V Borském parku jsou divoká prasata, dejte si pozor při procházce!

Po včerejší akci proti bachyni se selaty se dotazujete, jak je to s divokými prasaty v Borském parku a my to pro vás zjistili

28. března 2015 18:22 , aktualizace pondělí 21. května 16:49

Včera jsme informovali o případu, kdy policisté vyšetřovali nález oběšeného muže v Borském parku a jen o pár desítek metrů dál jiná skupina policistů. společně se strážníky a hasiči, řešila výskyt bachyně se selaty.

Během dnešního dne nám přišly téměř dvě desítky mailů, telefonátů nebo zpráv na Fb, jak je to s výskytem divokých prasat v Borském parku a zda se návštěvníci mají bát.

Bohužel odpověď zní ano, vaše obavy jsou odůvodněné.

KRIMI-PLZEŇ oslovila jednoho z plzeňských odborníků na danou problematiku, myslivce Pavla Rosu. Pavel pochází ze známé puškařské plzeňské rodiny, od mala se věnuje zbraním, myslivosti a tento koníček se mu dokonce stal i obživou, vede prodejnu LOS, specializující se na prodej zbraní a mysliveckých potřeb v Plzni na Doubravce.

Teď je doba metání mláďat.“ vysvětli nám a my pochopili, že nám mysliveckou hantýrkou sděluje, že bachyně rodí mladé. Dále nám vysvětlil, že jeden vrh má kolem deseti selátek a díky tomu, že se střílejí velké, staré kusy, mohou se mladé kusy pářit i během celého roku a mít tak mláďata prakticky kdykoli.

Divoká prasata jsou sice plachá, ale zároveň jsou velmi zvědavá a Borský park je pro ně ideální, protože zde jednak mohou přes den být schovaní v křoviskách a v noci vyrážejí shánět obživu. Jsou všežravci, takže z trávníků vyhrabávají žížaly a ponravy, a nebo se cpou tím, co návštěvníci pohodí u odpadkových košů nebo laviček.

Dospělé prase je plaché a vyhne se vám. Problém ale nastává, když bachyně vodí selata a ty je pak připravená bránit. Pokud byste tedy viděli „opuštěné“ selátko, v žádném případě se ho nedotýkejte! Pravděpodobně vás z povzdálí pozoruje bachyně a pokud by myslela, že mláděti chcete ublížit, může zaútočit a vážně vás zranit. Jediné rozumné, co můžete udělat, je odejít a na vše upozornit strážníky městské policie na lince 156.

Další možností je, že při procházce spatříte stát celé stádo, prasata o vás ví, ale neutečou. Tohle znamená, že tam pravděpodobně mají cosi chutného a opět - budou schopna si to bránit. V tomto případě se vraťte odkud jste přišli a nesnažte se kolem prasat projít.

Nejnebezpečnější by bylo setkání se zraněným kusem, ten je velmi agresivní a napadne vás prakticky s železnou jistotou. Jediným bezpečným úkrytem je pak vylézt na strom. „Mě samotného zraněné prase napadlo už několikrát a na stromě jsem před rozzuřeným kňourem už také byl.“ vysvětlil nám Pavel Rosa.

Samostatnou kapitolu tvoří vaši psi. Pokud ho máte na volno a pejsek spatří kance, s jistotou vyrazí na průzkum, co je to za zvíře. Počítejte s tím, že divoké prase se bude bránit, na vašeho mazlíčka zaútočí a může ho snadno rozpárat spodními špičáky zahnutými nahoru, které právě proto myslivci nazývají páráky. Je jedno, jakou máte rasu psa, divoké prase pravděpodobně vyhraje.

Nechceme vás odradit od návštěvy oblíbeného parku, jdete do přírody a setkání s divokými zvířaty do ní prostě patří, jen buďte rozumní a pokud divoké prase spatříte, samozřejmě se mu vyhněte a zvolte jinou cestu, od zvířete tu nejvzdálenější.


Foto: Pavel Rosa na místě, kde divoké prase hledalo potravu, další ilustrační
Video: Ilustrační, útok divokého prasete na člověka