Třicetiletému muži dlužil jiný muž peníze a tak se rozhodl sám si pro ně zajít. Vše se stalo koncem února v nočních hodinách v jedné ze zahrádkářských kolonií v Chebu. Věřitel vstoupil do zahradní chatky dlužníka s tím, že ho hledá a chce své peníze.
V chatce se však nacházela jen žena, která věřiteli sdělila, kde dlužníka najde. Muže chytl amok, ve vzteku rozbil prosklená okna a pak se rozhodl, že si s sebou odnese místo peněz dlužníkovu elektrocentrálu.
Žena však začala elektrocentrálu bránit a začala se o ni s útočníkem přetahovat. Muž tedy přístroj položil na zem a ženu napadl údery pěstí do obličeje, čímž jí způsobil poranění. Když ženu přemohl, vzal muž elektrocentrálu a odešel s ní z místa pryč.
„Chebští kriminalisté zahájili trestní stíhání 30letého muže z Chebu, kterého obvinili ze spáchání zločinu Loupež a přečinu Porušování domovní svobody. Pokud soud obviněného odsoudí, může mu být stanoven trest odnětí svobody až na 10 let,“ popsala následek mužova jednání mluvčí policie.
Právník radí
Z chování muže je patrné i pohledem laika, že zákon porušil, i když si šel původně jen pro své peníze. Je ale důležité vědět, že by zákon porušil i v případě, kdyby ženu nenapadl a věc by si vzal za použití násilí nebo pod pohrůžkou násilí i od samotného dlužníka.
Jak to přesně je, jsme se zeptali zkušeného právníka z advokátní kanceláře Cink a partneři: „Je třeba si uvědomit, že i v případě, že nám dotyčný dluží, ať už finance či jinou hodnotu, není možné tuto situaci řešit svépomocí a tuto věc si svévolně za pomoci násilí nebo pod jeho pohrůžkou vzít. Takový postup totiž dle platné právní úpravy naplňuje skutkovou podstatu trestného činu loupeže. Oprávnění k tomu, aby bylo dotyčnému možno věc odejmout, mají pouze soudy a následně osoby pověřené výkonem rozhodnutí, tedy zpravidla soudní vykonavatelé nebo exekutoři. Důrazně nedoporučujeme takovou věc řešit svépomocí, ale vždy jen prostřednictvím soudu."
Foto: Ilustrační