněnému dopravili vlastní technikou. Ti na místě našli pacienta s výraznou bolestí v oblasti levého kyčle a diagnostikovali suspektní poranění krčku dolní končetiny.
Zraněný naštěstí nebyl podchlazený, ležel na kempingové termopodložce a přikrytý dekou pod dohledem manželky. "Nejdříve jsme zraněného zajistili, zahřáli přikrývkou s aktivním ohřevem a podali mu léky proti bolesti. Nebyl schopný vstát ani s končetinou hýbat. Pak jsme přemýšleli, jak jej co nejrychleji dostat k naší sanitce. Opět pomohli lesní dělníci. Po ošetření jsme muže naložili na horní část našich nosítek a v dodávce dělníků, kterou táhl jejich pásový traktor, vyprostili ze závějí hlubokého sněhu a dovezli k sanitě. S jeho naložením už nám pomohli hasiči, kteří mezitím dorazili na místo.
Neznámým dělníkům bychom rádi opravdu ze srdce poděkovali, neboť se díky nim zraněný dočkal ošetření výrazně rychleji, než kdyby na místě nebyli," říká zdravotnický záchranář Luboš Bouček, který u úrazu zasahoval.
Ač úrazy krčků obvykle pacienty přímo neohrozí na životě, jsou velmi nepříjemné a čím dříve se pacientům dostane úlevy od bolesti a finálního řešení v nemocnici, tím bývá prognóza lepší. Za pomoc dobrým lidem s těžkou lesní technikou jménem pacienta ještě jednou děkujeme. Záchranáři také apelují na veřejnost, aby se v současném počasí do špatně přístupného terénu pokud možno nevydávala. V případě procházek je nutné se teple obléct, mít s sebou dostatek tekutin a pokud možno "chytrý" telefon pro přivolání pomoci.
Text: Víťa Sladký ZZS