Včera se na území celé České republiky uskutečnila celoevropská dopravně bezpečnostní akce s názvem Speed Marathon, organizovaná v rámci evropského sdružení Roadpol. Do akce zaměřené na kontrolu dodržování rychlostních limitů se zapojilo 742 policistů, kteří během dne zkontrolovali téměř 7 000 vozidel.
O tom, kde budou policisté rychlost měřit, jste rozhodli vy
Stejně jako v minulých letech měla i letos veřejnost možnost navrhnout místa, kde by policisté měli měřit rychlost. Lidé vytipovali více než 13 000 míst a poslali 117 007 hlasů, což je pětinásobek loňského roku.
Policisté poté pečlivě vyhodnotili veřejností navržená stanoviště a na základě kritérií, jako jsou četnost hlasů, dopravně bezpečnostní situace, množství dopravních nehod a intenzita provozu, vybrali více než 1100 míst, kam následně vyrazili kontrolovat dodržování rychlostních limitů.
Akce začala už po půlnoci a trvala nepřetržitě celých 24 hodin.
Během tohoto opatření policisté zaznamenali celkem 3005 dopravních přestupků, z čehož se 1857 případů týkalo překročení stanovené rychlosti. Mezi další přestupky patřilo 210 případů nevyhovujícího technického stavu vozidel, 124 případů používání mobilního telefonu za jízdy a 61 případů nepoužití bezpečnostních pásů.
Kromě výše uvedených přestupků hlídky odhalily i 14 případů, kdy řidič řídil pod vlivem alkoholu a 6 případů, kdy byl pod vlivem drog.

Plzeňský kraj a výsledky akce:
Policisté zkontrolovali 279 vozidel, u kterých zaznamenali celkem 133 překročení povolené rychlosti, za což uložili pokuty příkazem na místě v celkové hodnotě 240 500 korun a osm přestupců oznámili k projednání místně příslušnému správnímu orgánu. Povolenou padesáti kilometrovou rychlost v obci překročilo 87 řidičů a mimo obec překročilo rychlost 46 řidičů.

Samozřejmě, že policisté se nevěnovali pouze rychlosti, ale kontrolovali veškeré dodržování zákona o provozu na pozemních komunikacích. V deseti případech zjistili, že řidiči užili k jízdě vozidlo, které nemělo v pořádku technický stav, sedm řidičů jelo po dálnici bez zaplacení poplatku, čtyři řidiči drželi mobilní telefon během jízdy, dva spolujezdci ve vozidle nebyli připoutáni bezpečnostním pásem a dále řešili i další porušení pravidel.

Největším hříšníkem byl řidič, který projížděl Babylonem na Domažlicku rychlostí 96 kilometrů v hodině, což zaznamenal policejní radar. Policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz a stejný osud potkal i řidiče v Plzni, který jel ulicí V Hliníku rychlostí 90 kilometrů v hodině.
V ranních hodinách pak ještě zastavila dopravní hlídka na Rokycanské třídě v Plzni řidičku, která překročila povolenou rychlost o 28 kilometrů v hodině a navíc při orientační dechové zkoušce nadýchala 0,4 promile alkoholu.
Karlovarský kraj a výsledky akce:
Policisté zkontrolovali 222 vozidel a zjistili 72 přestupků. I přesto, že široká veřejnost byla předem informována o konkrétních stanovištích a této akci, nejvyšší povolenou rychlost překročilo celkem 57 řidičů, 40 v obci a 17 mimo ni.
"Rekordmanem" v Karlovarském kraji byl řidič, který jel kolem sedmé hodiny večer po silnici I/13 z Karlových Varů na Ostrov. Policisté řidiči naměřili rychlost 150 km/h v místě, kde je nejvyšší povolená rychlost 90 km/h, načež na místě řidiči zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu.

"Cílem akce nebylo odhalit co nejvíce přestupků, ale upozornit na rizika, která nedodržování rychlosti přináší. Nepřiměřená rychlost patří v Karlovarském kraji mezi druhou nejčastější příčinu dopravních nehod, při nichž dochází k těm nejzávažnějším následkům, kterými jsou usmrcené osoby. V loňském roce bylo nepřiměřenou rychlostí způsobeno v našem kraji celkem 368 dopravních nehod, při kterých došlo k úmrtí 4 osob a 19 bylo těžce zraněno," uzavřel zprávu o Speed Marathonu tiskový mluvčí policie.
Foto PČR