Aktualizujeme:
Před několika dny jsme publikovali video, které radí především mladým lidem, jak se zachovat, pokud mají depresivní myšlenky, či dokonce již uvažují o sebevraždě. Toto video shlédlo 73.667 lidí a poté sdílelo 544 lidí, za což vám samozřejmě my i autor děkujeme. Článek jsme zakončili informací, že autor veškeré náklady na výrobu videa platil ze své kapsy a zdůvodnil to tím, že pokud by to zachránilo i třeba jediný lidský život, tak mu to za to určitě stálo.
Jsme rádi, že v tomto bodě teď můžeme přinést nové informace. Krátce po vydání článku se nám ozval Jiří Heckel, majitel společnosti WPA sídlící v Plzni na Borských polích, s tím, že by jeho společnost chtěla veškeré náklady na výrobu tohoto videa uhradit. „Myslím, že tento počin bezesporu zaslouží podpořit. Velmi oceňuji, že autor videa myslí i na jiné lidi a snaží se takto pomoci. Pokud v budoucnu s nějakým obdobným projektem přijde, určitě ho znovu podpoříme. Dobrým věcem se prostě pomáhat má,“ zdůvodnil nám své rozhodnutí nám Jiří Heckel.
Původní článek:
V neděli jsme na našem Facebookovém profilu zveřejnili video, které varuje především mladé lidi před černými myšlenkami. Podle statistik sebevražd mladých lidí přibývá a bohužel nejsou výjimečné ani případy, kdy si na život sáhnou ani ne dvacetiletí lidé. "V letech 2019 - 2021 se jednalo o přibližně 1 200 případů za rok. V loňském roce registrujeme nárůst o 6,5 % a ke zvýšení počtu sebevražd došlo zejména v mladších věkových kategoriích. Nejvyšší počty sebevražd pak připadají na věkovou skupinu 45 - 49 let.
Příčiny nárůstu počtu sebevražd není možné jednotlivě rozklíčovat. Jedná se o kombinaci faktorů na úrovni společenského vývoje, jako jsou nezaměstnanost, inflace, dostupnost služeb péče o duševní zdraví, celospolečenské klima, a osobního well-beingu a kvality osobních vztahů, které budou reflektovat celospolečenský vývoj. Je důležité si uvědomit, že obvykle za sebevraždou nestojí jeden jediný důvod, ale spíše jejich kombinace,” uvedl institut Národního ústavu duševního zdraví.
Toto video, jehož shlédnutí určitě doporučujeme, natočil mladý Plzeňák Michal. My se s ním dnes setkali a zeptali se, co ho k vytvoření videa vedlo.
Vysvětli nám prosím, proč si se do tohoto projektu pustil a zda máš k této problematice nějaký vztah či osobní zkušenosti
Jmenuju se Michal, je mi 39 let a v Plzni bydlím 8 let. Nechci, respektive nemohu přesně uvést kde pracuji, ale mohu naznačit, že k této problematice mám hodně blízko, protože jsem pracovně na místech, kde došlo k úmrtím a samozřejmě i vidím těla zemřelých. Pokud pak jde o mladého člověka, je to pohled, který se z mysli dlouho nevytratí.
Proč tedy toto video vzniklo?
Pokud vidím sebevraždu staršího, například nevyléčitelně nemocného člověka, lze samozřejmě jeho jednání pochopit. Pokud ale vidím tělo mladého chlapce či dívky, kteří měli celý život před sebou, jde vždy o obrovskou tragédii, která zasáhne mnoho dalších lidí, jako například rodinu zemřelého, jeho přátele či toho chudáka, který mrtvolu nalezl.
Přemýšlel jsem proto, jak mladé lidi varovat, že sebevražda není řešení a napadlo mě vytvořit toto video.
V pátek jsme vydávali zpověď otce, jehož syn spáchal sebevraždu, u tohoto případu jsi byl také?
(tento článek naleznete zde: "Táto, já už nemám strach" napsal a spáchal sebevraždu)
Ne, ten den jsem měl volno, ale je to přesně ten případ, kvůli kterým jsem to video vytvořil. Článek jsem četl, tatínka je mi nesmírně líto, bohužel sebevražda vždy takto poznamená okolí zemřelého. Jak říkám "Každý problém má řešení" a tohle je přece typický případ. Mladý člověk spáchá sebevraždu, promiňte, že to tak řeknu, ale kvůli pitomosti jako je rozchod s dívkou a dluh dvě stě tisíc. Holek je přece plný svět, peníze se dají vydělat a on měl celý život před sebou!
Ty jsi tedy profesionál co se videí týká?
To určitě ne, sice pár let fotím a natáčím svatby či další různé projekty a také se věnuji střihu videí, ale vše jako amatér. Prosím tedy diváky, aby byli shovívaví.
Čeho přesně chceš tímto videem docílit?
Hlavně, aby si mladí lidé uvědomili, že žádný problém není důvodem k tomu vzít si život. Protože každý problém má řešení, i když to tak nevypadá, a což je vlastně i název mého videa.
Co bys poradil lidem, kterým se myšlenky o sebevraždě honí hlavou?
Určitě bych jim chtěl říci, že každý problém má řešení. Co se vám dnes může zdát jako hrozná tragédie, se zítra může jevit jako maličkost. Určitě o svém problému mluvte, s rodinou, s přáteli nebo s kýmkoli dalším, komu věříte. Případně se nebojte obrátit na odborníky například v Bílém kruhu bezpečí na čísle 116 006, Psychoterapeutickém centru pro děti a dospělé na čísle 777 676 554 nebo na Lince bezpečí 116 111. Pokud je váš stav naléhavý, tak volejte záchrannou službu 155.
S kým si při výrobě spolupracoval
Video vzniklo čistě z mé hlavy, ale při vytváření jsem vše konzultoval s různými odborníky ať u nás v práci či třeba s psychology. Tímto bych samozřejmě chtěl moc poděkovat všem, kteří mi pomáhali či radili a v neposlední řadě i aktérům, jenž ve videu hráli.
A poslední dotaz, slyšeli jsme, že náklady na výrobu šly z tvé kapsy
Ano, je to pravda. Vím, že jsou různé granty a podobně, ale já nikdy o nic podobného nežádal. Nějaké peníze naštěstí mám a pokud by to video zachránilo i třeba jediný lidský život, tak to za to určitě stálo!
-