Foto Video

Z celého srdce děkujeme Vám všem, které jdete ve šlépějích Dámy s lampou

Policisté a hasiči dnes přijeli poděkovat sestřičkám před nemocnice v Plzni, Domažlicích, Rokycanech i Klatovech

Autor: Karel Aleš 12. května 2020 11:20 , aktualizace 18:02

Hasiči Záchranáři Koronavirus Městská policie

     Dnes, 12. května, se po celém světě slaví Mezinárodní den sester. Toto datum připadá na výročí narození Florence Nightingale, anglické ošetřovatelky a zakladatelky povolání zdravotní sestry, které se také říká Dáma s lampou

     Záchranná zdravotnická služba se dnes připojila k celorepublikové akci, ve které byly jako poděkování všem zdravotníkům za nasazení v boji s novým koronavirem v pravé poledne po dobu jedné minuty spuštěny majáky a sirény na všech výjezdových vozech Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje. Stejně tak si práce zdravotních sester i všech zdravotníků váží i policisté, strážníci a hasiči, a připojili se k této akci stejným způsobem.
     Sirény na služebních vozech rozezněli společně například na kruhovém objezdu před Fakultní nemocnicí Plzeň Lochotín i před nemocnicemi v Domažlicích, Rokycanech a Klatovech.


Poděkování zveřejnila na svých Facebookových stránkách i samotná Fakultní nemocnice Plzeň: 
     Ve Fakultní nemocnici Plzeň pracuje 1700 všeobecných sester a porodních asistentek, které v době pandemie, ale i v časech minulých a budoucích, byly a budou nejbližší osobou pro pacienta. Ředitel nemocnice Václav Šimánek dnes, kdy se celosvětově slaví Mezinárodní den sester, poděkoval všem sestrám za jejich obětavost a profesionalitu. Zároveň poděkování patřilo i ostatním zaměstnancům, kteří v pandemické době napomohli tomu, že plzeňská fakultní nemocnice vše dobře zvládla.
     Děkujeme vám všem

      Florence Nightingale (12. 5. 1820 – 13. 8. 1910) byla anglická ošetřovatelka a jedna z nejvýznamnějších osobností viktoriánské doby. Je považována za zakladatelku a průkopnici povolání všeobecné (zdravotní) sestry a moderního ošetřovatelství.
     Do povědomí se zapsala především jako „Lady of the Lamp“ neboli „Dáma s lampou“, kterou si vysloužila za svoji obětavou ošetřovatelskou práci při Krymské válce, kde pracovala v armádní nemocnici ve Scutari.
     Významně se zasloužila o modernizaci ošetřovatelské praxe a zavedla standardy péče a hygieny, které mimo jiné pomohly rapidně snížit úmrtnost vojáků v již zmíněné Krymské válce. Kromě ošetřovatelské praxe také vydala mnoho publikací, v nichž se věnovala sociálním problémům, záležitostem ovlivňujícím zdraví a mnoho dalšímu.
      Za svoji činnost obdržela od královny Viktorie Královský Červený kříž a jako první britská žena Řád za zásluhy pro britské impérium.