Den poté, co se veřejnost dozvěděla o smrti koně Patrika ve Zbůchu nedaleko Plzně, tedy v sobotu 20. října, se spustila dlouho pečlivě připravovaná operace Spirit.
Národní protidrogová centrála spuštěním této akce finalizovala prověřování trestné činnosti organizované skupiny osob, která se orientovala na výrobu a distribuci pervitinu na území Plzeňského kraje. V rámci této operace bylo na území České republiky doposud zadrženo a obviněno jedenáct členů organizované skupiny osob a odhalena a zajištěna nelegální laboratoř v Touškově.
V čele skupiny stáli dva hlavní organizátoři, Pavel B. a Pavla S. v drogovém podsvětí známá jako Patla, kteří řídili chod celé skupiny a rozdělovali dílčí úkoly, zejména při zajišťování a dovozu léků s obsahem pseudoefedrinu z Polska a distribuci metamfetaminu převážně na území města Plzně. Léky v hodnotě stovek tisíc korun pocházely z polské lékárny, odkud je pachatelé převáželi v cestovních kufrech, anonymně umístěných v zavazadlových prostorách veřejných linkových autobusů.
Právě Pavel B. byl majitelem ranče, kde došlo k utýrání koně Patrika. Když se už Pavel B. nezvládal o koně starat, "péči", která vyvrcholila utýráním koně Patrika, převzala jeho dcera.
Samotnou výrobu metamfetaminu zajišťovala hlavní organizátorka v laboratoři, která byla z důvodu ztížení odhalení pravidelně stěhována po objektech ve vlastnictví jednotlivých členů skupiny, což zajišťoval mimo jiné další člen gangu, Ladislav T. V době, kdy měla být operace spuštěna, se například vařilo v Myslince, pak ale byla varna přesunuta do Touškova.
Do závěrečné fáze realizace operace byli kromě policistů Národní protidrogové centrály nasazeni také příslušníci Útvaru rychlého nasazení, Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje, specializovaných útvarů PČR a Celní správy.
"V rámci trestního spisu „Spirit“, který dozoruje Okresní státní zastupitelství Plzeň - město, bylo doposud na území České republiky zadrženo 11 osob, kterým bylo sděleno obvinění pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy podle ustanovení 283 odst. 1, odst. 2 písm. a), c) trestního zákoníku, za což jim hrozí v případě prokázání viny trest odnětí svobody v délce trvání až 10 let.
Tento případ není v současné době uzavřen. Vyšetřování pokračuje a nelze vyloučit zadržení a obvinění dalších osob, případně rozšíření trestního stíhání již obviněných osob," dokončila mluvčí Národní protidrogové centrály.
Týrání koní ve Zbůchu - původní článek:
V sobotu 20. října odpoledne vyvrcholil případ zřejmě dlouhodobého týrání koní ve Zbůchu nedaleko Plzně. K tomuto případu zatím nemáme moc informací, vše jsme se dozvěděli teprve ve čtvrtek, kdy nás na možné týrání koní v soukromém areálu upozornili čtenáři. Dle pisatelů koně často utíkají, prý to ale obec nijak neřeší a místní mají mít z majitelů strach.
V pátek se nám podařilo zjistit pouze to, že vše již řeší policie a hlavně Krajská veterinární stanice, která se obdobnými případy zabývá. Jaké stanovisko KVS zaujala a hlavně jak chce případ řešit, jsme se již nedozvěděli.
O víkendu se však vše změnilo a již je jisté, že minimálně jeden kůň následky týrání nepřežil. Jde o koně Patrika osmnáctileté dívky Terezky, která před půl rokem přišla o ustájení a tak podle svých slov přivezla koně v dobrém stavu sem a majiteli pozemku Patrika prodala za sedmnáct tisíc s tím, že si ho později odkoupí zpět. Vše bylo ale jinak, když si Patrika po více než měsíci chtěla odkoupit zpět, majitel už chtěl pětadvacet tisíc. Terezka se peníze pokoušela sehnat, to se jí i podařilo, ale cena se stále zvyšovala, až po půl roce vyrostla na pětačtyřicet tisíc.
Pokud by narůstající cena obsahovala i poplatek za ustájení a péči, byla by to zřejmě věc pouze obou zúčastněných a nikoli námět na reportáž. Dívka se ale dozvěděla, že Patrik potřebnou péči nedostává, stejně jako ostatní koně zde vyhubl a tělo se mu pokrylo boláky z nedostatku vitamínů. Terezka se tedy rozjela na místo, vše se potvrdilo a kůň byl již na první pohled ve vážném stavu. Majitel ustoupil a sdělil jí, že jí koně tedy prodá za pětadvacet tisíc a ještě jí k tomu přidá dalšího, stejně zuboženého koně.
K předání koní mělo dojít tento pátek, ale zvíře již bylo v kritickém stavu, kdy mu přivolaná veterinářka musela podat posilující injekce a odvoz se naplánoval na sobotu. Stav koně se ale během noci ještě zhoršil, zvíře již jen leželo, chrlilo krev, nepomohly mu ani kapačky a po poledni ho nakonec veterinářka musela utratit. Důvodem utracení podle lékařky byla podvýživa z nedostatku potravy a dehydratace.
"Týrání koní zde mohu jen potvrdit, i já jsem zde měl kdysi ustájeného koně a dodnes znám většinu koní, které se na tomto místě i dnes nacházejí a tak jsem se začal o situaci zajímat.
Koně dle mých informací již delší dobu neměli k dispozici vodu ani seno. Většina koní byla hubená až na kost. Vše vyvrcholilo dnes, kdy musela být přivolána veterinářka, která se snažila jednoho z nejvíce zubožených koní zachránit. Bohužel i přes veškerou snahu mu pomoci musel být utracen. Ostatní koně měli být převezeni na jatka, zbytek koní zůstal v areálu a hovoří se, že by měli být odebráni a měli by co nejdříve putovat do náhradní péče - útulku pro koně.
Na dotaz, proč se tato situace neohlásila Krajské veterinární správě již dřív, mi bylo odpovězeno, že se majitele místní bojí a nechtějí jít proti němu. Dle mých dalších informací později došlo k přepisu vlastnického práva na majitelova bratra, který by snad měl být ve vězení za "vaření" pervitinu a areál byl dále svěřen do péče jeho dcery, která se o stáj měla starat a koně krmit, hřebelcovat a čistit jim výběhy a zajistit vše potřebné. Jenže ona zájem o koně neměla a vědomě je nechala umírat hlady a žízní," uvedl nám člověk s případem podrobně obeznámený.
"Dnešní případ nám byl oznámen kolem jedné hodiny odpoledne jako možné týraní zvířat. Na místo vyjeli policisté z Nýřan a bylo zjištěno, že u koně skutečně včera zasahovala veterinářka, která byla na místě i dnes, kdy musela zvíře utratit.
My se veškerými okolnostmi zabýváme a ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z týrání zvířete," uvedla k případu 20. října mluvčí policie.
Dnes nám mluvčí policie uvedla, že případ možného týrání koní stále ještě není uzavřen. Smrt koně Patrika tak možná Pavlovi B. projde, protože nebude dostatek důkazů, drogy mu ale "zlomily vaz"!