Foto Video

Vrah vlastního bratra musel být umístěn na psychiatrii

Do vypracování znaleckého posudku z oboru psychiatrie kriminalisté muže z vraždy nemohou obvinit

Autor: Petr Novák čtvrtek 21. listopadu 13:47 , aktualizace 14:56

Vražda

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři


     T. B. narozený v roce 1997, který v pondělí večer v Hlavanově ulici v Plzni nožem zabil svého bratra a pobodal otce, musel být převezen na psychiatrii. Podle lékařů je totiž ve stavu, kdy není schopen chápat účel trestního řízení. 

     "Podezřelý byl vzhledem ke svému psychickému stavu nedobrovolně hospitalizovaný v nemocničním zařízení a v současné době není možné s ním provádět úkony trestního řízení. Prověřování tohoto případu nadále pokračuje, kriminalisté pokračují v řadě procesních úkonů,“ potvrdila nám tuto informaci již i mluvčí policie.

     Znalci tak nyní budou mimo jiné i zjišťovat, v jakém byl stavu v době útoku a zda je za své jednání vůbec trestně odpovědný.


     Kriminalisté sice zahájili proti T. B. úkony trestního řízení pro podezření ze zločinu vraždy a pokusu o vraždu, v jeho současném stavu mu ale nelze sdělit obvinění.

     V současné době se tedy čeká na znalecký posudek z oboru psychiatrie, na jehož základě buď bude proti muži trestní stíhání zahájeno, nebo bude muset policie případ odložit a T. B. bude umístěn do zabezpečovací detence.

Co je to zabezpečovací detence?

     Detence je druh ochranného opatření, které se vykonává ve zvláštních ústavech, kde jsou realizovány různé psychologické, léčebné, pedagogické a další programy pro zde umístěné osoby, které jsou nebezpečné společnosti.

     Nejde ale o žádné sanatorium s denními vycházkami po okolí. Tyto ústavy jsou střeženy vězeňskou službou a s pravidly velmi podobnými vězení. Sami vězni z ní mají respekt, ve vězení totiž ví kdy je mají pustit, zatímco zabezpečovací detence není nijak časově omezena a trvá tak dlouho, dokud to vyžaduje ochrana společnosti. 

     V Česku je zabezpečovací detence realizována ve Vazební věznici a Ústavu pro výkon zabezpečovací detence Brno a ve Věznici Opava.

     

O celém případu jsme podrobně informovali v článku: 

Vražda na Slovanech - jednoho muže ubodal, druhého velmi vážně zranil

      V úterý večer došlo v Plzni na Slovanech v Hlavanově ulici k násilnému usmrcení člověka, tuto informaci nám již oficiálně potvrdila i mluvčí policie, která uvedla: "Mohu potvrdit, že jsme přijali oznámení o napadení mezi rodinnými příslušníky v bytě v Plzni, kdy jeden z mužů zraněním podlehl, druhý byl s vážným zraněním převezen do nemocnice."     Na místo vyjelo velké množství hlídek policie, které ještě v domě agresora zadržely, zatímco oba napadené muže si do péče převzali záchranáři.

     Muž narozený v roce 2001 utrpěl tak vážné zranění, že jim přes veškerou snahu záchranářů podlehl, jeho otec narozený v roce 1974 byl ve vážném stavu transportován do nemocnice, kde je v současné době hospitalizován.     

     "Mohu potvrdit, že na místě události zasahovalo pět výjezdových skupin. Jednoho muže středního věku jsme transportovali s mnohočetnými zraněními na Emergency Fakultní nemocnice Plzeň. U mladšího muže naše lékařka musela přes veškerou snahu konstatovat exitus pro zranění neslučitelné se životem," sdělila nám mluvčí záchranářů.

     Abychom zabránili zbytečným spekulacím, které se začaly okamžitě šířit, uvádíme, že všichni účastníci uvedené události jsou Češi.

     Podle našich informací došlo v bytě ve druhém patře domu ke konfliktu mezi příslušníky jedné rodiny, kdy muž narozený v roce 1997 po hádce nožem napadl svého otce a mladšího bratra, přičemž bratra bodl do krku a otci zasadil téměř deset bodnořezných ran do horní části těla. Krevní tratoliště pak asi nejvíce vypovídá o situaci, která na místě panovala.

     Podle našich informací útočník nebyl pod vlivem alkoholu ani drog.

     Vyšetřování si na místě převzali krajští kriminalisté, kteří v našem kraji řeší ty nejzávažnější případy včetně vražd a zadržený muž narozený v roce 1997 byl umístěn do policejní cely.
     Kriminalisté budou čin s největší pravděpodobností kvalifikovat jako vraždu a vraždu ve stádiu pokusu, to nám však zatím policie ještě oficiálně nepotvrdila.

Prosba rodiny, se kterou jsme v kontaktu

     "Celá tato strašlivá tragédie na naši rodinu nesmírně dolehla a proto všechny slušné lidi moc prosím, zdržte se nevhodných komentářů. Uvědomte si prosím, že i my je budeme číst a nezvětšujte naši již tak obrovskou bolest.
     Zavražděný Matýsek byl mladý a hodný kluk se spoustou přátel, kteří ho měli rádi, protože každého uměl rozesmát a každému vždy pomohl. Matýsek moc miloval svou rodinu a právě pro ni umřel, protože svého otce bránil až do konce. Byl to teprve kluk, který měl celý život před sebou,“
 uvedla nám dnes příbuzná tragicky zesnulého mladého muže, jejíž jméno má redakce k dispozici.

K tomuto velice smutnému případu se nám již vyjádřil i primátor Plzně Mgr. Roman Zarzycký:

    "Včera se v Plzni stala vražda. Další. Všichni víme o statistikách, které nevychází tristně, ale všichni víme, že jen o číslech to není.
     Pocit bezpečí v Plzni se výrazně zhoršil. Nezavírám před tím oči a ani nestrkám hlavu do písku. Naopak. Je třeba situaci jasně pojmenovat a rozlišovat. 
     Pachatelem včerejší vraždy, ke které došlo v rámci jedné rodiny, nebyl cizinec. Nebylo tomu tak ani u předešlého případu vraždy, o kterém psala celostátní média.
     Policie pokaždé zafungovala a pachatele dopadla. Tentokrát v řádu minut! Těžko takovému jednání předejít. To prostě nejde. Stejně, jako když nějaký jedinec dostane „zkrat“.
     Zvyšuje to ale u vás pocit bezpečí? U mě ne. Předpokládám, že jste na tom stejně.
     Všichni víte, že před rokem jsme psali dopis premiérovi Petru Fialovi a ministru vnitra Vítu Rakušanovi. Varovali jsme je před bezpečnostní situací a obavami Plzeňanů. Chtěli jsme, aby změnili legislativu a dali nám možnost vykazovat problémové jedince do místa trvalého bydliště. Odpověď? Zákon měnit nebudeme, věnujte se prevenci. Nic se nezměnilo.
     V kraji nyní žije 79 tisíc cizinců, z toho 40 tisíc v Plzni! Je to výsledek ukrajinské krize, ale také dřívějších politických rozhodnutí, kvůli kterým tu máme montoven, jak hub po dešti. Tomu všemu čelíme v době, kdy Policie ČR má jen u nás v kraji podstav 232 policistů. Ti, kteří tu jsou, dělají, co mohou. Spolupráce je nadstandardní a já si jí jako primátor velmi vážím. 
     Nic z toho ale není téma, které bych jako primátor mohl vyřešit. Nejsem kouzelník. Městská policie má hrát úplně jinou roli, než po ní mnozí chtějí, primátor není premiér, není ani ministr.
     Nám se během krátké doby podařilo přijmout 40 nových strážníků, dalších deset je na obzoru. Brzy budeme stát před rozhodnutím, zda posílit tabulkový počet strážníků nad stav, který tu je 15 let.
     Do městské policie dáváme 300 milionů korun ročně, investujeme do bezpečnostních technologií, pracujeme na prevenci. Jsem připraven se bavit o dalším posilování. Ale na rovinu - situaci to může zlepšit, problém, o kterém se bavíme, to ale nevyřeší. Tady prostě musí konat stát!
     Takže pánové ze Strakovy akademie, co jste tři roky ve funkci, kdy konečně něco začnete dělat? V kampani dva měsíce před volbami? Pevně věřím, že tomuhle Plzeňáci neuvěří.
     Přijměte naši výzvu na změnu legislativy, začněte se konečně věnovat stavu policie a dalším problémům. A pane premiére Fialo, pro Vás mám jednu radu. Postavte se k problémům čelem, lidi Vás kvůli tomu možná nebudou volit, ale ocení to. Zcela jistě více než plané řeči o tom, jak se tu budeme mít jako v Německu. Začněte řídit tuhle zemi, začněte se chovat jako manažer a řešte problémy, kterým čelíme."

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.