Přišel nám dotaz, který jsme původně chtěli odložit mezi další, na které nám časové kapacity nestačí. Jsme zpravodajský web, nikoli bezplatné právní poradenství, se kterým si nás občas pletou. Pak nás ale napadlo, že tohle je častý omyl laiků, především pak té části veřejnosti, která chce právo zneužívat ve svůj prospěch.
Dotaz který nám přišel:
Milá Krimi, můžete mi laskavě vysvětlit, jak to, že detektivové ochranky násilím chytili a odvedli chudáka, kterej ukradl nějaké maličkosti v Delvitě na Slovanech?! Co já vím na to právo nemají!
Jak vám zajisté potvrdí každý příslušník bezpečností služby, vykonávající službu v obchodních centrech, tento názor sdílí většina zadržených zlodějíčků a nebo ta část veřejnosti, která do případného zákroku remcá a obhajuje domnělá práva zadrženého, ačkoli sami vůbec netuší, co se vlastně před nimi odehrává. Nejlepší pak je, když si tito láskomilové finální část zákroku, tj. pacifikaci pachatele, natočí na mobil a pak všude hrdě sdílí jako strašlivou brutalitu, aniž by samozřejmě věděli, proč k zákroku došlo a co vše pachatel před samotným zákrokem provedl.
Bezpečností služba (stejně tak, jako jakýkoliv občan) má právo zloděje zadržet.
Proč a na základě čeho jsme se zeptali odborníka:
Litera zákona
§ 76 odst. 2 zákona č. 141/1961 Sb., o trestním řízení soudním ( trestní řád): Osobní svobodu osoby, která byla přistižena při trestném činu nebo bezprostředně poté, smí omezit kdokoli, pokud je to nutné ke zjištění její totožnosti, k zamezení útěku nebo k zajištění důkazů. Je však povinen tuto osobu předat ihned policejnímu orgánu; příslušníka ozbrojených sil může též předat nejbližšímu útvaru ozbrojených sil nebo správci posádky. Nelze-li takovou osobu ihned předat, je třeba některému z uvedených orgánů omezení osobní svobody bez odkladu oznámit.
Laicky vysvětleno:
Pokud někdo něco ukradne, ochranka se domnívá že jde o trestný čin a vyzve podezřelého, aby ji následoval do prostor k tomu určených, kde dojde k předání policistům či strážníkům. Pokud podezřelý odmítne nebo se pokusí o útěk, smí ho strážný omezit na osobní svobodě.
A co když je škoda pod pět tisíc a jde jen o přestupek. To ho zadržet nesmí?
Při krádeži vobchodním domě a škody do pěti tisíc určitě půjde o přestupek, ale občan (zaměstnanec soukromé bezpečnostní služby) není oprávněn kvalifikovat jednání pachatele, to je věcí policejního orgánu, kterému zadrženého pachatele zaměstnanec bezpečnostní služby předá. Nadto u recidivistů přichází vúvahu trestněprávní postih u krádeží zboží vhodnotě pod pět tisíc korun.
Určitou formu přiměřeného donucení lze uplatnit i za analogického použití judikátu, o kterém jsme již psali včlánku o revizorech:Seriál „Právní minimum ulice“ – díl první: „Kontrola“
Foto: Z autentického zákroku BS, kdy pachatel během odvádění napadl strážného a pokusil se o útěk