Včera před sedmou hodinou večer vyjížděly jednotky profesionálních i dobrovolných hasičů do Trnkové ulice ve Staňkově k požáru komínu.
Z komína rodinného domu šlehaly vysoké plameny a hrozilo jeho popraskání i zřícení. Hasiči vyklidili topeniště kotle a vhozením písku skrz ústí komína srazili hořící spaliny dolů, kde již bylo možné je uhasit. Poté komín vyčistili a pod dozorem nechali zchladnout.
Podle tiskového mluvčího hasičů majitel domu nepředložil doklad o čištění a kontrole spalinových cest, což je v rozporu s vyhláškou 34/2016 o čištění, kontrole a revizi spalinové cesty a byla mu proto udělena pokuta. Majitel ale může mluvit obrovském štěstí, od hořícího komína totiž velmi často chytne střecha, případně i celý dům a proti tomu je pokuta pouhý pakatel.
Požáry komínů jsou relativně časté, od začátku roku do dneška jich hasiči evidují rovných 60. Hasiči nám uvedli, že přibližně ve třetině případů nebyla od majitelů, uživatelů či provozovatelů spalinových cest předložena zpráva o provedeném čištění a kontrole spalinové cesty.
HZS Plzeňského kraje tato porušení řeší v přestupkovém řízení, fyzické osobě, která provozuje spalinovou cestu v rozporu se zákonem o požární ochraně, může HZS Plzeňského kraje uložit pokutu až do výše 10 000 Kč, podnikajícím pak samozřejmě několikanásobně vyšší. Je také nutné si uvědomit, že pokud kvůli nevyčištěnému komínu nejenže vyhoříte, ale také velice pravděpodobně dojde i ke krácení pojistného plnění.
Jak často kontrolovat a čistit komín?
Základními lhůtami pro čištění spotřebiče paliv do 50 kW při celoročním provozu: je 3x ročně u spotřebiče na pevná
paliva, 2x ročně na kapalná paliva a 1x ročně na plynná paliva. Nové znění zákona o požární ochraně je benevolentní v tom, že umožňuje občanům, pokud jsou toho schopni, si čištění provést i sami.
Jednou do roka ale musí být provedena kontrola spalinové cesty oprávněným kominíkem.
Co může uživatel sám kontrolovat:
- Stav topidla a kouřovodu – zda nejsou propálené, není popraskané zdivo a vydrolené spáry
- Zda se v blízkosti topidla a kouřovodu nenachází hořlavé předměty
- Zda je přívodní elektroinstalace ke kotli nepoškozená
- Stav komínových dvířek a jejich uzávěrů
Pokud dojde k požáru komínového tělesa:
- Odstraňte z dosahu sálavého tepla všechny hořlavé předměty.
- Zavolejte linku 150 nebo 112.
Nepokoušejte se hasit komín vodou. Vysoká teplota v komíně spolu s rychlým vývinem páry může způsobit popraskání, či destrukci komínu. K hašení je možno použít písek, který je vhazován buď dvířky k vymetání komínu, nebo přímo ze střechy tělesem kouřovodu.
Ověřte si, že si domů zvete odborníka – pomůže vám aplikace na stránkách hasičů:
Pokud řešíte situaci, kdy je potřeba provést revizi či kontrolu spalinové cesty, nemusíte již dále spoléhat na falešné oborníky, kterým v minulosti již mnoho lidí naletělo.
Pro provádění revize spalinové cesty totiž musí osoba, která revizi provádí, mít navíc osvědčení revizního technika. O těchto osobách má HZS ČR přehled a proto si můžete ověřit, že si domů zvete opravdu oprávněného odborníka.
K tomu Vám může pomoci aplikace pro ověřování revizních techniků spalinových cest, kterou na svých stránkách spustilo MV – generální ředitelství HZS ČR na adrese http://aplikace.hzscr.cz/revizni-technik-spalinovych-cest/.
Foto ilustrační, zdroj hasiči