Foto Video

Týraný Artuš - vyjádření Lékařské fakulty v Plzni i rodiny Martina Š.

Experimenty s drogami, držení zbraně i plány na budoucnost týraného psa

Autor: Jana Holá 17. července 2020 19:44 , aktualizace pondělí 13. září 22:57

Zvířata

     Včera jsme jako první upozornili na otřesný případ týrání psa studentem medicíny v Plzni a slíbili Vám, že případ budeme dál sledovat.

Stav Artuše se lepší

     Samozřejmě nejvíc Vás zajímá stav pejska. Artuš je stále hospitalizovaný, ale jeho stav se lepší. Obrovskou zásluhu na tom má veterinářka Markéta i celý tým Kliniky Kleisslova.

Vyjádření Lékařské fakulty v Plzni - Univerzita Karlova

     "Bez ohledu na tento konkrétní případ je týrání zvířat nepřijatelné a je neslučitelné se zásadami lidského chování. Universita Karlova nebude v žádném případě tolerovat tento způsob chování.
      Nastalou situací jsme znepokojeni, podnikáme kroky, které jsou v souladu s právním řádem ČR a univerzitními předpisy, abychom zabránili případným dalším škodám, nicméně ctíme presumpci neviny.
     Student M. Š. v Biomedicínském centru pracoval v oblasti analýzy bakterií, nikdy se nepodílel na pokusech s experimentálními zvířaty, nikdy neměl přístup do laboratoří a prostor, kde se experimenty se zvířaty provádějí. V centru se provádějí pouze experimenty schválené Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Odbornou komisí pro zajišťování dobrých životních podmínek pokusných zvířat Lékařské fakulty v Plzni a používanými druhy experimentálních zvířat jsou laboratorní myši, potkani a prasata.
     Studentovi M. Š. byl aktuálně zablokován veškerý přístup do prostor Biomedicínského centra, s dalšími kroky fakulta vyčká výsledků šetření orgánů činných v trestném řízení."

Policie Martinu Š. odebrala zbraň

     Na vaše četné dotazy můžeme potvrdit, že podezřelý Martin Š. podle našich informací měl zbrojní průkaz a zbraň, tu mu ale policie již dříve odebrala. Údajně to mělo být kvůli jeho experimentům s drogami jako je například Methylfenidát, který jak sám přiznal, užívá delší dobu.
     Podle informací člověka, který s Martinem Š. studoval, měl být tento také v minulosti v rámci školy šetřen pro podezření z krádeží léků na školních praxích.

Martin Š. a jeho rodina

     Po vydání článku se bohužel objevily útoky i na rodiče Martin Š. K tomuto musíme uvést, že jsme již v prvním článku uváděli, že psa v úděsném stavu nalezl příbuzný Martina Š., konkrétně jeho otec, který neváhal, a i když věděl, že tím ukáže na svého syna, psa odvezl na veterinu a tím ho zachránil. V neposlední řadě je Martin Š. dospělý, pětadvacetiletý muž a tedy za své chování již odpovídá sám.

Celé vyjádření maminky Martina Š.:
     "Jsem bohužel, dnes už mohu napsat, naprosto psychicky vyčerpaná, zoufalá a bezmocná. Minimálně tři měsíce se já, můj přítel, můj mladší syn a samozřejmě i otec Martina snažíme všemožným způsobem zajistit nemocniční psychiatrickou léčbu. Uvědomujeme si závažnost jeho duševní nemoci a dobře víme, že neodkladná hospitalizace je nezbytná.
     Nicméně nám bylo několika psychiatry opakovaně sděleno, že není možno Martina hospitalizovat bez jeho souhlasu, neboť je plnoletý. Ten samozřejmě dobrovolnou léčbu odmítá a dle sdělení lékařů, k nedobrovolné hospitalizaci není důvod.
     Věřte, že jsme z celé situace zdrceni. Syn má silné halucinace, v bytě, ve kterém bydlí, vidí brouky, štěnice, zákožky svrabové, vidí jak se hýbou věci a je přesvědčen, že on i Artuš mají svrab. Bohužel, já jsem Artuše viděla naposledy před cca dvěma měsíci, kdy byl sice ostříhaný, ale v pořádku. Syn totiž se mnou moc nekomunikuje, blokuje si mě na telefonu a já klíče od bytu, kde bydlel, již nemám.
       To, v jakém byl Artuš stavu jsem na vlastní oči viděla až včera z fotek na Krimi Plzeň a jsem naprosto zděšená. Jsme všichni moc vděčni a zavázáni paní veterinářce za její lásku a péči k pejskovi.
     Martin si bohužel díky své duševní nemoci, která není na první pohled patrná, vůbec následky svého hrůzného počínání nepřipouští a "léčbu" svoji i pejska vidí jako jedinou správnou. Podotýkám, že jeho onemocnění vygradovalo zhruba před třemi měsíci. Do té doby to byl normální mladý muž a úspěšný student.
     Včera odpoledne jsem ze zoufalství volala rychlou záchrannou službu, přítomna byla i policie ČR a paní doktorka rychlé záchranné služby. Přes všechno naléhání a prosby, aby syna konečně odvezli k hospitalizaci na uzavřeném oddělení, jsem opět neuspěla, neuspěl posléze ani jeho otec, ani můj přítel, kteří se později na místo dostavili. Budeme vděčni za každý přínosný komentář a pomoc s umístěním pana Martina Švece na uzavřené psychiatrické oddělení. Věřte, že jsme zoufalí a bezradní."

Zájemci a adopci Artuše či o možnost jeho léčbu sponzorovat

     Celý den nám i na veterinu volá mnoho lidí s nabídkou adopce či nabídkou Artušovu léčbu sponzorovat.
     Veterinářka Markéta Vám všem moc děkuje, ale adopce Artuše samozřejmě ještě není na pořadu dne, a až k ní dojde, bude nový majitel velmi pečlivě vybrán. Stejně tak nejsou potřeba peníze, léčbu psa Artuše slíbili plně uhradit rodiče Martina Š., kteří jsou s veterinářkou Markétou v kontaktu.

Původní článek


     Minulý týden jsme se setkali s případem, který v Plzni zřejmě nemá obdoby. Již se zde řešila obří množírna, ale amatérské a pavědecké pokusy na omámeném psu zde skutečně ještě nepamatujeme.

     Student pátého ročníku lékařské fakulty pětadvacetiletý M.Š. z Plzně si pořídil psa jménem Artuš rasy Jack Rusell teriér a začal na něm provádět údajné lékařské pokusy, za které by se ale nemusel stydět ani doktor Mengele. 
     Nebohé zvíře muselo nevýslovně a úděsně trpět. Mimo jiné mělo například zlomenou stehenní kost, zanícené poškození rohovky a hluboké, zhnisané rány, nekrotickou tkáň či poleptanou pokožku.

Proč k tak šílenému týrání došlo?

     Případ nyní šetří plzeňští kriminalisté a ti zajisté brzy naleznou odpověď i na tuto otázku. Zatím jsou dvě verze. Podle té první to M.Š. dělal proto, že při studiu pracuje v Biomedicínském centru a na psovi prováděl lékařské pokusy, dále drenáže či punkce. Student také psíka permanentně držel pod lékem Tramal, který si zřejmě nelegálně opatřoval v zaměstnání. To, že psu podával Tramal, pak sám přiznával v mailech. Zarážející je také, že student M.Š. sám sebe tituluje MUDr. ačkoli na tento titul samozřejmě nemá právo.

    Podle člověka, který M.Š. zná osobně, může ale být důvod týrání psa i jiný: "On je psychicky nemocný a měl by se léčit. Myslím, že si vsugeroval, že       má pes nějakou nemoc a myslel si, že ho léčí. Já jen doufám, že konečně někomu dojde, že je nemocný a nestane se lékařem. Hlavně tam prosím nepište moje jméno, on je M. doopravdy šílený a mohl by se mstít," uvedl nám muž, jehož totožnost má redakce k dispozici.

     Této verzi by odpovídalo, že muže nechvalně znají ve většině plzeňských veterinárních ordinacích. Muž totiž veterináře opakovaně navštěvoval a uváděl, že sám u zvířete diagnostikoval různé nemoci, jednalo se na příklad o kýlu, zánět žláz, píštěl, kožní problémy kvůli kterým celé zvíře oholil, nafukování stehna plyny, které mu sám odváděl jakousi trubičkou a další. 
     Plzeňští veterináři se zprvu snažili studentovi vysvětlit, že se mýlí, ale ten nevěřil a pejska si léčil sám. Podle našich informací docházel muž minimálně do ordinací Veterinární klinika Zodiacus, RPVET či na Veterinární kliniku Kleisslova.

Záchrana psa 

     Psa naštěstí nalezl příbuzný šíleného vědátora, a když viděl, v jakém je stavu, neváhal a trpící zvíře převezl na veterinu, čímž mu zachránil život. "Takto záměrně zřízeného psa jsem za svou kariéru ještě neviděla, po celém těle měl nekrotická ložiska, které jsme již v anestezii odstranili, či zlomenou stehenní kost", uvedla nám veterinářka, která tak úspěšně vybojovala první bitvu o psí život. "Je to ale běh na dlouhou trať. Pejska čeká nejen dlouhá léčba jeho zranění, ale i léčení jeho psychiky, protože zvíře samozřejmě trpí obrovským strachem z lidí," dokončila ještě veterinářka.

Vraťte mi psa nebo vás budu žalovat!

    Když jsme článek připravovali, dozvěděli jsme se další zcela nepochopitelnou věc. Student si vůbec nepřipustil, že udělal něco špatného, necítí vinu a chce psa zpět.
     Veterinářka, která se momentálně o Artuše stará, mu věnuje soustavnou péči a jeho rány musí čistit několikrát denně, je bohužel soustavně atakována telefonáty a návštěvami studenta, který žádá okamžité vydání zvířete zpět. Když veterinářka odmítla, neváhal si student najmout právníka a vyhrožovat žalobami. 
     Veterinářka se tady musela obrátit na Krajskou veterinární správu, která samozřejmě její rozhodnutí psa nevydat posvětila. 

Policie studenta vyšetřuje pro podezření z týrání zvířat 

    Případem se samozřejmě začali zabývat i plzeňští kriminalisté a již zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu Týrání zvířat. "Po prvotním šetření a následném prověřování byla věc pro svojí závažnost postoupena službě kriminální policie a vyšetřování, kde se případu věnuje specialista dané problematiky. V případu je pro podezření ze spáchání přečinu týrání zvířat prověřována osoba pětadvacetiletého muže,"uvedla tisková mluvčí policie.

     Případ samozřejmě budeme dále sledovat.