Ve středu večer proběhla Plzni závěrečná realizace akce s krycím názvem „OLIFANT“, při které celníci v jednom z plzeňských starožitnictví zajistili větší množství nelegálních výrobků ze slonoviny.
Prvotní úkony trestního řízení celníci zahájili již v květnu pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněné nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami, poté co zjistili, že starožitník nelegálně nabízí k prodeji, obstarává a přechovává předměty ze slonoviny, a to bez příslušných dokladů.
Od začátku roku totiž v rámci Evropské unie platí zákaz obchodu se surovou i zpracovanou slonovinou. Výjimkou jsou pouze výrobky ze slonoviny vyrobené před rokem 1947 a i v tomto případě je třeba schválení příslušného krajského úřadu.
"Při razii byly objeveny dva sloní kly a několik desítek artefaktů ze slonoviny v hodnotě šest milionů korun i finanční hotovost ve výši 25 000 Kč a další důkazní materiál," uvedla nám tisková mluvčí Generálního ředitelství cel s tím, že případ je v současné době v prověřování a dozor vykonává Okresní státní zastupitelství Plzeň-město.
V případu zatím nepadlo obvinění, v případě odsouzení ale pachateli hrozí nejen vysoká pokuta a propadnutí zabavených předmětů, ale i tříletý trest odnětí svobody.
Pytláctví slonů v Africe
Dokud budou lidé se sloními kly a výrobky z nich obchodovat, zcela zbytečné vybíjení slonů se zastavit nepodaří. Tři z deseti mrtvých slonů ve střední Africe nesou známky pytláctví. Je nutné si také uvědomit, že lovci sice zabíjejí dospělé, leckdy rekordně staré a velké slony, ale spolu s nimi umírají i jejich osiřelá mláďata.
Jen za listopad 2021 zadržel Interpol a Světová celní unie téměř tunu slonoviny a předmětů z ní vyrobených. V celé Africe přitom zbývá už asi pouze 350 tisíc slonů.