V poslední době nás oslovil již čtvrtý člověk s velice smutným příběhem, který má bohužel většinou stejný průběh a fatální konec.
Na začátku je vždy natěšená rodina s dítětem či dětmi, která konečně vyráží pro svého tolik vysněného pejska. Vše v tu chvíli vidí v těch nejrůžovějších barvách, pečlivě mají nakoupené mističky, hračky, oboječky, pelíšky a rodinná rada už odhlasovala i jméno nového čtyřnohého člena rodiny.
Pejsáček, který na ně již čeká u těch skvělých chovatelů, kteří napsali tak krásný inzerát, má v jejich představách jasně danou budoucnost. Bude heboučký, mazlivý, batolivý, oni jsou mu připraveni dát lásku i občas utřít nějakou tu loužičku.
Nikdo z těch lidí ale ani v těch nejhorších představách nečekal, co bude následovat. Štěně, které si odvezli, bylo s největší pravděpodobností neočkované a prakticky již mrtvé, střeva mělo plná červů a bylo nakažené nemocemi, z nichž nejhorší byla parvoviroza.
Štěně se po pár dnech či dokonce hodinách začalo klepat, mělo vodnatý průjem, zvracelo a začalo být apatické. Vždy následovaly pokusy o záchranu, většinou velmi drahé, ale veterináři už nemohli nic dělat a štěňata nakonec zemřela. Jak poté svému dítěti vysvětlit, že se někde stala veliká chyba?
Proč muselo to malé nebožátko takhle trpět?
Dopis paní Katky, jejíž rodina si tímto bohužel minulý týden prošla
"Dobrý den,
chtěla bych upozornit na lidské zrůdy z Plzně, které prodávaly štěňátka stafordů.
Ve čtvrtek jsme po telefonu mluvili s paní, která mluvila strašně mile, a domluvili jsme se, že bychom si pro jednu fenečku přijeli. Museli jsme ještě vyzvednou synka že školky a kolem třetí jsme vyráželi na Plzeň. Vzhledem k tomu, že jsme to měli přes 250 kilometrů, tak nám to chvilku trvalo, ale paní, co pejsky prodávala říkala, že není žádný problém a poslala nám adresu kam máme přijet.
Když jsme dorazili na smluvené místo do Žižkovy ulice 55, zavolali jsme paní, že jsme tam, ale ona se omluvila, že je v práci, ale že přijde manžel. Muž dorazil a předal nám štěňátko se slovy, že očkovací průkaz pošle na naší adresu.
My jsme zaplatili sedm tisíc korun a samozřejmě byli moc šťastní, že máme toho drobečka konečně u sebe. Když jsme štěně v autě ukládali, aby mělo pohodlí na tu dlouhou cestu domu, všimli že si, že se nejedná o fenečku, ale pejska. Samozřejmě jsme hned volali na číslo 607 803 008, se kterým jsme komunikovali celou tu dobu, ale oni to vždy hned típali a na SMS samozřejmě také nereagovali.
Tak jsme si řekli, že to až takový problém ve finále není a vlastně je jedno, jestli je to holčička nebo chlapeček, že se u nás bude mít dobře a jeli jsme zpět do Chrudimi.
Po příjezdu domů nám, ale začal pejsek blinkat a měl vodnatý průjem. Mysleli jsme, že pejskovi není třeba dobře z té dlouhé cesty nebo třeba, že ho jen překrmili a tak jsme nasadili dietu. Bohužel vše se horšilo, v neděli mám pejsek přestal pít i jíst a tak jsme vyrazili na veterinární kliniku. Tam pejska zkontrolovali, udělali mu testy a zjistili, že má v sobě tasemnice, a že má paravirozu. Doslova řekli, že je zázrak, že pejsek ještě žije, a že je strašně malá pravděpodobnost uzdravení.
Samozřejmě jsme to nechtěli vzdát a tak jsme nechali nasadit vše, co se dalo, aby nám to pejsek překonal. Bohužel to náš malý brouček nezvládl a tak nám ho v úterý nechali uspat. Byl ve strašném stavu a nikomu nepřeju vidět to malé nebožátko takhle trpět.
Prosím policii o co nejpečlivější vyšetřování a veřejnost o sdílení tohoto varování. Dnes už víme, že nejsme jediní, komu ti podvodníci takhle pejsky prodávali. Je to šílené, kruté a nepochopitelné.
Děkuji moc redakci, že se nám věnovala
Katka" (celé jméno má redakce k dispozici)
Co na to policie?
Podle našich informací se nešťastná žena s otřesným zážitkem svěřila na sociálních sítích a kontaktovalo jí několik podobně podvedených. Ti si měli od stejné prodejkyně zakoupit štěňata různých ras, jako Yorkšírské teriéry, Pommeriany nebo zlaté retrievry, z nichž většina skončila stejně tragicky a jen asi dva z nich se veterinářům podařilo zachránit.
Mluvčí policie nám potvrdila, že se policisté uvedenými případy zabývají, ale v současné době, kdy je prověřování na začátku, nelze sdělovat více podrobností.Co na to veterinář?
Samozřejmě jsme kontaktovali i známou plzeňskou veterinářku MVDr. Markétu Tučkovou z Veterinární kliniky Kleisslova a zeptali jsme se jí, kde udělali kupující chybu i jak bychom měli při koupi štěněte správně jednat.
"Ve většině případů platí, že každá stokoruna, kterou při nákupu štěněte od množitele ušetříte, Vás nakonec vyjde na několik tisíc u veterináře," řekla nám doktorka Tučková s tím, že při nákupu psa je také velmi dobré znát prostředí, kde štěně vyrůstalo, sepsání řádné smlouvy a předání očkovacího průkazu psa se všemi zákonnými náležitostmi, jako je čipování, očkování a odčervení zvířete.
Veterinářka také varovala před naivní snahou zubožené štěňátko koupí "zachránit". "Je to sice lidsky pochopitelné, ale uvědomte si, že tím jen množitele podpoříte. On své peníze dostane a bude samozřejmě pokračovat. Vy pak další peníze utratíte u veterináře a dost pravděpodobně štěňátko stejně zemře," uvedla na závěr.