Speciální pořádková jednotka PČR
Speciální pořádková jednotka (dále jen SPJ) vznikla v České republice v roce 1995. Jde specializovaný policejní útvar, kde trvale slouží speciálně vybavení policisté připravení reagovat na potencionální větší ohrožení bezpečnosti, pořádku či majetku. Nasazuje se v případě mimořádných událostí, živelních pohrom, katastrof, při rizikových sportovních utkáních, kulturních akcích, demonstracích, pátrání osob a zajišťuje ozbrojený doprovod při přepravě cenin a podobně.
V současné době jsou v republice pouze čtyři SPJ, konkrétně v Praze, Ústí nad Labem, Brně a Frýdku-Místku, od ledna roku 2023 přibude další, a to zde v Plzeňském kraji.
SPJ zasahuje při narušení veřejného pořádku či v případě největšího výskytu trestné činnosti. Každý příslušník SPJ musí být schopen zvládnout extrémní situace a tedy před přijetím k jednotce musí projít psychotesty i fyzickými testy. Ty pak vyselektují nejvhodnější jedince, přičemž asi 80 % uchazečů neprojde.
Poté uchazeče čeká náročný, vysoce profesionální výcvik. Policista z SPJ musí být velmi dobře připraven nejen fyzicky, ale také profesně, takticky a v neposlední řadě i psychicky.
Krajský policejní ředitel plk. Jaroslav Vild uvedl k jejímu zřízení následující: „Speciální pořádková jednotka Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje bude zajišťovat akceschopnost policistů 24 hodin každý den v týdnu, což je její hlavní výhodou oproti stávající krajské pořádkové jednotce. Umožní tak nepřetržité a flexibilní nasazení policistů na událostech, jakými jsou např. pátrací akce po pohřešovaných nebo hledaných osobách, zajištění bezpečnostní situace při shromáždění osob, kulturních a sportovních akcích apod. Policisté z této jednotky budou ale posilovat i běžný výkon služby tam, kde to bude vzhledem ke konkrétní situaci nejvíce zapotřebí. Počítáme i s její výpomocí kolegům z jiných krajských ředitelství Policie ČR, kdy navážeme na dosavadní součinnost naší krajské pořádkové jednotky s jinými policejními útvary.“
Speciální pořádková jednotka versus Krajská pořádková jednotka
Hlavní výhodou SPJ je, jak je již výše uvedeno, její neustálá akceschopnost a vyšší míra profesionalizace. Na rozdíl od již fungující Krajské pořádkové jednotky, kde slouží policisté, kteří vykonávají svou službu primárně na jiných odděleních, jsou policisté v SPJ nasazeni trvale. Je tedy logické, že nasazení Krajské pořádkové jednotky je daleko pomalejší, než nasazení SPJ. Policisté z SPJ budou moci ihned vykonávat své služební úkoly při událostech, do kterých budou nasazeni.Znak SPJ Plzeň