Seriál „Představujeme plzeňskou policii tak, jak ji neznáte“ 8. díl - Dívka u policie

Dnes přinášíme již předposlední díl našeho miniseriálu, který vám měl představit plzeňskou policii z trochu jiného pohledu

17. dubna 2015 09:16 , aktualizace pondělí 17. října 03:35

Složky PČR

Dnes nás čeká malá změna a nebudeme, po více než týdnu našich pravidelných rozhovorů, poprvé mluvit s policistou, nýbrž s policistkou. Právě tato drobná blondýnka se dobrovolně rozhodla v našem miniseriálu zastoupit všechny své kolegyně, které dnes již běžně slouží ve službách Policie ČR.


Proč jsi šla k policii?

Od mala jsem chtěla být zdravotní sestřičkou. Po základce jsem nastoupila na Střední odbornou školu ochrany osob a majetku, kde mezi civilními profesory přednášejí i policisté a tam jsem brzy o svém dalším povolání změnila názor a měla jasno, že to bude dráha policistky. Trochu jsem si sice názor o práci policistů idealizovala, ale praxe na ulici mě rychle vyškolila.

V čem konkrétně?

Netušila jsem, kolik feťáků, drobných zlodějů nebo agresivně žebrajících bezdomovců, v centru města je a kolik práce s nimi bude. Výrazem bezdomovec ale většinou já, ani moji kolegové nemíníme chudáka člověka, který přišel o možnost slušně bydlet, o těch vlastně ani nevíme. Bezdomovci jsou pro nás skupinky mladých lidí, většinou v plné síle, závislých na drogách nebo alkoholu, agresivně obtěžujících kolemjdoucí a nijak netoužících svůj styl života změnit.

Dalším důvodem, proč jsem si tuhle práci vybrala je, že zde platově bereme naprosto stejné peníze, jako naši mužští kolegové. V mnoha pracovních odvětvích je stále ještě běžné, že holka bere míň než muži, což u policie je samozřejmě vyloučené.


Co konkrétně v práci děláš a proč ti to vyhovuje?

Sloužím na obvodním oddělení, stejně jako můj kolega Marek, o kterém jste psali ve druhém díle. Rozdíl je v tom, že on vám popsal službu dozorčího neboli stálisty, zatímco já provádím hlídkovou činnost. Tedy buď pěšky nebo v hlídkovém voze kontrolujeme náš obvod a sami vyhledáváme páchané trestné činy či přestupky nebo jedeme, kam nás pošle operační důstojník, což je zase podobné článku o OHS, tuším, že váš první díl.

Také mám funkci „Okrskář“, to znamená, že mám na starost svůj okrsek, tedy pár svých ulic, kde řeším místní problémy a musím mít perfektní místní znalost jak důležitých firem a institucí, tak naopak problémových osob.


A konkrétně výhody či nevýhody toho, že jsi žena u policie?

Výhody jsou například detailní osobní prohlídka podezřelé ženy, to kolegové samozřejmě nemohou. Další obrovskou výhodou je komunikace s některými poškozenými, žena se umí lépe vcítit a naslouchat. V případě napadených, zneužitých nebo dokonce znásilněných žen je pak policistka na komunikaci lepší než muž zcela jednoznačně a samozřejmě u dětí to platí taktéž.

Nevýhoda je, že agresivní pachatel ve mně vidí toho slabšího z hlídky a může mě tedy napadnout, ale to je opravdu velmi výjimečné. Spíš bych naopak řekla, že agresivního chlapa někdy uklidním snáz než kolega, protože chlap si s holkou síly měřit nebude.


Proč bys nějaké kamarádce doporučila službu u policie?

Tak já bych to hlavně nedoporučila každé kámošce, tahle práce samozřejmě není pro každou holku. Musíte k ní mít předpoklady, nebát se, nežít jen módou, umět si něco odpustit a nebo třeba při spatření čehokoli odporného nebo nebezpečného nezačít ječet (směje se).

Když už bych to nějaké holce doporučovala, tak zde čekej na holku velmi slušné peníze, perfektní kolektiv skvělých lidí, s nimiž nejsme jen ve službě, ale často spolu trávíme i volno nebo vyrážíme za sportem a nebo třeba do hospody na něco dobrého.


Zatím jsme vydali: