Video

Díky Jakube a Petře! Záchránili jste lidský život!

Mladému muži se po pádu zastavilo srdce

Autor: Petr Novák 14. června 2023 09:42 , aktualizace 10:03

Záchrana života


     Před dvěma týdny jsme informovali o případu, kdy pohotovost a perfektní zásah rokycanských policistů zachránily život mladému muži. Policie nyní k tomuto případu uvolnila další informace:

     K události došlo v pátek 2. června, kdy dvoučlenná hlídka policistů z obvodního oddělení Rokycany vykonávala běžnou hlídkovou činnost.
     "Zhruba okolo půl desáté večer v blízkosti Zeyerovy ulice v Rokycanech policisté jako první dorazili k muži, který v důsledku nevolnosti upadl na zem, při pádu se udeřil do hlavy a ztratil vědomí.
     Muž nereagoval na bolestivé podněty a asi po minutě přestal dýchat. První policista proto zavolal zdravotnickou záchrannou službu a druhý zahájil okamžitou resuscitaci. Asi po třech minutách nepřetržité srdeční masáže muž velmi hlasitě a jasně vydechl a zakašlal, načež ho policisté přemístili na bok do stabilizované polohy, ve které zůstal až do příjezdu záchranářů,"
popsal tiskový mluvčí policie.


     Policisté jsou samozřejmě pravidelně proškolováni v první pomoci a měli by být schopni takové situace řešit, v tomto případě byl k mužovu štěstí policista provádějící resuscitaci i takzvaným First Responderem, což je je proškolený dobrovolník zařazený do systému první pomoci, zasahující na vyžádání Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje, který je schopen realizovat rychlý zásah u někoho, kdo je v přímém ohrožení života dříve, než se na místo dostane zdravotnická záchranná služba.
     Každý First Responder musí projít speciálním kurzem, po jehož zvládnutí obdrží certifikát o absolvování kurzu Evropské resuscitační rady. 

Co je to First Responder?

     First Responder je proškolený dobrovolník řídící se etickým kodexem zařazený do systému první pomoci, zasahující na vyžádání Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje.

     Operátor zdravotnického operačního střediska zváží aktivaci First Respondera u pacientů se selháním základních životních funkcí nebo tam, kde by bez časného zásahu k selhání základních životních funkcí mohlo dojít. Svou činnost provádí First Responder na místě události ve svém bezprostředním dosahu a jeho nasazení má pacientovi zajistit péči do příjezdu Zdravotnické záchranné služby.

      "Mobilní aplikace O2 SOS automaticky vyhledává nejbližší aktivní First Respondery, tedy dobrovolníky vyškolené v poskytování první pomoci, a upozorní je na výskyt případu vyžadujícího první pomoc v jejich okolí. Pokud se rozhodnou výzvu přijmout, aplikace je automaticky začne navigovat k pacientovi. O přijetí výzvy je zároveň informováno zdravotnické operační středisko, které o blížící se pomoci podává zprávu i volajícímu na tísňovou linku," vysvětlila při představení projektu Mária Svobodová, tisková mluvčí ZZS PK.

First Responder může zasahovat třeba na dovolené nebo na nákupu

     "Budu teď mluvit spíš jako lékař, než jako ředitel záchranky. Víme, že každá minuta v prodlení srdeční masáže snižuje šanci na uzdravení pacientů o 10 - 15%. First Respondeři tak zvýší šanci na přežití zejména v odlehlejších oblastech našeho kraje, a to především ve chvíli, kdy může být nejbližší výjezdová skupina v jiném místě u jiného pacienta. Naděje, že se takový vyškolený dobrovolník bude nacházet přímo v místě události, je ale také například v kinech nebo nákupních centrech. Systém by měl do budoucna fungovat tak, že se do něho přihlásí třeba i First Responder z Pardubic, který bude zrovna trávit dovolenou na Šumavě," vysvětlil již v době spuštění projektu ředitel ZZS PK Pavel Hrdlička.


O případu jsme již informovali v článku:

Mladému muži se po pádu zastavilo srdce

     V noci na sobotu 3. června kolem půl desáté zahlédla hlídka rokycanských policistů v Zeyerově ulici kolaps a následný pád mladého muže. Policisté zjistili, že muž jednak krvácí z hlavy, ale také, že přestal dýchat.
     Jeden z policistů okamžitě zahájil resuscitaci, jeho kolega na místo souběžně s tím přivolal záchranáře a připravil k použití defibrilační přístroj, který byl ve výbavě služebního vozu. 

     Po několika minutách nepřetržité resuscitace se policistům u mladého muže podařilo obnovit jeho životní funkce bez použití defibrilátoru. Záchranářům ho tak mohli předat sice dál ve vážném stavu, ale již spontánně dýchajícího. "My jsme převzali muže, který byl po pádu na hlavu stále v bezvědomí, ale již s obnoveným oběhem. Ve vážném stavu jsme ho poté transportovali na Emergency Fakultní nemocnice Plzeň Lochotín," uvedli nám záchranáři.

     Mluvčí policie nám informace o záchraně života muže potvrdila a doplnila, že se jednalo o cizího státního příslušníka narozeného v roce 1998.