Foto Video

Mladý muž se předávkoval a zastavilo se mu srdce

Třetí případ během posledních dnů, kdy v Plzni zkolaboval člověk kvůli předávkování opiáty

Autor: Jana Holá 5. prosince 2022 13:01 , aktualizace 13:37

Záchranáři Drogy Záchrana života

     Ve čtvrtek krátce před pátou hodinou ráno přijal operační důstojník na tísňové lince 158 oznámení, že v Borské ulici měl zkolabovat mladý muž. Na místo ihned vyjeli policisté a záchranáři.


     Na místě se k policistům, kteří přijeli jako první, přihlásila oznamovatelka, která byla velmi rozrušená a hlídce ukázala místo, kde v trávě ležel muž v bezvědomí.
     "Vzhledem k tomu, že u mladého muže nebyly zjištěny životní funkce, začali policisté muže okamžitě resuscitovat a po chvílích se střídali v nepřímé srdeční masáži. V té pokračovali i po příjezdu záchranářů," uvedla nám mluvčí policie s tím, že po několika minutách začal mladý muž sám dýchat a dokonce i trochu komunikovat.

     Ukázalo se, že muž si svůj stav zavinil sám a bohužel jde opět o předávkování drogami. "Muže narozeného v roce 1990 jsme s akutní intoxikací opiáty transportovali na Emergency Fakultní nemocnice Lochotín," doplnila nám informace tisková mluvčí záchranářů.


     Jedná se již o třetí případ během jediného měsíce, o kterém víme, kdy v Plzni člověk zkolaboval kvůli předávkování se opiáty, zřejmě výluhem z fentanylových náplastí aplikovaným do žíly. O předchozích dvou případech jsme již informovali: 

Muž zkolaboval v podchodu

     V úterý 15. listopadu v půl čtvrté odpoledne bylo na linku městské policie oznámeno, že v podchodu Centrálního autobusového nádraží Plzeň leží muž, který je pravděpodobně v ohrožení života. Na základě tohoto oznámení byla na místo okamžitě vyslána hlídka strážníků ze služebny Bory.
     "Strážníci k podchodu dorazili do tří minut. Bezvládně ležící muž nedýchal a neměl hmatatelný puls. Jeden z dvojice strážníků okamžitě zahájil jeho resuscitaci s nepřímou masáží srdce a volal linku 155, druhý z členů hlídky mezitím spěchal do služebního vozu pro zdravotnický batoh a defibrilátor. V tu chvíli se dostavila na místo také další motorizovaná hlídka, která kolegu při náročné resuscitaci vystřídala a pokračovala v ní za současného použití ambuvaku," popsala tisková mluvčí městské police.

     Strážníkům se u bezvládného muže podařilo částečně obnovit dýchání, ale jen na okamžik a krátce nato, co strážníci provedli na pokyn TANRU kontrolu životních funkcí, došlo k opětovné zástavě dechu.
     Strážníci dál pokračovali v oživování až do příjezdu posádky zdravotnické záchranné služby. "U muže se po prováděné resuscitaci podařilo strážníkům obnovit srdeční činnost a záchranářům následně i dýchání. Zdravotnickou záchrannou službou byl z místa muž transportován na oddělení Emergency již při vědomí," uvedla tisková mluvčí strážníků.

     "Muž narozený v roce 2000 měl po nitrožilní aplikaci drogy a předávkování se poruchy dechu i srdečního rytmu. Po prvotním ošetření byl transportován na Emergency Fakultní nemocnice Lochotín," doplnila tisková mluvčí záchranářů. 

     Dle všeho si muž do žíly aplikoval vývar z opiátových náplastí. 

Další muž v Plzni zkolaboval po aplikaci drogy

     V sobotu 19. listopadu ve čtyři hodiny odpoledne si policisté z obvodního oddělení Plzeň Bory projíždějící Lobezskou ulicí všimli bezvládně ležícího muže. Policisté zastavili a vyrazili zkontrolovat, zda je muž v pořádku, ten ale nejevil známky života.
     Policisté okamžitě po zjištění, že muž nemá hmatný tep a nedýchá, zahájili jeho resuscitaci a přivolali na místo Zdravotnickou záchrannou službu. V resuscitaci muže pak pokračovali až do jejího příjezdu.

     Záchranáři na místě zjistili, že se muž zřejmě předávkoval opiáty, podle všeho vývarem z opiátových náplastí a podali mu proto antidotum rušící účinek opiátů a jen chvíli poté se podařilo životní funkce u muže obnovit. "Muže narozeného v roce 1973 jsme po ošetření již při plném vědomí transportovali na Urgentní příjem Fakultní nemocnice Plzeň," uvedli nám záchranáři.

     Vše nasvědčuje tomu, že kdyby policisté pohotově nezareagovali a muži neposkytli okamžitou pomoc, vážný stav způsobený předávkováním drogou by muž nepřežil.

     Pozn. red: Fentanylové náplasti, které narkomané často používají jako náhražku heroinu, jsou určené k tlumení bolesti a jsou relativně snadno dostupné. Narkomané již několik let vývar z nich používají k nitrožilní aplikaci, problémem je ale dávkování, kdy lze jen velmi těžko odhadnout, jak je roztok silný. Předávkování pak způsobuje poruchy dechu i vědomí.