„Dobrý den, přijde mi, že hoří tady v Habartově v kasárnách na Hrádku. Vidím tady strašný kouř,“ takto začal hovor na tísňovou linku 112 v sobotu 17. února krátce před pátou hodinou odpoledne.
Další podobný hovor přijal operátor tísňové linky v neděli 18. února před třetí hodinou odpoledne: „Dobrý den, prosím vás, v Habartově v Mírové ulici je na chodbě strašný zápach. Jako kdyby tam někde hořelo. Tři patra má dům, jako by se pálily potraviny, zápach je cítit i dole.“ Volání bylo z jiného telefonního čísla i jméno oznamovatel uvedl jiné.
Obě výzvy ale měly jedno společné, ani v jenom případě se nic z nahlášeného nepotvrdilo, jednalo se tak o planý poplach se zneužitím tísňové linky a zneužitím jednotky hasičů.
V prvním případě vyjely k nahlášenému požáru dvě jednotky hasičů, profesionální družstvo ze stanice Sokolov a dobrovolní hasiči z Krajkové. Ani hasiči ani hlídka policie na místě nenašli žádný požár nebo kouř. Telefon na oznamovatele byl náhle nedostupný.
Ve druhém případě k hlášenému požáru v bytovém domě vyjely tři jednotky hasičů, profesionální družstva ze stanic Sokolov a chemické závody Sokolov a také místní dobrovolná jednotka z Habartova. Na místě hasiči opět nenašli žádné známky hoření či kouře, podle uvedeného jména v domě nikoho takového obyvatelé bytů neznali, telefon opět nedostupný. Znovu se tedy jednalo o planý poplach a zneužití tísňové linky a hasičů.
Policistům z obvodního oddělení Habartov se velmi rychle podařilo ustanovit osobu, která takto dvakrát během víkendu volala nepravdivé informace na tísňovou linku. Šetřením bylo zjištěno, že oznamovatel je mladistvý člen dobrovolných hasičů v Habartově.
Velitel jednotky okamžitě ukončil jakoukoliv činnost tohoto
mladíka v jednotce a vyšetřovatel hasičů následně po vyslechnutí této osoby podá návrh na zahájení přestupkové řízení, ve kterém v případě prokázání přestupku hrozí pokuta až 5 tisíc korun.
Maximální výše pokuty za zneužití jednotky hasičů je vyšší, protože se ale jedná o mladistvého, je horní hranice uvedených 5 tisíc korun. Navíc hasiči budou požadovat uhrazení nákladů spojených se zásahem, kdy je sazba 5600 korun za každou jednotku a hodinu zásahu, tyto náklady tak mohou za uvedené události dosáhnout výše 28 tisíc korun.
Foto: Ilustrační