Primárním úkolem Městské policie Plzeň je zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku ve městě a s tím samozřejmě souvisí mimo jiné i dohled nad dodržováním obecně závazných vyhlášek a nařízení obce.
Na počátku května nabyla v Plzni účinnosti městská vyhláška, která reguluje konzumaci alkoholických nápojů na veřejných prostranstvích.
Požívat alkohol je touto vyhláškou zakázáno ve vymezených lokalitách, na zastávkách veřejné hromadné dopravy a v okruhu do 50 metrů od škol a školských zařízení s tím, že podezřelý z porušení této městské vyhlášky je i ten, kdo se na těchto specifikovaných místech zdržuje s otevřenou láhví nebo jinou nádobou s alkoholickým nápojem.
Naopak zákaz pití alkoholu se nevztahuje například na předzahrádky restauračních zařízení, kaváren, barů, ale jen v provozní době těchto podniků. Napít se můžete také při oslavách Silvestra a Nového roku, dále pak ve dnech a v místech, kde se konají kulturní, sportovní a společenské akce a trhy, pokud je v rámci nich povolen prodej alkoholu a při oslavách mistrovských titulů plzeňských sportovních klubů nebo zisku mistrovského titulu národního týmu.
Prvních několik měsíců po vydání vyhlášky na její účinnost strážníci spíše upozorňovali a jen ve výjimečných případech sáhli k udělení sankce.
"Ve spojitosti s vyhláškou zakazující popíjení alkoholu na vybraných veřejných místech odhalili a projednali strážníci městské policie za dobu osmi měsíců její platnosti 655 skutků. Z toho ve 42 případech přistoupili strážníci k odebrání alkoholu a záležitost oznámili věcně a místně příslušnému správnímu orgánu, dalších 127 případů vyřešili v příkazním řízení na místě, tedy pokutou, a ve zbývajících 486 případech udělili jen domluvu. Na pokutách strážníci vybrali přes 95 000 korun," popsala tisková mluvčí městské policie s tím, že při udělování výše sankce strážníci zohledňují okolnosti a míru společenské škodlivosti protiprávního jednání.
Mezi místa, kde je nejvíce vyhláška porušována, patří především sadový okruh a centrum města.
Foto MP