Asi je zbytečné komukoli vysvětlovat, že naše zpravodajství se věnuje bezpečnostní situaci v celých západních Čechách a informuje o práci záchranných i bezpečnostních složek, ale samozřejmě nás nejvíce zajímá Plzeň, kde také naše redakce sídlí. Právě proto jsme v předchozích letech navštívili všechny plzeňské primátory, kteří byli posledních třináct let ve funkci a na bezpečnost v Plzni se jich zeptali. Dnes jsme navštívili i Romana Zarzyckého, který stojí v čele našeho města již od 18. října 2022.
Již téměř rok a půl jste naším primátorem. Jak toto období hodnotíte?
Pro zhodnocení je pro mě zásadní, jestli se nám daří plnit sliby, které jsme voličům dali. A to se nám daří. Samozřejmě ne všechno jde tak rychle, jak bychom chtěli, ale rozhodně nikde nešlapeme vodu, to je pro mě jako primátora zásadní.
Hodně se mluví o zákazu hazardu a obrovské množství občanů to hodnotí kladně, řekněte nám, jak to šlo?
Ano, podařilo se mi prosadit jednu z mých priorit, a to úplný zákaz hazardu do dvou let, o což se některé marginální politické strany marně snažily dlouhé roky. Nám to v koalici trvalo necelých dvanáct měsíců. Nebylo to nic jednoduchého, tlaky na mě osobně byly značné a poslechl jsem si nebo jsem si přečetl i nepříjemné výhrůžky.
Počkejte, on někdo vyhrožoval primátorovi? Ví o tom policie?
Celou situaci jsem pochopitelně s policií konzultoval, ale výhružky a vzkazy nepřesáhly únosnou mez, která navíc podle mého názoru musí být u politika výrazně vyšší než u běžného člověka.
Co od zákazu hazardu očekáváte? Vaši odpůrci tvrdí, že úplný zákaz hazardu nepřinese snížení kriminality, ale naopak povede k jeho nelegálnímu rozmachu.
Víte, mně jako tátovi tří dětí především vadí, že nejen muži, tedy tátové od rodin, ale i ženy a mámy prohrávají na hracích zařízeních výplaty a ničí své rodiny. Nejen hazard se přesouvá na internet, ale tady město nemá žádné pravomoci a kompetence. Tady se musí snažit stát a další instituce. Rozhodně to tedy nevnímám jako důvod, abychom my nedělali nic. Za nás jsme udělali maximum a máme čistý stůl i svědomí.
A nepřijde město o peníze, které z hazardu každoročně tekly do jeho pokladny?
Loni jsme měli z hazardu 430 milionů korun, jenže po schválení konsolidačního balíčku by tyto peníze začaly postupně klesat a za tři roky bychom byli na padesáti milionech. To není nic, s čím bychom si neporadili a na úkor čeho bychom měli hazard tolerovat.
Daří se vám měnit Plzeň podle vašich představ?
To musí posoudit jiní, ale za mě ano. Od revoluce došlo k první výrazné obměně na úrovni Rady města Plzně. Sportovní terminologií řečeno, každý tým jednou za čas potřebuje nový vítr, a potřebovala ho i Plzeň, na kterou se já osobně dívám odlišnou optikou. Slíbil jsem, že nebudeme stavět pomníky za miliardy, ale zaměříme se na méně nákladné projekty, které Plzeňané pocítí v každodenním životě. A tím se řídíme. Nastartovali jsme projekty, které byly léta upozaďovány z důvodu odlišných priorit nebo i politických důvodů.
Na druhou stranu vy jste byl součástí předchozí koalice. Nestřílíte tím do vlastních řad?
Někdo si asi může říct, že ano. Ve skutečnosti jsme ale na řadu gescí neměli vůbec žádný vliv, protože je měli naši koaliční partneři. Jedinou šancí by bylo vystoupit z koalice, ale to by nikam nevedlo. Navíc my jsme si náš volební program tam, kde jsme mohli, plnili.
Dobře, a můžete nějaké takové projekty jmenovat? Jinak to zní trochu jako klišé…
Těch projektů je celá řada. Letos začne stavba vodovodu a kanalizace do Malesic a dnes můžu slavnostně ohlásit, že stejně tomu bude v případě Rolnického náměstí. Zahájili jsme rekonstrukci bývalé konzervatoře na Habrmannově náměstí a startujeme opravu zdevastovaného činžovního domu v Resslově ulici. Zavedli jsme MHD pro seniory od 65 let zdarma a o polovinu zlevnili jednorázové jízdné pro studenty. Mohl bych ještě pokračovat, těch splněných slibů je celá řada.
Jako u každého primátora, co pamatuji, největší kritika z opozice opět míří na bezpečnost a pořádek.
Japonské přísloví praví, že kočka, která často mňouká, myš nechytí. S tím „mňoukáním“ ale člověk musí v politice počítat a hlavní část opozice byla ještě před rokem u kormidla.
Jak hodnotíte současný stav bezpečnosti v našem městě?
V bezpečnosti jsme ušli kus cesty. Vyměnili jsme velitele městské policie, do ulic vrátili dvoučlenné hlídky a zlepšili dohled v centru města. Daří se i nábor nových strážníků a musím pochválit spolupráci se státní policií. Pro další posun bychom potřebovali změnit legislativu. Bohužel vláda nesouhlasí s našim požadavkem na vykazování problémových občanů, kteří nemají trvalé bydliště v Plzni nebo jsou z ciziny. Těch je ale drtivá většina z této skupiny osob.
A jak jste spokojený s čistotou veřejného prostranství?
Jedna věc je systém a druhá věc jsou návyky některých občanů. Odpadový systém nefunguje ideálně, proto se ho snažíme přenastavit a více komunikovat. Na můj pokyn byly zřízeny pravidelné porady se starosty obvodů a zástupci Čisté Plzně. Máme na stole několik možných řešení. Tím ale neříkám, že tím problém stoprocentně vyřešíme. Nic není samospasné.
Můžete být konkrétnější?
Je třeba si říct, že někteří lidé si s odhazováním odpadu starosti nedělají. Sice se nám daří lépe postihovat zakládání černých skládek, ale těžko postihneme každý přestupek a těžko bude za takových okolností všude stoprocentní pořádek. Za druhé, po vypuknutí války na Ukrajině k nám přišlo třicet tisíc občanů z Ukrajiny. To znamená i obrovské množství odpadu navíc, což se ale vůbec nepromítlo do počtu objednávek svozů nebo počtu nádob u bytových domů. Chci zde poděkovat zaměstnancům i vedení Čisté Plzně, protože to často nemají snadné. Černých skládek a přeplněných nádob, které musí uklízet, opravdu není málo.
Já si jako autor článku o Veselovskyym, který v Lobezském parku znásilnil a pokusil se zavraždit mladou dívku, dobře pamatuji na to, že vy jste nám tenkrát jako jediný oficiálně potvrdil, že to byl Ukrajinec. Pamatuji si ale také na to, co se pak strhlo. Výčitky a ostrá kritika od některých lidí či nevládních organizací. Jak to s odstupem času vnímáte, nelitujete toho?
Nehodlám lidem lhát a postupuji podle principu padni komu padni. Dnes je útočník u soudu a každé médium uvádí jeho národnost, dokonce i fotografii. Najednou to společnost nedělí a opozici to nevadí? Policie nás za postup v této kauze pochválila, a to je pro mě zásadní. V Plzni nedošlo k žádnému násilí mezi jednotlivými skupinami obyvatel, za to všem občanům děkuji.
Další otázku mám k aktuálnímu dění kolem Skleněného pekla. Za těch třináct let co v Plzni pracujeme, jsme už asi šestkrát psali o tom, že se začne bourat a nikdy se pak už nic nestalo. A teď již konečně jde k zemi. Jak se to podařilo?
Podařilo se to díky investorovi, který dodržuje vše, na co jsem si s ním podal ruku. Zatím nevím termín, kdy by se měla zdemolovat hlavní část objektu, ale je zřejmé, že započatou demolicí přístaveb se k ní směřuje a já věřím, že to bude otázka týdnů. Jedná se o projekt, který se započal už v předchozí koalici a já jsem připraven ho dotáhnout do konce. Na stole mám hotové revizní znalecké posudky pro prodej více než 7000 m2 městských pozemků, které investor bude potřebovat k realizaci nového projektu komerční i bytové výstavby. Jsem připraven předložit zastupitelstvu města Plzně smlouvu, která navazuje na memorandum a díky které bychom vše dovedli do zdárného konce. Carimex je ostudou Plzně, která snad brzy skončí.
Poslední otázka. Co byste vzkázal našim čtenářům?
Určitě bych chtěl všem popřát krásné jarní dny, do nich plno zdraví a dobré nálady. A pokud bude mít někdo nějaký dotaz, vždy mi může napsat na můj facebookový profil Roman Zarzycký má rád Plzeň, který si opravdu spravuji sám a kde se snažím všem poctivě odpovídat. Jsem rád za každou zpětnou vazbu, ať už se jedná o chválu nebo kritiku. Takže jen do mě.