Ve středu minulý týden otevřel muž z Plzně své internetové bankovní účetnictví a nestačil se divit. Z účtu mu zmizelo více než dvaadvacet tisíc.
Telefonát do banky
"Hned mi bylo jasné, že jde o podvod, bylo to deset plateb, vždy po pár vteřinách. Volal jsem do banky a tam mi řekli, že mi prý peníze již z účtu strhli, ale jsou v jakémsi polopřevodu a čeká se, až je převedou tomu podvodníkovi.Řekl jsem jim, ať to nedělají, ale odpověděli, že prý s tím v bance nemohou nic dělat a peníze mu převedou, až si o ně požádá," popsal nám okradený muž s tím, že alespoň zablokoval platební kartu.
U Facebooku reklamovat nelze
Muž zjistil, že peníze mu z účtu stáhl Facebook. "Mám už několik let na Facebooku u své malé firmy nastavenou reklamu.
Samozřejmě mám limit, je to pět tisíc, které mi stačí vždy tak na dva roky a pak doplním nových pět. No a teď najednou mi sebrali dvaadvacet tisíc, což nechápu, protože je to skoro pětkrát víc než je můj limit!"
Bohužel do Facebooku se ale nedovoláte a není ani mail, kam si stěžovat. "Projel jsem celý Fb, opravdu není žádná možnost něco dělat, jediné, co jsem našel, bylo okénko, kam vepsat stížnost, to jsem sice udělal, ale vůbec nic se nestalo. Už dva dny čekám na nějakou reakci Fb a stále nic."
Osobně do banky
Muž věřil, že Poštovní spořitelna, která má jeho peníze ve správě již asi dvacet let, se mu o ně postará a tak tam vyrazil následující den osobně. "Bylo to strašné! Připadal jsem si jako ve zlém filmu. Vysvětlil jsem úřednici, že mě někdo okrádá a zeptal jsem se, proč chtějí mé peníze někomu poslat, když mám každou transakci potvrdit kódem sms, což jsem ale neudělal.
Paní nevěděla, ale mile se usmála a nabídla mi jakýsi zlatý produkt banky. Řekl jsem, že fakt chci pouze řešit svůj vykradený účet a ona se mě zeptala, zda si chci změnit adresu trvalého pobytu. Když jsem odmítl, řekla, že prý musím, jinak ona nemůže pokračovat. Tak jsem si změnil adresu, poté vytáhla tablet a donutila mě měnit podpisový vzor a dělat další činnosti nesouvisející se záchranou mých peněz.
Abych to zkrátil, skoro půl hodiny jsem se s úřednicí musel bavit o něčem jiném, než konečně zavolala někam, kde jí řekli, že ačkoli tam peníze stále jsou v jakémsi polopřevodu, prý je zablokovat nemohou a s úsměvem mi tedy oznámila, že jsem o dvacet dva tisíc chudší a prý to mám když tak u nich reklamovat, až se peníze strhnou úplně."
Trestní oznámení na policii
Zoufalý okradený muž poté zamířil na policii, kde podal trestní oznámení. Když okradený po pěti hodinách obíhání úřadů dorazil domů, zjistil, že mu asi před hodinou peníze zmizely z onoho polopřevodu a banka je tedy mezitím převedla na neznámý účet, přičemž platební údaje ukazují na účet Facebooku.Což znamená, že banka dokončila převod peněz 24 hodin poté, co jim muž telefonicky sdělil, že jde o krádež, neoprávněnou platbu a vše u banky opakovaně reklamoval.
Boj s větrnými mlýny
"Objednal jsem si na příští týden nové dioprické brýle, takže to teď musím posunout. Dvacet dva tisíc je pro mě dost peněz, samozřejmě nějak přežiji, ale mrzí mě přístup Facebooku i Poštovní banky, dva dny jim hlásím, že mi peníze unikají z konta a vůbec nic neudělali," ukončil dnes muž.My jsme muže na všech dnešních jednáních doprovázeli, jeho boj s větrnými mlýny pozorovali a dokumentovali. Skutečně, ze všeho byla nejhorší očividná bezmoc, kdy ani banka, ani Facebook neprojevily sebemenší snahu okradenému jakkoli pomoc.
Nejde o jediný případ
Ani námi oslovený odborník nám nebyl v tuto chvíli schopen vysvětlit, jak ke stržení peněz mohlo dojít a kam mohly odejít. Mohlo by podle něj jednat buď o nabourání facebookového účtu poškozeného, ale protože ani sám Facebook ve výpisu placených reklam tyto částky neukazuje, mohlo by se jednat i o chybu právě na jejich straně. Dle policejního zdroje bohužel tento případ není jediný.Zda se se svými penězi muž z Plzně ještě shledá nevíme, ale určitě vás budeme informovat.
Aktualizace 23.10.
"Vážená redakce,
zřejmě Vaše reportáž vše urychlila a dnes mi banka peníze vrátila přednostní platbou. Zároveň chci poděkovat i kriminalistům z hospodářské kriminálky z oddělení analytiky a kybernetické kriminality, kteří se mému případu věnují.
Děkuji (jméno má redakce k dispozici)"
Policie se tímto případem samozřejmě intenzivně zabývá a v současné chvíli z dostupných zdrojů zjišťuje odkud, jakým způsobem a z jakého zařízení byly k Facebookovému účtu poškozeného provedeny neoprávněné přístupy.
Více vzhledem k probíhajícímu vyšetřovaní v současnosti nechceme prozrazovat.