„Představte si, že si sedíte na balkoně, slyšíte výstřel a o setinu vteřiny později dopad kulky na zeď, jen pár metrů vedle vás. Podíváte se tam a ve zdi vidíte díru!“ Tak přesně toto se stalo jednomu obyvateli domu ve středu Plzně. Nikdo se mu samozřejmě nemůže divit, že byl řádně vyděšen a pochopitelně zavolal na pomoc strážníky Městské policie. Strážníci dorazili okamžitě, prvořadě odklidili vyděšeného muže do bezpečí, zajistili místo činu a přivolali policisty.
Muž všem vypověděl, že slyšel zvuk výstřelu, který popisoval jako spíše „sykavé flusnutí“, asi jako od silné vzduchovky. Dalším zjištěním na místě bylo, že „vstřel do zdi“ tu opravdu je a je velmi veliký, cca v průměru 1,6 cm, což ale běžné typy zbraní, vyjma brokovnice, nedokáží. Také bylo zjištěno, že se nejedná o zeď v pravém slova smyslu, ale jen o polystyrenové zateplení.
Podezření, které policisté postupně získávali, nakonec potvrdil nález barevné kuličky hluboko v polystyrenu. Dle závěru policie tedy šlo o paintballovou pušku, tedy od 18 let volně držitelnou sportovní zbraň. Další informace od sousedů tuto verzi jen potvrdila, ti totiž uvedli, že v okolí již několikrát našli zastřeleného holuba.
Resumé tedy zní, že si někdo pořídil painballovou zbraň a tou zřejmě nechtěně vystrašil souseda. Každému je snad jasné, že jednání střelce není v souladu se zákonem, že samozřejmě nelze tuto zbraň používat k výše uvedeným účelům a policie se tímto jednáním zatím neznámého pachatele bude dále zabývat.
Na tento případ jsme se samozřejmě také zeptali tiskové mluvčí Policie ČR, která nám potvrdila, že tento případ policisté evidují a prošetřují jako přestupek proti majetku.
Oslovili jsme zřejmě největšího odborníka na tyto zbraně v regionu, pana Jiřího Šneberka z firmy Alfa Tactical a požádalo ho o vyjádření.
Paintballové zbraně mohou, v závislosti na typu a nastavení úsťové rychlosti zbraně, zasahovat cíle až do 90 metrů. Na tuto vzdálenost může být střelba se zbraní nebezpečná a způsobit vážné poranění např. očí, pokud nejsou dodržována bezpečnostní pravidla - jako nosit v místech, kde hrozí zásah kuličkou ochranné doplňky, např. ochrannou masku. Předepsaná úsťová rychlost zbraně, tj. moment kdy kulička opouští hlaveň, je 91 m/s, rychlost kuličky může být i vyšší záleží vždy na uživateli, na jakou rychlost si zbraň nastaví. Pro oficiální sportovní utkání nebo na komerčních hřištích, je předepsána rychlost 91 m/s, a to z důvodu bezpečnosti účastníků hry.
Standardní paintballové kuličky o průměru 16 mm jsou vyrobeny ze želatinové, zdravotně nezávadné skořápky, s výplní potravinářského barviva a oleje. Po dopadu na cíl kulička praskne a cíl označí barvou. Jsou zdravotně a ekologicky nezávadné. Dalším typem střeliva je tréninková kulička, která je vyrobena z gumy a je používána sportovními hráči pro tréninkové účely v tělocvičnách, a to z ekonomických a praktických důvodů. Střelba touto kuličkou, při jiném než tréninkovém použití a vysoké úsťové rychlosti, je velmi nebezpečná, obzvláště když dojde k zásahu osoby v oblasti hlavy. Zásah touto kuličkou můžeme přirovnat zásahu gumovým projektilem, který používají bezpečnostní složky při potlačování veřejných nepokojů.
Paintballovou zbraň by neměly používat osoby mladší 18 let bez dohledu dospělých osob. Použití zbraně je povoleno pouze tam, kde nehrozí zásah nezúčastněných osob, např. hřiště ohraničená bezpečnostní ochrannou sítí, nebo jiným způsobem zajištěná místa.
Paintballová zbraň není rozhodně určena ke střelbě na jiné živé cíle, například na zvěř za účelem lovu atd.
Jiří Šneberk
ALFA TACTICAL - (Zbraně, Armyshop) Rokycanská 62, Plzeň
KRIMI PLZEŇ děkuje za vyčerpávající odpověď a vysvětlení
Foto: 1. a 2. z místa, 3. ilustrační