Děsivý nález včera čekal na ochránce zvířat z plzeňské záchranné stanice živočichů, kteří byli přivoláni k Velkému Boru na Klatovsku. Rodina na procházce zde v pátek nalezla uhynulého orla mořského a přivolaní ochranáři pak v sobotu bohužel v blízkém okolí nalezli další tři.
"Pocit marnosti, vztek a beznaděj. O tomto víkendu jsme našli další čtyři otrávené mořské orly. Čtyři majestátní králové nebes s rozpětím křídel přes dva metry uhynuli v nervové křeči se zatnutými pařáty, sedící na patách s poloroztaženými křídly a skloněnou hlavou," popsal nález Karel Makoň.
Všichni uhynulí ptáci byli nalezeni v okruhu přibližně sto metrů od hnojiště uprostřed ohradníkem obehnané pastviny pro skot, kam někdo na hromadu hnoje vyváží i zbytky z jatek. Podle Karla Makoně vývrhy, kůže, peří, běháky od drůbeže a jiné organické zbytky tentokrát někdo polil jedem, konkrétně Karbofuranem. Karbofuran je těžký nervový jed, který napadá nervovou soustavu a živočich, jež ho pozře pak končí okamžitě v křeči. Člověka by zabila pouhá polévková lžíce. Karbofuran je jeden z nejtěžších jedů a je již patnáct let zakázaný.
"Ptáci, kteří zároveň v přírodě fungují i jako zdravotní policie a likvidují hlavně mršiny, se na hnojiště naučili na zbytky chodit, a právě to se jim stalo osudným. Z hromady jedovatých zbytků si každý něco odnesl a obzvláště trýznivá smrt je zkroutila hned po několika prvních soustech," uvedl Makoň.
Případ byl předán k šetření Policii ČR, která dle pitvy a analýzy obsahu volete uhynulých dravců a zajištěné nástrahy následně rozhodne, jak bude případ klasifikován a vyšetřován. Bohužel se v okolí nejedná o první případ, podobný ochranáři a policisté řešili v této lokalitě již v roce 2019.
"Už dnes si troufám tvrdit, že jde na 99 % o úmyslný trestný čin, týrání zvířat, nelegální manipulaci a používaní jedovatých látek, nepovolenou likvidaci vedlejších živočišných produktů, pytláctví a usmrcení hned několika zvláště chráněných a kriticky ohrožených živočichů. S ohledem na závažnost případu a vzniklou škodu zvažujeme vypsání finanční odměny za pomoc při objasnění tohoto případu. Zatím však musíme počkat na jednotlivé analýzy, další průběh vyšetření a hlavně stanovisko orgánů, které by se případem měly ze zákona zabývat jako první. Pokud však už dnes by měl někdo k těmto případům konkrétní poznatky, budeme rádi, když nám pomůžete tento masakr vzácných dravců objasnit," doplnil Makoň s tím, že případní svědci se mohou obracet buď na policii, nebo na záchrannou stanici na telefonech 777 145 960 či 777 194 095.
Foto: DESOP