V říjnu jsme informovali o neuvěřitelné hlouposti vietnamského stánkaře, který dronem na Folmavě ohrozil vrtulník Letecké záchranné služby transportující vážně zraněnou ženu.
Případ si tehdy převzali kriminalisté a dnes muže obvinili ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti.
Střet dvou aut, na místě je více zraněných
V neděli 30. října odpoledne po třetí hodině došlo na silnici 26 vedoucí od Domažlic do Německa, u čerpací stanice Benzina v Horní Folmavě, ke střetu dvou osobních vozidel. Vzhledem k tomu, že z místa bylo hlášeno vážné zranění minimálně jedné osoby, na místo vyjely všechny záchranné složky a z letiště v Líních vzlétl vrtulník Letecké záchranné služby.
"Řidičku jednoho z vozidel narozenou v roce 1987, která ve voze cestovala sama, transportujeme letecky s těžkým zraněním na Emergency Fakultní nemocnice Plzeň Lochotín. Další čtyři lehce zraněné cizince z druhého vozu si převzala německá zdravotní záchranná služba v rámci přeshraniční spolupráce a transportuje je k dovyšetření do zdravotnických zařízení v Německu," uvedli nám tenkrát záchranáři.
Co se dělo při vzletu vrtulníku popsala podrobně tisková mluvčí policie: "Po naložení zraněné osoby, nastoupení celé posádky do vrtulníku a vystoupání do výšky deseti metrů si pilot všiml, že před vrtulníkem je nějaký objekt. Když byl objekt od vrtulníku vzdálen asi pět metrů, zjistil pilot, že se jedná o dron, který měl v úrovni očí. Aby nedošlo ke střetu, musel nabrat větší výšku a využít maximálního výkonu stroje, aby dron přelétl."
Pilot samozřejmě událost nahlásil a operační důstojník o ní informoval policisty s tím, že dron měl přistávat na tržnici na Folmavě mezi stánky. Jeden z policistů se poté na tržnici vydal a v jednom stánku objevil prodejce, který v ruce držel ovládání od dronu s připojeným mobilním telefonem.
Policisté majitele dronu ztotožnili, a ten přiznal, že dron používal a ze zvědavosti se chtěl podívat, co se stalo. Pravidla pro používání dronů však neznal a na létání s dronem neměl oprávnění.
Případ si převzali kriminalisté, prováděli výslechy svědků, vyhodnocovali kamerové záznamy, nechali vypracovat znalecký posudek z oboru doprava odvětví letecká doprava.
"Ze závěrů posudků vyplývá jednoznačně, že dron mohl ohrozit život a zdraví posádky vrtulníku, zasahujících složek integrovaného záchranného systému a také nejméně třiceti přihlížejících osob v bezprostřední blízkosti vrtulníku. V případě střetu dronu s vrtulníkem by totiž vrtulník nebo jeho části mohly na osoby nacházející se na zemi pod vrtulníkem dopadnout," sdělila nám výsledky šetření mluvčí policie.
Kriminalisté dnes zahájili trestní stíhání osmatřicetiletého muže, kterého obvinili ze spáchání trestného činu obecné ohrožení z nedbalosti. Obviněný je stíhaný na svobodě, hrozí mu trest odnětí svobody až na dva roky.
Foto: PČR a Michal Holý, Klatovy pohledem IZS
Jak může dron ohrozit vrtulník nebo letoun?
Případy ohrožení letadel, tedy vrtulníků, letounů i dalších, se Policie ČR i Úřad pro civilní letectví v poslední době zabývá čím dál častěji. Jde ve většině případů o ohrožení drony nebo laserovými paprsky a v jednom případě byl už dokonce i hlášen střet vrtulníku s dronem.
"Ohrožení bezpečnosti pilotovaných letadel sblížením s dronem i útokem laserem můžeme považovat za podobný typ hrozby, přestože se zdají být odlišné, pro oba typy jsou společné určité rysy.
Drony i lasery jsou zařízení využívající relativně nové technologie a jejich regulace je teprve v počátcích. Jsou dostupné široké veřejnosti, která si často neuvědomuje možná nebezpečí. A jak drony, tak lasery je možné způsobit škodu na dálku, ať už z nedbalosti nebo úmyslně," uvádí úřad pro civilní letectví.
Fotografie ze střetu dronu s civilním vrtulníkem
Střet dronu se zadní vrtulí vrtulníku, ke kterému došlo v září tohoto roku na Karvinsku, v této době šetří policie a Úřad pro civilní letectví
Letadla nejsou a nikdy nebudou konstruovaná na to, aby odolala střetu s jakýmkoliv objektem. Kolem letadla navíc vzduch obtéká formou proudění, které sice není viditelné, ale může způsobit nasátí a následný střet letadla s dronem, k čemuž může s ohledem na velikost a rychlosti dojít i na relativně velkou vzdálenost dronu od letadla.
Poškození oken kabiny, konstrukce letadla nebo činnosti motoru při srážce pak už může mít za následek zranění nebo i ztráty na životech.
Jak může laser ohrozit letadlo?
Při zásahu letadla laserovým ukazovátkem nedochází prvotně k jeho fyzickému poškození, ale několikanásobně se rozzáří pilotní prostor a způsobené světlo může dezorientovat nebo zcela zneschopnit normální vidění pilota.
To, co někdo může považovat za hračku a pouhý vtip, má opravdu schopnost oslepit členy posádky až na desítky vteřin, během kterých se ale letadlo i nadále pohybuje a nelze jej zastavit. Oslnění pilota může vést ke střetu se zemí nebo s jiným letadlem a opět může mít za následek zranění nebo ztráty na životech.
Při vyšším výkonu laseru pak může dojít i k trvalému poškození zraku posádky nebo cestujících letadla.
"Každý si musí uvědomit, že pokud svým chováním narušuje bezpečnost letadla a osob na jeho palubě, stává se z něj agresor. Jeho jednání může být považováno za útok, který může být klasifikován i jako trestný čin. Není možné se spoléhat ani na možný pocit bezpečí, že jsem daleko a nikdo mě nevidí. Provozovatelé letišť i ozbrojené složky jsou už schopny monitorovat provoz dronů i záření lasery. Díky tomu jsou schopny čím dál častěji lokalizovat pachatele útoku a vyslat k němu zásahovou hlídku nebo i policejní vrtulník. Hledat beztrestnost v anonymitě proto už dneska nelze.
Je zřejmé, že drony nebo lasery samotné nejsou hrozbou. Hrozbou je chování některých pilotů dronů nebo těch, kteří lasery používají. Při neúmyslném pochybení nebo ojedinělém porušení předpisů je možné záležitost řešit napomenutím nebo běžnou pokutou. Při prokázaném úmyslu, když dojde k významnému ohrožení bezpečnosti, může být udělena sankce až do výše 5 milionů korun. Zvlášť závažné skutky, pokud by vykázaly znaky stanovené zákonem, by mohly být řešeny dokonce i jako trestný čin," uvedl Úřad pro civilní letectví.
Pro zajištění odolnosti letadel a vrtulníků vůči dronům nebo laserovému záření nelze mnoho udělat. Změna je tak třeba hlavně v uvědomění si vlastní zodpovědnosti člověka, který tato zařízení používá.