Ubytovny a montovny - hrozba TBC

Plzeňsko se dostalo na první místo v ČR v počtu cizinců nakažených tuberkulózou!

Autor: Petr Novák 20. března 2019 21:42 , aktualizace 23:17

Cizinci

     O problému šíření nakažlivých nemocí, přímo spojeným s organizovaným přívozem lidí z východní Evropy, informujeme po několikáté a na prvním místě je stále TBC.
     Česko patřilo dlouhodobě k zemím s nejmenším počtem osob nakažených TBC, za což vděčíme proočkování celé naší populace. Čísla byla dokonce tak dobrá, že se povinné očkování dokonce zrušilo. Bohužel ne všude je to stejné, například na Ukrajině očkování není a nikdy nebylo povinné a výskyt této nemoci je tam poměrně velký. Nejde ale jen o Ukrajince, dle zprávy Ministerstva vnitra tvoří cizinci 13 - 21% všech případů TBC a v Česku je nejvíce nemocných mezi Rumuny.

Plzeňský kraj předhonil i Prahu

     Většinou nejvíce cizinců s tuberkulózou bylo v Praze, bohužel nyní se ale na první místo dostalo Plzeňsko a výrazně překračuje celorepublikový průměr nemocných cizinců. Dle statistik národního Registru tuberkulózy za rok 2018 - "podíl tuberkulózy u osob narozených mimo ČR", je celorepublikový průměr cizinců s TBC 33 procent, zatímco v Plzeňském kraji je to skoro 52 procent! Jde především o Rumuny, Ukrajince a Bulhary pracující zde v montovnách, či bezdomovce, kteří se rekrutovali z řad cizinců, kteří přišli o práci.

Mohou za to agentury

     Počet cizinců, u nichž se nyní TBC podaří diagnostikovat a odléčit, je jen špičkou ledovce, velké riziko odborníci vidí v tom, že se vedle našich již neočkovaných dětí dlouhodobě pohybují nevyšetření potenciálně infekční cizinci.
     MUDr Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů tvrdí, že na vině jsou nedostatečné či obcházené zdravotní kontroly agenturních pracovníků, kteří přijíždějí do Česka za prací. Agentury také obcházejí podnikové předpisy tím, že jimi dodaní cizinci nejsou zaměstnanci podniku.
     Zdrojem nákazy TBC je nemocný člověk a tuberkulóza je přenosná inhalační cestou (kapénkovým způsobem) nebo přímým kontaktem s nemocným. Nemocný se tak díky úspoře nákladů na vstupní prohlídku dostane na ubytovnu a do montovny a nemoc šíří dál.

Často nedokončí léčbu

     Dalším problémem je, že cizinci často nedokončí léčbu, která trvá šest měsíců a i během léčení se snaží někde si najít práci. Pak prostě náhle zmizí, najdou například práci v jiném městě a změní ubytovnu či dokonce stát. 
     Samozřejmé pak je, že velké množství tuberkulózních pacientů je nepojištěných a jejich léčba stojí statisíce korun.