Včera jsme informovali o případu rodiny, která musela být po otravě oxidem uhelnatým celá hospitalizována v nemocnici, viz včerejší článek. Téměř současně se ale podobná událost odehrávala i v Chebu!
Zde ve večerních hodinách policisté vyjeli na oznámení ženy, že na chodbě domu v ulici Obětí nacismu jsou dvě děti, které tvrdí, že je jejich rodiče jsou mrtví!
Oznamovatelka vzala vyděšené děti k sobě do bytu a čekala na příjezd policistů. Ti po příjezdu na místo v koupelně jednoho z bytů nalezli na zemi ležet osmatřicetiletou ženu a sedmačtyřicetiletého muže v bezvládném stavu.
Poté, co policisté zjistili, že jsou u obou zachovány životní funkce, začali poskytovat první pomoc a na místo přivolali lékaře. V koupelně bytu byla zjištěna přítomnost oxidu uhelnatého a tak policisté okamžitě evakuovali osoby z koupelny a celý byt začali odvětrávat.
Po příjezdu hasičů byla naměřena hodnota oxidu uhelnatého překračující smrtelnou dávku pro člověka. Muž i žena, které policisté nalezli v koupelně, byli převezeni k ošetření do nemocnice v Chebu.
"Děti byly vyšetřeny lékařem, který zjistil, že jsou v pořádku a poté policisté kontaktovali další příbuzné matky, kteří si děti převzali k sobě do péče. Celá věc je dále prověřována policejním orgánem 2. oddělením obecné kriminality Služby kriminální policie a vyšetřování v Chebu," uvedl tiskový mluvčí policie.
Policisté tedy zachránili životy v Chebu, záchranáři ZZS zase v Plzni, ale proč se to stalo?
Proč dva případy současně?
My jsme se dnes zeptali odborníka na plynové spotřebiče, co mohlo takto nebezpečné situace způsobit a bylo nám vysvětleno, že vlastně vůbec nemuselo jít o závadu spotřebiče nebo chybu v jeho údržbě.
Podle odborníka je na vině spíš extrémně horké počasí posledních dní.
"Za normálních okolností totiž funguje komínový efekt. Horké spaliny jsou lehčí než okolní vzduch, a proto odcházejí komínem do volného prostoru. Když jsou však pařáky jako poslední dny a teploty po několik dní vystoupají nad 30 stupňů, může tah komína slábnout.
V případě horka jako včera se vytvoří v komínu doslova špunt horkého vzduchu, který prostě nepustí spaliny ven. Pak se dole před komínem začne hromadit oxid uhelnatý a to je neviditelný zabiják, který má na svědomí už mnoho lidských životů."
Jak se bránit?
Ptali jsme se, jak se před tímto nebezpečím chránit. První radou, kterou jsme dostali je větrání. To však například v mnoha koupelnách není dost dobře možné.
Lepším způsobem je elektronická signalizace detekující Oxid uhelnatý. Mimochodem, právě ta včera zachránila život dětem v Plzni!
Obrátili jsme se na našeho partnera D.S.D. Metal plus, firmu, která se zabývá hlavně, ale nejen, požární ochranou.
Na pultě před námi se po našem dotazu okamžitě objevilo několik přístrojů, schopných oxid uhelnatý detekovat a uživatele varovat. Od těch nejjednodušších až po modely vyšší třídy, schopné kromě oxidu uhelnatého indikovat i jiné nebezpečné a hořlavé plyny.
Výhodou těchto zařízení je kombinovaný provoz na baterie i síťové napájení a hlavně přenosnost. Zařízení je tak možné vzít i na dovolenou do pronajaté chaty nebo například do karavanu, kde se hodí schopnost kombinovaných zařízení detekovat například unikající propan-butan.
Hromadná otrava plynem byla tehdy kolem 22,30 nahlášena na operační
středisko plzeňské policie. Na udané místo do Plynární ulice vyjelo hned
několik hlídek policie a také zde zasahovalo několik jednotek hasičů i
záchranářů. V jednom z bytů pravděpodobně došlo k poruše karmy a
unikající oxid uhelnatý se rozšířil po celém domě.
Během evakuace
osob se plynu nadýchali i dva policisté, kteří následně museli být
hospitalizováni. Celkem se oxidem uhelnatým přiotrávilo 25 osob včetně
dětí a z nich muselo být 13 hospitalizováno ve Fakultní nemocnici
Lochotín. "První posádka ZZS vzhledem k velkému počtu intoxikovaných
přivolala další výjezdové skupiny. Celkem se zásahu účastnili tři lékaři
a 11 dalších pracovníků záchranné služby," sdělila tisková mluvčí
záchranářů a doplnila: "Věděli jsme, že nejvíce postižené byly dvě
dospělé ženy. Dalších pět dětí a čtyři dospělí měli již nižší hodnoty."
"Pravděpodobně
se jednalo o poruchu na plynovém spotřebiči a policisté případ
předběžně řeší jako trestný čin ublížení na zdraví z nedbalosti, ale
samozřejmě může ještě během šetření dojít k překvalifikování," vysvětlil
mluvčí plzeňské policie.