Včera po druhé hodině odpoledne vyjížděly desítky policistů do Majakovského ulice v Plzni Bolevci, kde byl nedaleko základní školy nahlášen pokus o velmi vážný zločin. "Venku před školou jsem zahlédla malého hocha mluvit se čtyřmi policisty a v okolí jezdí několik hlídek. Vyptávají se lidí a po někom pátrají," popsala nám čtenářka s tím, že to vypadalo jako obrovské manévry.
Samozřejmě jsme případ prověřili a zjistili jsme, že teprve desetiletý školák rodičům popsal, jak ho při cestě ze školy zezadu za mikinu chytil neznámý muž a začal ho vléct k osobnímu autu. Přitom měl muž dítěti vyhrožovat, že za něj bude požadovat výkupné, konkrétně v Bitcoinech. Školák také popsal, že u auta se mu podařilo muži vytrhnout, utéct a schovat se před ním. Únosce ho údajně chvíli hledal, ale pak nasedl do auta a z místa odjel.
Chlapec se s otřesným zážitkem svěřil doma rodičům a ti zcela pochopitelně na místo přivolali policii. "Mohu potvrdit, že jsme včera odpoledne přijali oznámení o údajném pokusu o únos nezletilého chlapce," uvedla nám k případu tisková mluvčí policie.
Policisté začali po chlapcem popsaném únosci a červeném osobním vozidle intenzivně pátrat a po dobu asi dvou hodin několik hlídek pročesávalo široké okolí, toto pátrání ale nepřineslo žádné výsledky. Další policisté se snažili od chlapce získat co nejvíce informací, které by napomohly k dopadení útočníka.
Chlapcem podávané informace ale byly nesouvislé, nepřesné a postupně si začaly odporovat. "Následně vyšlo najevo, že si chlapec celý případ vymyslel," vysvětlila mluvčí policie. Zda šlo o hloupou dětskou hru, snahu být zajímavým, nebo pokus o zakrytí pozdního příchodu domů není zatím jasné.
Policie opakovaně varuje!
Nejde o nijak neobvyklý případ, mnoho lidí se například báchorkou o přepadení snaží zastřít ztrátu peněz nebo pozdní návrat domů. Již v minulosti jsme na toto téma přinesli rozhovor se zkušeným plzeňským kriminalistou, který znovu vydáváme, jako varovaní pro další, kteří by případně toto „dobrodružství“ chtěli sami vyzkoušet.
„Asi vás to překvapí, ale jde o poměrně častý jev, kdy si většinou mladí lidé z různých důvodů vymyslí loupežné přepadení. Často to bývá strach z dluhu, či z prozrazení utracení a nebo například z prohry peněz. Také jsem často zažil, že mladí mají strach z pozdního návratu domů a raději zavolají, že je někdo přepadl, neuvědomují si ale, co tím spustí za lavinu.
Náš trestní řád považuje loupež za jeden z nejzávažnějších trestných činů, dnes říkáme zločinů a na místo vždy vyjíždí celý tým odborníků. Tito policisté za sebou mají desítky nebo i stovky vyřešených, skutečných loupeží a tedy ví, jak se skutečná oběť chová, jak vypadá například po útoku a hlavně jaké mají být stopy na místě.
Proti nim stojí amatér vykládající víceméně pečlivě připravený příběh a výjezd většinou u druhé až třetí věty poznal, že tohle by mohlo být smyšlené. Pak už jen záleželo, kdy to údajně přepadený vzdá a přestane kecat.
Když to praskne lháři hrozí nejen pořádná ostuda, ale podle zákona č. 250 a 251/2016 Sb. §6 za uvedenou nepravdu v trestním řízení i pokuta ve výši 50.000 korun.
Nejhorší na tom je, že na podobné věci nám v noci stáli všichni, dosah SKPV, technik, obvoďáci, někdy psovod a okolí pak pročesávali péjáci. Někde jinde se pak mohlo dít něco doopravdy a kvůli takové značka pitomosti mohl skutečný pachatel opravdové trestné činnosti unikat."
Kriminalisté tyto vymyšlené loupeže mohou opět rozdělit na dva druhy, první jsou případy, kdy si lhář vybájí celého imaginárního pachatele. Do druhé skupiny pak řadí případy, kdy se lhář pokusí loupež "přišít" skutečně existujícímu člověku, například z důvodu pomsty.
Foto ilustrační