Seniorky přišly o celoživotní úspory

Podvodníci zaměřující se na stařečky si přišli na více než tři sta tisíc

Autor: Jana Holá 2. ledna 2020 13:55

Krádež Podvodníci

Partner článku – Advokátní kancelář CINK a partneři

     Senioři bohužel stále nepřestávají být terčem podvodníků i zlodějů, kteří se z nich pod smyšlenými legendami snaží dostat úspory a stařečci tak často doplácejí na přílišnou důvěřivost. V souvislosti s touto kriminalitou policisté v roce 2018 přijali 7 oznámení, kdy poškození byli pod různými legendami a záminkami pachateli "obráni" o své mnohdy celoživotní úspory a počet přijatých oznámení v roce 2019 byl totožný. 
     Plzeňští kriminalisté v současné době prověřují další dva případy, které se staly v průběhu prosince. 

     U dveří bytu seniorky z Kollárovy ulice v Plzni zazvonil v pondělí 16. prosince okolo jedné hodiny odpoledne muž, který seniorce řekl, že je zaměstnancem vodohospodářské společnosti a jde jí zkontrolovat stav vody a topení. Důvěřivá žena jej bohužel vpustila dovnitř a muž po údajné kontrole pod záminkou smyšlené nabídky levnějšího odběru požadoval po ženě rozměnění 2 000 korunové bankovky za menší.
     To je samozřejmě častý trik, kterým podvodníci zjišťují, kde mají senioři uloženou hotovost. Podvodník pak v nestřeženém okamžiku seniorce zcizil 80 tisíc korun, které měla doma uložené.

     Podobný osud čekal i seniorku v Němejcově ulici v Plzni, a to v úterý 31. prosince kolem desáté hodiny dopoledne. Zde se podvodník do bytu vetřel pod záminkou kontroly topení. Následně při "vracení" údajného přeplatku za teplo požadoval rozměnění větší bankovky za menší a v nestřeženém okamžiku ženu obral o uložených 250 000 korun a z bytu utekl.

     Dá se říci, že štěstí měl včera senior v bytovém domě v Baarově ulici v Plzni. Zde pachatel muži nabízel jakousi službu, ale také chtěl rozměnit větší bankovku za menší.
     V tomto případě se mu to ale nepodařilo, protože senior neměl dostatečnou finanční hotovost na rozměnění požadované hotovosti. Podvodník tak odešel s nepořízenou.

     "Ve většině prověřovaných případů se pachatel chtěl nejprve dostat pod záminkou kontroly energií či nabídky služeb do bytu, ve kterém pak zjišťoval, kde má poškozený senior uloženou finanční hotovost, na kterou pod různými záminkami nenápadně zacílil a z bytu následně odešel s odcizenou hotovostí," uvedla k případům tisková mluvčí policie s tím, že se policisté všemi případy zabývají a po pachatelích intenzivně pátrají.

Policie radí, na co si je třeba dát pozor:

     Jedná se o kontroly energií s následným doručením údajného přeplatku za elektřinu nebo plyn, kdy pachatelé ve většině případů požadují rozměnění větších bankovek, dále vyplacení nějaké výhry, sociálního příspěvku nebo odškodnění za válečné nasazení, prodej různého druhu zboží, ale také přislíbení provedení různých prací, například výměna oken, vymalování, oprava střechy apod.

Jak se bránit?

  • Nebýt příliš důvěřivý, dostupnými prostředky si informace sdělené cizími osobami ihned ověřovat.
  • Požadovat průkaz od osoby, která provádí kontrolu ve vašem bytě, zda se opravdu jedná o pracovníka energetické, vodohospodářské nebo jiné společnosti.
  • Dodržovat základní pravidlo - nikoho cizího do bytu v žádném případě nevpouštět, zabránit vstupu do bytu.
  • Také je na místě při prvním podezření ihned bez obav informovat policii. 

Foto ilustrační

Advokátní kancelář CINK a partneři

Advokáti sídlící v centru Plzně specializující se mj. na rodinné právo, trestní právo, občanské právo a řadu dalších oblastí. Rádi Vám poradíme s řešením Vašeho problému, připravíme či zkontrolujeme dokumenty, zastoupíme Vás v soudních sporech či řízeních před správními orgány.