Po uštknutí zmijí si žena začala jed vysávat ústy a polykat ho

Ženu postihla vážná alergická reakce, dusila se a s otokem jazyka ji do nemocnice transportovali záchranáři

Autor: Petr Novák 2. září 2021 10:32 , aktualizace 12:16

Záchranáři Zvířata

     V lese nedaleko Kvildy došlo včera kolem poledne k velmi vážné situaci, kterou si bohužel starší žena, jíž se vše týkalo, sama svým jednáním značně zhoršila. Šestašedesátiletá žena z Prahy se totiž vydala do lesa u Kvildy na sběr borůvek a během toho ji do prstu uštkla zmije. 
     Bohužel poté se žena dopustila celé série chyb, což ji ve výsledku málem stálo život. Jednak si žena nepřivolala pomoc, ale zřejmě si také vzpomněla na kurzy první pomoci z dob svého mládí, začala jed z rány vysávat ústy a co je nepochopitelné, krev s jedem nevyplivla, ale vše polykala.
     Zdravotní stav ženy se začal horšit, a přestože k uštknutí došlo, jak pacientka sama později uvedla lékařům, kolem půl dvanácté dopoledne, záchranné složky si žena zavolala až asi o dvě hodiny později. Na pomoc kolabující ženě samozřejmě okamžitě vyrazili záchranáři a v rámci uspíšení poskytnutí pomoci také Horská služba.
     „Na místě jsme byli velice rychle a zjistili, že paní skutečně uštkl had do prstu. Ranku jsme ochladili, paní byla během ošetření velice neklidná a spíše se věnovala svému pejskovi, než nám. Vzápětí přijel sanitní vůz Zdravotnické záchranné služby z Modravy a jeho posádka si ženu už převzala do péče,“ popsal výjezd Jan Ritter, zasahující člen Horské služby Šumava.
      Jak se ovšem během převozu ukázalo, situace se dál komplikovala, pacientce se objevil velký otok jazyku a další otoky v obličeji. V tu chvíli teprve žena záchranářům přiznala, že jed polykala. „Podle lékařů utrpěla vážnou alergickou reakci, která jí výrazně ohrozila na životě,“ doplnil Jan Ritter.

     Horská služba proto varuje sběrače lesních plodin i výletníky, aby i nyní na počátku podzimu dávali pozor na eventuální setkání s jedovatými hady. „Pokud už k uštknutí dojde, nesnažte se v žádném případě jed z rány vymačkat nebo vysát. Jestli nemáte možnost zchlazení, například ledem, zůstaňte v klidu na místě, co nejméně se hýbejte a hlavně ihned zavolejte pomoc,“ důrazně na návštěvníky hor apeloval Michal Janďura, náčelník Horské služby Šumava. Dodal, že optimální by bylo k přivolání pomoci použít mobilní aplikaci Záchranka.

Foto ilustrační