Většina našich starších čtenářů jistě pamatuje poněkud divoká devadesátá léta, kdy se leccos řešilo na hraně, či dokonce za hranou zákona. Typickým příkladem bylo vymáhání dluhů, které místo právníků a exekutorů řešili většinou urostlí muži se sklony k násilí a vzbuzování strachu. Nebyly výjimečné případy, kdy si dlužník z návštěvy vymahačů odnesl minimálně modřiny, nechyběly ale ani zlomeniny a někdy dlužníci prostě zmizeli úplně.
Pro většinu lidí jsou takovéto postupy již pouhou vzpomínkou a znají je spíše z filmů, jsou ale i tací, kteří těmto praktikám zůstali věrní dodnes. Valná většina z nich si z minulosti nese několik záznamů v trestním rejstříku, což je i případ bratrů Jiřího a Petra S. z Plzně, kteří jsou nejen na Plzeňsku proslulí nejen velmi svérázným způsobem vymáhání, ale i další trestnou činností.
Útoky kyselinou
Oba bratři za sebou mají bohatou trestní minulost zahrnující vydírání, násilnou trestnou činnost, krádeže i porušování domovní svobody. Podle našich informací se také nechávali najímat na špinavou práci, například v rámci konkurenčních bojů. V roce 2016 například Jiří S. figuroval v případu útoku kyselinou methylmáselnou na podniky La Kučína a Delish v centru Plzně, za které byl následně odsouzen k podmíněnému trestu. Foto z tohoto případu:Vydírání vařičů drog
Podle našich velice dobře informovaných zdrojů se bratři mimo jiné zaměřili i na okrádání a vydírání vařičů pervitinu a drogových dealerů, při kterém si rozhodně nebrali servítky, protože předpokládali, že tito lidé se na policii neobrátí. Tyto zdroje nám popsaly, že při tom bratři používali metody jako připoutání k topení, bití, které končilo i zlomeninami a dokonce i vyhrožování střelnou zbraní.Můžete si říct, že chtít vrátit dluh je správné, ale v pořádku již zajisté není, že bratři s oblibou terorizovali nikoli přímo dlužníky, ale jejich příbuzné či přátele, jako například v tomto případě:
Brácha schovaný pod dekou
Poslední případ, ve kterém oba bratři figurovali, se odehrál 13. prosince loňského roku kolem osmé hodiny večer.Jeden z bratrů telefonicky kontaktoval ženu, kterou pod záminkou předání důležitého vzkazu vylákal před prodejnu v Plzni na Lochotíně. Zde na ženu čekal s autem, do kterého nasedla na sedadlo spolujezdce. Co ale žena netušila bylo, že se na zadních sedadlech pod dekou skrýval druhý bratr.
Když se auto rozjelo a žena již nemohla utéct, obořili se na ní oba bratři s výhrůžkami, aby je dovedla ke své kamarádce, jinak jí nepustí, dokud nezmění názor. Žena dostala zcela pochopitelně strach, a tak vyděračům vyhověla a k bytu v Mutěnické ulici v Plzni na Vinicích je dovedla.
"Po vstupu do bytového domu se pachatelé schovali na chodbě mimo zorné pole dveřního kukátka, přičemž při otevření dveří neoprávněně vstoupili do chodby bytu. V bytě se dožadovali po druhé poškozené vyplacení dlužné částky za jejího přítele, který si toho času odpykává trest odnětí svobody. Pohrozili ženě, že pokud jim peníze nevydá, udělají jí z bytu doslova "kůlničku na dříví"," popsala nám tisková mluvčí policie další z klasických vymahačských praktik bratrů.
Pod nátlakem těchto výhrůžek s nimi poškozená následně odešla k nejbližšímu bankomatu, ze kterého vyzvedla požadovanou finanční hotovost ve výši 13 000 korun, kterou jim ihned předala.
Když bratři vyděšenou ženu propustili, obrátila se na policii.
Pro bratry šla zásahová jednotka
Kriminalisté se nahlášeným případem intenzivně zabývali, zjišťovali a prověřovali získané poznatky a na začátku ledna postupně oba bratry vypátrali. Vzhledem k jejich minulosti se nelze divit, že si pro oba bratry měla dojít krajská zásahová jednotka. Jednoho z nich ale těsně před samotnou realizací při náhodné kontrole slovila běžná hlídka, takže zásahovka si nakonec došla pouze pro druhého z bratrů."Policisté oba bratry ve věku 41 a 40 let následně obvinili ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupež v souběhu s přečiny porušování domovní svobody a vydírání spáchané formou spolupachatelství," doplnila mluvčí policie s tím, že v současné době jsou oba bratři umístěni ve vazební věznici.
Jiří a Petr S. se tak zjevně nepoučili z předchozích trestů, které mají za podobnou činnost již za sebou. K jejich pocitu beztrestnosti zřejmě hodně přispívá i skutečnost, že mnoho jejich obětí ze strachu z pomsty jejich útoky nenahlásilo.