Včera před šestou hodinou večer vyjížděli hasiči do Schwarzovy ulice v Plzni, kde pod asi osmiletým chlapcem začalo hořet elektrokolo za jízdy.
"Bylo to několik výbuchů za sebou, kusy létaly i 20 až 30 metrů daleko. Klučík naštěstí stihl hned na začátku utéct, takže se jemu ani mamince nic nestalo. Myslím, že spousta lidí si neuvědomuje, že to může být opravdu hodně nebezpečné," popsala nám čtenářka, které se požár elektrokola podařilo natočit.
"K požáru došlo za jízdy, chlapci, který na kole jel, se podařilo zastavit a bezpečně se od kola vzdálit. Kolem jedoucí motorista, který viděl, co se děje, přispěchal s hasicím přístrojem a provedl prvotní zásah. Jednotlivé články napájecího bloku se při požáru rozletovaly až do vzdálenosti několika metrů od kola. Hasiči poté hořící bateriový blok uhasili a zkontrolovali termokamerou," popsal událost tiskový mluvčí hasičů s tím, že příčinou požáru byla technická závada.
V rámci tohoto zásahu hasiči zasahovali ještě u jednoho dítěte, jen několik desítek metrů od místa požáru totiž v asi čtyřmetrové výšce na stromě uvázla asi desetiletá holčička, které se noha zasekla v rozsoše větve.
Hasiči na místo od prvotního zásahu přejeli, k dívce vylezli, vyprostili jí uvázlou nohu a bez zranění jí snesli na zem.
Hasiči opakovaně varují:
Pokud uvažujete o koupi elektrokola nebo elektrokoloběžky, volte značkové produkty s příslušnou certifikací. Laciné varianty, či dokonce domácí výroba s sebou nesou vysoké riziko technických poruch, které mohou skončit požárem.
Vzhledem ke zvyšujícímu se počtu požárů elektrokoloběžek apelují hasiči na provozovatele, aby předcházeli vzniku požáru těchto zařízení, především pak aby:
- neprovozovali zařízení se zjevně mechanicky poškozeným akumulátorem
- vyřadili zařízení, jehož akumulátor vykazuje známky vnitřního poškození jako např. nafouknutí akumulátoru, vývin kouře či zápachu při nabíjení akumulátoru, únik kapaliny z akumulátoru
- nevstavovali zařízení dlouhodobému působení nepříznivým vnějším vlivům jako jsou zvýšené teploty (cca nad 50 °C), extrémně nízké teploty, korozivní a vlhké prostředí
- nabíjeli akumulátor v souladu s návodem výrobce a využívat vždy jen oficiálních a předepsaných nabíječů
- zajistili pravidelnou údržbu a servis zařízení
- neprováděli neodborné úpravy a opravy zařízení
Jak se chovat při požáru elektrokola nebo elektrokoloběžky a čím je hasit?
V případě zahoření, pokud je to možné, odstraňte hořlavý materiál z okolí přístroje, respektive v počáteční fázi rozvoje požáru přesuňte přístroj na volné venkovní prostranství.
Pokud je přístroj nabíjen a dojde k rozvoji nestandardní situace, okamžitě odpojte přístroj od zdroje napájení a postupovat dle pokynů výše.
Hašení lze provádět vodou či libovolným hasicím přístrojem. Samotné hašení může být komplikované, neboť požár je živen chemickou reakcí probíhající uvnitř akumulátoru. Tento efekt má za následek velkou spotřebu hasební látky a lze konstatovat, že i po zdánlivém uhašení plamenného hoření je akumulátor ještě dlouho zdrojem rizik v podobě vývinu toxických zplodin hoření s rizikem opětovného rozvoje plamenného hoření. Hasiči proto doporučují vyhýbat se jakémukoli kontaktu s kouřem a raději zavolat hasiče.
Video čtenářka, foto KP a HZS