Foto

Tři mrtví bezdomovci za víkend - mají se kde schovat před zimou?

Mnozí čtenáři se nás ptají, jak je možné, že za jediný víkend zmrzli na ulicích tři lidé

27. listopadu 2017 22:07 , aktualizace středa 6. prosince 21:18

Bezdomovci Cizinci Smrt


     Včera jsme informovali o nálezu dvou mrtvých bezdomovců v ulicích Plzně.
     První muž byl nalezen hned ráno u Normy v ulici Na Belánce. Policisté místo uzavřeli, prostor převzali kriminalisté a tělo ohledal koroner. Jedná o muže z komunity bezdomovců. Právě bezdomovci se na tomto místě často zdržují a pravděpodobně se tak bude jednat o první letošní oběť chladného počasí.
     "Dosavadním šetřením nebylo u smrti muže narozeného v roce 1955 zjištěno cizí zavinění a v případu je nařízena zdravotní pitva," uvedla mluvčí policie.

     Další mrtvý muž byl nalezen kolem poledne v křoví hned vedle budovy Nového divadla Plzeň na Palackého náměstí.

     Stejně jako v ranním případě i zde policisté uzavřeli prostor, na místo dorazil výjezd kriminální policie a koroner, který provedl prohlídku zemřelého. 
     Dle mluvčí policie šlo o cizince ve věku 37 let a dosavadním šetřením nebylo u smrti tohoto muže zjištěno cizí zavinění. V případu je opět nařízena pouze zdravotní pitva.
     Znovu jde o místo, kde se často pohybují bezdomovci.

     Neumíralo se ale jen v Plzni, v neděli před pátou hodinou ráno byl nalezen mrtvý muž i v Klatovech před autobusovým nádražím. Zemřelý má pocházet  ze zemí bývalého Sovětského svazu.
     "Dosavadním šetřením nebylo zjištěno cizí zavinění v případu smrti muže, ročník 1954. Ve věci byla nařízena pitva,“ uvedla tisková mluvčí policie.

Mají kam jít?

     S dotazem, jak se město o bezdomovce stará a zda mají možnost úkrytu před mrazem, jsme se obrátili na Magistrát města Plzně:
     "Statutární město Plzeň prostřednictvím Odboru sociálních služeb MMP zajišťuje dostatečnou síť sociálních služeb pro lidi bez domova. Na území města Plzně fungují dva terénní programy, které pracují s lidmi na ulici a motivují je ke změně životního stylu.
     Domov svatého Františka na adrese Wenzigova 5 v Plzni nabízí kompletní služby pro lidi bez domova od terénního programu, nízkoprahového denního centra přes noclehárnu až po azylové zařízení, k dispozici je též dvakrát v týdnu ordinace praktického lékaře v areálu Domova.
     Organizace NADĚJE provozuje azylové zařízení pro ženy.
     Diecézní charita Plzeň zajišťuje pro tyto osoby mimo jiné potravinovou pomoc, oblečení v humanitárním skladu ale i intenzivní motivaci v oblasti hledání zaměstnání (JOB centrum, Charitní sociální podnik). Lidem bez domova se věnují i sociální pracovníci jednotlivých městských obvodů. Pravidelně se vydávají informační letáky s nabídkou pomoci, které rozdávají strážníci Městské policie Plzeň, když přijdou do kontaktu s lidmi bez domova.
     Odbor sociálních služeb MMP pravidelně mapuje situaci lidí bez domova a navrhuje vhodná opatření.
     Město disponuje i městskou ubytovnou v Plachého 52 v Plzni, která slouží pro krizové bydlení. Krizové bydlení představuje nouzový a záchytný systém pro osoby a domácnosti, kde je nutné akutně řešit bytovou nouzi - stav bez bydlení. S klienty probíhá intenzivní sociální práce, zajištěná pracovníky Odboru sociálních služeb MMP - oddělení sociální práce a metodiky sociálního bydlení.
     Nabízených služeb je dostatek, záleží však na motivaci lidí bez domova zda chtějí svoji situaci změnit či nikoliv. I přes opakovaný kontakt zhruba polovina těchto osob jakoukoliv pomoc a službu odmítá - není výjimkou, že mezi bezdomovci jsou i osoby hledané Policií ČR,"
uvedla tisková mluvčí magistrátu.

O bezdomovcích pojednává i náš speciál:
SPECIÁL: Čistá Plzeň? Tak se podívejte doopravdy!

SPECIÁL: Čistá Plzeň? Tak se podívejte doopravdy!

13. 02. 2017, 12:24, aktualizace 19. 07. 2019, 14:03

FOTOGALERIE: Pojďte s námi a s odborníkem na tuto problematiku do světa bezdomovců