Foto

Co Vy na bezpečnost v Plzni pane primátore?

Vyzpovídali jsme pro Vás nového plzeňského primátora Pavla Šindeláře

Autor: Petr Novák 31. ledna 2022 18:44 , aktualizace 18:44

Alkohol Bezdomovci Městská policie

     Plzeň má od poloviny ledna nového primátora, jímž se stal Pavel Šindelář z ODS. Ten deklaroval již před svým zvolením do funkce, ve které nahradil Martina Baxu, jež se stal ministrem kultury, že se hodlá mimo jiné zaměřit především na bezpečnost v Plzni.
     S novým primátorem jsme minulý týden setkali při představení nového velkokapacitního parkoviště na Borech a k tématu bezpečnosti jsme ho trochu vyzpovídali:

Jak vidíte bezpečnostní situaci v Plzni?

     Odpověď bych rozdělil na dvě části. První je bezpečnost jako taková, založená na statistice, počtu trestných činů a kriminalitě obecně. Na tom je Plzeň dobře. Počet trestných činů, zejména těch závažných, na území města Plzně dlouhodobě klesá. 

     Jinou věcí je ale to, jak se obyvatelé Plzně v určitých místech cítí, jaký mají pocit. Pocit je samozřejmě subjektivní věc, ale v tomto případě vychází z objektivních skutečností. A to je něco, co musíme zlepšit.
     Jde o dobře známá místa a je to velká škoda. Jde například o sadový okruh, ze kterého si dělají svoji „zahrádku“ partičky bezdomovců, anebo zahraničních agenturních pracovníků, kteří pak pod vlivem alkoholu či drog obtěžují své okolí. To vede k tomu, že tam lidé nechtějí moc chodit a trávit tam čas.
     Přitom právě parky v centru města nebo Mlýnskou strouhu jsme dělali proto, aby tam lidé chodili odpočívat, hrát si s dětmi a podobně. To se ale bohužel moc neděje. A to právě z popsaných důvodů. Určitě to jsou i Americká, hlavní nádraží, anebo i některá místa kolem odpočinkových a sportovních zón ve městě. 

     Představa, že se bezdomovců, anebo problému s cizinci, úplně zbavíme by ale byla absurdní. Trápí to každé větší město nejenom u nás, ale po celém světě. Musíme však být v tomto ohledu aktivní, a když to řeknu hodně zjednodušeně, měli bychom jim ty jejich „mejdany“ na veřejnosti v centru města zkomplikovat tak, aby ostatní už dál neobtěžovali.  

Bývalý primátor Martin Baxa, se na rozdíl od svého předchůdce Martina Zrzaveckého, prakticky nikdy nevyjadřoval k bezpečnostní situaci v Plzni a ani si nevzpomínáme, že bychom ho někdy viděli na místě vážných havárií či krizových situací. Tohohle chování si veřejnost samozřejmě všímala a negativně ho komentovala. Tedy, jak tento rozdíl mezi primátory vnímáte a jaký chcete být Vy?

     Někdo to tak může vnímat. Ale já jsem zažil Martina Baxu při řešení krizové situace na Úhlavě v roce 2019. Pro připomenutí, do Plzně přitékala v Úhlavě kontaminovaná voda a bylo potřeba naplnit vodojemy, přepojit se na náhradní zdroj z Radbuzy, a to vše tak, aby se mohla zhruba na jeden den odstavit Úpravna vody na Homolce. Řízení krizového štábu bylo na profesionální úrovni. To, že Martin Baxa nebyl vyfocen přímo u akce hasičů a ostatních složek IZS, bych mu nevyčítal. 

     Já jsem člověk, který se vždy snaží co nejsrozumitelnějším způsobem popsat problém a přijít i s řešením. Jsem rád, když mám kolem sebe chytré lidi, odborníky, kteří mně s tím pomohou. Neštěstí politika je, když získá pocit, že jen jeho názory jsou ty správné. U bezpečnosti to platí dvojnásob. Tady je dobré znát názory Městské policie, Policie ČR, ale i třeba neziskovek.
     Vždy, když v médiích slyším, že jde lidi bránit nebo zachraňovat nějaký politik, musím se tomu zasmát. Lidi chrání policie, hasiči, záchranáři, vojáci. Politici jsou v tomto případě od toho, aby jim řekli, co od nich chtějí, sehnali jim z rozpočtu peníze na potřebné vybavení, ale určitě ne, aby jim říkali, jak mají dělat svoji práci.    

Plánujete nějakou změnu v činnosti městské policie? Jakým směrem by se její činnost měla ubírat?

     Pan velitel Petr Vlk má moji plnou podporu. Nemá to jednoduché. Přišel s koncepcí výkonu služby Městské policie, která znamená větší aktivitu strážníků na ulici, což znamená i řešení více přestupků zejména v oblasti veřejného pořádku. Proto jsme jej do pozice dosadili.
     Petici kolem jednočlenných hlídek Městské policie v době pandemie považuji za faul některých strážníků. Umíte si představit, že by psali vojáci na ministerstvo obrany, že nechtějí jít do nějakého nasazení nebo že nechtějí uposlechnout rozkaz? Asi neumíte. Tady je to stejné. Teď chci, aby všichni strážnice a strážníci vnímali, že pan velitel má naši podporu, a změny, které v Městské policii dělá, jsou s námi konzultovány. 

Jaký vy sám máte vztah k městské policii a co si o té naší myslíte?

     Já jsem z domova naučen k respektu k autoritám a dodržování předpisů, a to i když s nimi vnitřně nesouhlasím. O tom je koneckonců demokracie. Městská policie je sbor profesionálů, kteří to mají nejtěžší. Jsou v bezprostředním kontaktu s občany a první na ráně, co se kritiky týká.
     Každý z nás už si asi někdy vnitřně na policistu zanadával. Ale když se na to kouknu v kontextu povinností, které mají ze zákona a z rozhodnutí města Plzně, fungují dobře a je dobré si to připomínat.    

Hodně lidí si stěžuje na problémy s agresivně žebrajícími partičkami v centru města, kterým se běžně říká bezdomovci. Nemyslím ale bezdomovce ve smyslu osob bez bytu, ale opravdu ty konkrétní agresivní skupinky, které jsou na Americké, na Hlavním vlakovém nádraží nebo na obdobných místech v centru. Co s tím?

     To je přesně to, o čem jsem mluvil před chvilkou.  Během několika týdnů bude připravena vyhláška, která bude ve vybraných lokalitách města zakazovat konzumaci alkoholu na veřejnosti.
     Díky tomu policie konečně dostane do ruky nástroj, jak takové situace řešit a zajistit v těchto místech pořádek. Cílem nebude, aby si Plzeňané nemohli dát pivo na předzahrádce, na koncertu nebo si připít na Nový rok na náměstí.
     Cílem bude, aby si tyhle partičky přestaly dělat zejména z centra města svoji předzahrádku. V současné době je proti nim policie prakticky bezradná. Vyhláška samozřejmě není všemocná a nevyřeší tuhle situaci ze dne na den, ale je to první krok k tomu, jak to zlepšit. Současně to bude i v pokračování ve spolupráci s Policií ČR, jejich úloha bude důležitá. 

Mnoho lidí má také problém s kriminalitou cizinců bydlících na ubytovnách, jaký je Váš názor?

     Ubytovny jsou daň za to, že Plzeň je prosperující a bohaté průmyslové město. Pro manuální práci bohužel prakticky nikoho jiného neseženete. Mluvím s firmami z Borských polí, chtěly by, aby u nich pracovali Plzeňané, ale nedokáží je pro tento druh práce sehnat ani zaplatit. To je zkrátka fakt.
     Myslím ale, že se v posledních letech situace zejména v okolí ubytoven zlepšila. Že i díky komunikaci města s agenturami a majiteli ubytoven je ta situace výrazně klidnější. Problémy určitě nechce ani jedna strana. A o chování některých cizinců ve městě a co s tím jsme se už bavili. 

Je nějaký problém v bezpečnostní situaci ve městě, o kterém vy víte osobně a velmi vás pálí?

     Už bych se opakoval, ale opravdu mi jako člověku, který v Plzni žije 41 let, vadí, že se v některých místech bojí lidé pohybovat a trávit tam volný čas. Tohle se musíme pokusit změnit.