Foto Video

Koncentrák nebo místo, kde se pomáhá potřebným?

Pojďte se s námi podívat, jak se žije u bezdomovců v jejich městečku

Autor: Karel Aleš 8. května 2020 10:22 , aktualizace 10:31

Bezdomovci


     Již dva týdny funguje v Plzni na Borských polích stanové městečko i karanténa pro plzeňské bezdomovce. Zaměstnanci okolních firem zařízení již překřtili na "koncentrák". Pravdou je, že na veřejnost tak pohled na budovy a stany za plotem působit může, ale po vstupu dovnitř zjistíte, že vše je úplně jinak.
     Lidé bez domova sem jdou dobrovolně, rádi a vzhledem k tomu, že kapacita zařízení je plná, na volné místo se dokonce i čeká. Lidé zde totiž mají zajištěn přístup k vodě, toaletám i základním potravinám a hlavně umožněno přespání v bezpečí před útokem jiných osob.
     Spí se v zapůjčených stanech po jednom či dvou osobách, jak to ubytovaným vyhovuje. Lidé nejvíce oceňují, že tu mají svobodu pohybu a dostatek volného prostoru kolem sebe, tedy tak jak to mají rádi, ale zároveň jsou v bezpečí.
     V současné chvíli je v městečku něco přes čtyřicet lidí bez domova, čímž je současná kapacita vyčerpána a noví klienti již nejsou přijímáni.
     V opraveném objektu vedle je pak také zřízena karanténa pro nakažené onemocněním Covid-19, v té ale v současné době nikdo umístěn není.
     Podle radního pro bezpečnost Martina Zrzaveckého by měl celý projekt běžet ještě asi půl roku po skončení nouzového stavu.

     O ubytované se starají pracovníci z několika neziskových organizací a dobrovolníci. Ti ubytovaným vydávají základní potraviny, zajišťují odbornou pomoc v rámci protidrogové prevence a pomáhají jim se samosprávou tábora. O denní úklid a desinfekci prostor se tak pod jejich vedením starají sami ubytovaní.
      Sociální pracovníci také řeší případné rozmíšky a konflikty mezi ubytovanými. "Je tu téměř padesátka lidí na malém prostoru, takže k občasným třenicím samozřejmě dochází," uvedli nám dnes s tím, že jejich autoritu klienti uznávají. Pro případ závažnějšího problému nebo agrese ze strany ubytovaných pak v objektu čtyřiadvacet hodin denně hlídkují i strážníci městské policie.
     Právě strážníci u vstupu do objektu kontrolují vcházející i vycházející osoby. Ačkoli se to zprvu některým nelíbilo, strážníci na to mají zákonné právo a právě díky této kontrole zde byla v posledních dnech odhalena i žena v celostátním pátrání, kterou strážníci předali přivolaným policistům. 

   My jsme hovořili i s jedním z ubytovaných, Davidem: "Kvůli uzavření restaurací jsem přišel o práci v Písku a tak jsem přijel do Plzně, tady jsem práci vždy sehnal.
      Bohužel jsem ale přišel o doklady a tak mě nemůžou nikde ani zaměstnat, ani ubytovat. Nakonec jsem po čtyřech dnech na ulici skončil tady, asi druhý den po otevření,"
popsal nám David a pokračoval: "Po příchodu mě pustili osprchovat, dostal jsem nějaké jídlo, konzervu, chleba a polévku, které si přes den můžeme i ohřát.
     Nafasoval jsem stan a spacák, takže se můžu v suchu a teple vyspat. Starají se tu o nás moc dobře a jsem jim za to vděčný. I ti strážníci, kteří tu hlídají jsou fajn. Já občas trochu vyvádím, tak s policií čas od času mám nějaký menší problém, ale tady jsem rád, že jsou."

     Stanové městečko samozřejmě není žádná pohádková vesnička a není zcela bezproblémové. "Jsou tu občas rozmíšky mezi některými lidmi. I mě už napadli, protože jsem řekl, že mi připadá, že jsou tu někteří, kteří ten systém vysloveně zneužívají. Hrozně mě naštvalo, když tu někdo vymýšlel, jak by se daly zapůjčené stany a spacáky ukrást," vysvětlil David. 
     Nadšení z umístění stanového městečka nejsou ani lidé, kteří v okolí pracují. Ti si stěžují na zvýšený výskyt bezdomovců v okolí, nepořádek, který po sobě dělají a také na jejich opilecké večírky. "Oni dovnitř zřejmě nesmějí vnášet alkohol a když přijdou opilí, nepustí je tam. Často tu jsou proto vidět popíjející hloučky kolem silnice a plotů fabrik. Občas se nám sem taky nějaký zkouší vetřít se porozhlédnout, ale na to dáváme pozor," popsal nám jeden z pracovníků okolních továren.