Stadion FC Viktoria Plzeň ve Štruncových sadech se dnes stal dějištěm speciálního cvičení integrovaného záchranného systému. Na policisty, strážníky městské policie, hasiče, záchranáře a vojáky zde čekal simulovaný útok aktivních střelců. Úkolem záchranných složek pak bylo nejen eliminovat pachatele, ale také evakuovat návštěvníky stadionu a uchránit je tak od hrozícího nebezpečí i poskytnout jim prvotní pomoc.
V rámci fotbalového utkání došlo v sektoru "U" k potyčce, při které dva z fanoušků vytáhli zbraně, začali střílet do davu a jeden z nich také zranil několik lidí nožem.
Útok střelců
Policisté měli při vstupu na stadion za úkol útočníky najít, eliminovat a zajistit bezpečnost dalších návštěvníků stadionu. Fanoušci byli mezitím postupně vyváděni ven, prohledáváni a evakuováni do bezpečného prostoru.
Policisté v rámci cvičení prováděli i třídění zraněných osob metodou START - Snadné Třídění A Rychlá Terapie - laické předtřídění zraněných osob a stanovení priority jejich odsunu v případech, kdy je počet zasažených osob ve výrazném nepoměru k počtu záchranářů, případně tam, kde je vyloučena přítomnost zdravotníků. Zraněné osoby proto policisté evakuovali na bezpečné místo, kde je předali zdravotníkům.
Akce, které se zúčastnily stovky figurantů, je součástí mezinárodního projektu S4AllCities, jehož úkolem je snížit zranitelnost veřejných prostor, zmírnit následky teroristických útoků a jednání aktivních útočníků proti větší skupině osob, ale i zvýšit informovanost lidí.
Mezi testované technologie, které složky IZS v rámci zásahu využívaly, patří například monitoring situace pomocí dronů, 3D model stadionu nebo evakuační model stadionu umožňující simulaci evakuace davu v případě krizového scénáře včetně dynamické aktualizace dle měnící se situace, například neprůchodnosti některých z únikových cest. "Využita bude také inteligentní analýza obrazu z kamer, která slouží k identifikaci podezřelého chování v davu, pocitů osob, komunikaci pomocí gest, označení opuštěných zavazadel a podobně. Testováním projdou senzory internetu věcí, edge computing technologie, modelování následků střelby v davu nebo model šíření požáru a kouře v rámci stadionu a další,“ vysvětlil Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií městě Plzně.
Cvičení se zúčastnilo přibližně pět set figurantů a více než dvě stovky zasahujících z řad složek integrovaného záchranného systému, novináři a členové projektu S4AllCities. Součástí probíhajícího cvičení byla i zkouška připravenosti svolání krizového štábu ORP Plzeň.