Vítáme u nás Horskou službu

Vše o Horské službě teď již denně na KRIMI-PLZEŇ. Spolupracujeme s další složkou, které si vážíme a jejíž práci podporujeme.

17. února 2016 11:20 , aktualizace 11:20

Horská služba

Máme velkou radost, že naše stránky, věnované záchranným složkám, můžeme rozšířit o další skupinu. Skupinu, která si naši pozornost zaslouží maximálně.

Jde o Horskou službu České republiky, která je vám připravena v létě i v zimě poskytnout pomoc nebo zachránit život v nejhůře přístupných místech naší republiky, v našich příhraničních horách.

Jako u všech složek o kterých píšeme, můžeme i o Horské službě napsat, že je známe osobně. Nejsme redakce, která by „od stolu“ vytvářela články, snažíme se v maximální možné míře být v terénu, protože jen tak dokážeme přinést přesné informace.

Právě naše návštěvy u Horské služby patří mezi ty nezapomenutelné, protože jsme na vlastní oči viděli, že člen Horské služby je nesrovnatelný s jinými záchranáři. On pracuje nejčastěji sám nebo ve dvou a on se nemůže spoléhat na rychlý příjezd posil.

Musí umět špičkově lyžovat na úrovni závodníků protože, jak nám sami řekli, lyže jsou základ i tradice jejich práce. Musí ale zvládat i širokou škálu techniky od Defendera přes dodávky, sněžný skútr, až po čtyřkolky a všechno tohle musí umět řídit v těch nejextrémnějších podmínkách.

Musí umět pracovat s radiostanicí, špičkově se vyznat v mapách nebo navigaci, ale také musí znát „své“ hory jako vlastní boty, když technika selže.

Pokud je poznáte osobně, musíte si je oblíbit, jsou to skuteční šlachovití horalé, kteří jsou neskutečně přátelští, protože jejich práce je založena na kamarádství, obětavosti a nezištné pomoci druhým.

V čele šumavské Horské služby stojí skutečný srdcař Michal Janďura, bývalý policista, který v roce 1995 pověsil pomyslný opasek s pistolí na hřebík a splnil si mnohaletý sen, pracovat u Horské služby a zde se z dobrovolníka vypracoval až na šéfa.