Cizinecká policie provádí průběžně kontrolní činnost zaměřenou na cizineckou problematiku a oblast zaměstnávání cizinců. V rámci těchto kontrol zjistili cizinečtí policisté v dubnu a červnu letošního roku celkem 10 cizinců ze států mimo EU, kteří k práci v naší republice neměli potřebné doklady.
V dubnu policisté společně s celníky Celního úřadu zjistili v jedné z firem na Ašsku celkem 6 cizinců ze států mimo EU, kteří nepředložili povolení k zaměstnání, zaměstnaneckou kartu, kartu vnitropodnikově převedeného zaměstnance, modrou kartu, ani cestovní příkaz.
Cizinci byli zajištěni a bylo s nimi zahájeno správní řízení o správním vyhoštění z území členských států Evropské unie. Po provedených úkonech byli téhož dne propuštěni na svobodu.
"Cizinecká policie rozhodla, že celkem 5 z 6 cizinců nesmí po dobu 6 měsíců vstoupit na území členských států Evropské unie. Poslední nesmí vstoupit na území členských států Evropské unie dokonce 1 rok," uvedl tiskový mluvčí policie.
V jednom z mariánskolázeňských hotelů zjistili v červnu při kontrole cizinečtí policisté, že celkem 4 cizinci ze států mimo EU, kteří zde pracují, nemají potřebné doklady. Opět ani jeden z kontrolovaných cizinců nepředložil povolení k zaměstnávání, zaměstnaneckou kartu, kartu vnitropodnikově převedeného zaměstnance, modrou kartu, ani doklady prokazující existenci pracovněprávního vztahu.
Cizinci byli na místě také zajištěni a bylo s nimi zahájeno správní řízení o správním vyhoštění z území členských států Evropské unie. Po provedených úkonech byli téhož dne propuštěni na svobodu.
"Tři cizinci po dobu 3 měsíců nesmí vstoupit na území členských států Evropské unie. Čtvrtý cizinec nesmí vstoupit na území členských států Evropské unie po dobu dvou měsíců. Doba k vycestování z území České republiky byla u všech stanovena ve lhůtě 7 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o správním vyhoštění," řekl tiskový mluvčí policie k tomuto případu.
Cizinecká policie Karlovarského kraje vydala všem 10 cizincům rozhodnutí o správním vyhoštění a navíc všichni mají povinnost nahradit náklady správního řízení ve výši 1 000 Kč.
O problematice nelegálního pobytu a práce cizinců ze států mimo EU jsme nedávno informovali například v kauze gangu padělatelů dokladů.
Gang v Plzni vyráběl z Ukrajinců Rumuny
NCOZ rozprášila devítičlenný gang, který měnil identity cizinců za pár set Euro
Foto: ilustrační PČR