Foto

Muž se vážně zranil při pádu ze skály

Horská služba a Letecká záchranná služba spolupracovaly na záchraně turisty na Šumavě

Autor: Petr Novák 10. srpna 2020 16:06 , aktualizace 16:07

Záchranáři Horská služba Cizinci

     Pěkné počasí a probíhající Železnorudské slavnosti na Šumavu o víkendu přilákaly velké množství turistů. Bohužel mnoho z nich přeceňovalo své síly a záchranáři z Horské služby tak museli zasahovat u několika úrazů cyklistů, ale vyjížděli i k několika případům, kdy pomoc potřebovali opilci.

     Nejzávažnějším víkendovým výjezdem Horské služby ale byla v pátek záchrana německého turisty, který spadl ze skály na vrcholu Trojmezí nedaleko Nové Pece. Muž si pádem z cca tří metrů přivodil otevřenou zlomeninu nohy a vykloubení ramene.
     "K nehodě jsme ihned vyrazili ve dvou s potřebnou technikou. Předpoklad byl, že muž je v těžko přístupném skalním terénu, takže kromě ošetření musíme zajistit i bezpečné přiblížení vrtulníku či vyzdvižení pacienta,“ popsal začátek záchranné akce Ondřej Zeman, zasahující člen Horské služby Šumava.
     "Posádka Kryštofa 13 byla aktivována ve 14:20 hod k ošetření muže po pádu ze skály v nepřístupném terénu na česko-německé hranici v blízkosti vrcholu Trojmezná na Šumavě. Osmadvacet minut po vzletu byla posádka vysazena za použití palubního jeřábu na místo události. Zraněný sedmapadesátiletý cizinec utrpěl otevřenou zlomeninu levého vnitřního kotníku a luxaci hlavice pažní kosti," uvedla letecká záchranná služba.
     „Lékař a zdravotník už byli spuštěni z vrtulníku přímo na místo nehody. Okamžitě jsme se k nim připojili a společně zraněného ošetřili. Pak jsme muže zafixovali do vakuové matrace a umístili do transportního vaku. Posádka ho poté palubním jeřábem vytáhla přímo z místa,“ doplnil Ondřej Zeman.
     Vrtulník s pacientem poté zamířil na německou stranu hory Třístoličník. „Pod jeho vrcholem je horská chata spolku německých turistů. U ní posádka přistála a předala muže zdravotníkům německé záchranné služby. V takových případech je podobná příhraniční spolupráce a koordinace záchranných služeb nezbytná a naštěstí bezproblémová,“ komentoval součinnost Horské služby, leteckých záchranářů a německých zdravotníků Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava.

Foto Horská služba