Během uplynulých dnů policisté v Plzeňském kraji zaznamenali nárůst různých typů podvodů, které opět způsobily, že mnoho lidí přišlo o své úspory. Policie proto opakovaně apeluje na veřejnost, aby byla ostražitá a nenechala si zbytečně zkazit vánoční svátky.
V předvánočním shonu jsou internetoví podvodníci zvláště aktivní a lidé naopak méně ostražití. Podvodníci tak zneužívají nepozornosti a důvěřivosti lidí, kteří nekriticky reagují na přijaté odkazy nebo zprávy. Policie v posledních dnech přijala řadu oznámení o takových podvodech.
Jsem tvůj syn
Jedna z obětí dostala SMS od neznámého podvodníka, který se vydával za jejího syna. Tvrdil, že má nové telefonní číslo a ztratil přístup k bankovnímu účtu a potřebuje finanční pomoc. Žena mu poslala 570 tisíc korun.Až poté ji napadlo syna kontaktovat a k svému překvapení zjistila, že syn má stále své staré číslo a samozřejmě ji o peněžní prostředky nežádal. Až v tu chvíli ženě došlo, že jde o podvod a obrátila se proto na policii.
Falešní bankéři a "zabezpečené" účty
Jiná žena uvěřila dvěma falešným bankéřům, přičemž první ji kontaktoval, aby ji oznámil, že její doklady byly zneužity při žádosti o úvěr, a druhý, že její žádost o úvěr potvrzuje.'Žena druhému z bankéřů oponovala, že si o žádný úvěr nežádala a na jeho radu převedla 220 tisíc korun na údajný "zabezpečený účet“, aby nakonec zjistila, že byla podvedena a peníze dokonce podvodníkům sama poslala.
I další žena byla kontaktována jiným falešným bankéřem, že údajně žádala o půjčku. Když toto tvrzení žena odmítla, bankéř jí přesvědčil, že její účty jsou zřejmě napadeny a že je nutné peníze z nich přeposlat na chráněný účet, aby tak zabránila jejich zneužití.
Bohužel i v tomto případě žena naletěla a během telefonátu žena podle podvodníkových instrukcí provedla několik transakcí v celkové výši 570 tisíc korun o které v tu chvíli přišla.
Tentokrát to naštěstí nevyšlo
Najdou se naštěstí i lidé, kteří dbají varování a v podobných případech jsou obezřetní. Příkladem může být muž, který obdržel SMS zprávu s odkazem na web napodobující stránky správy sociálního zabezpečení. Po kliknutí na něj byl muž telefonicky kontaktován a volající se ho snažil přesvědčit k převodu 100 tisíc korun na "zabezpečený účet".Muž však hovor ukončil, situaci konzultoval se svou bankou a o peníze tak nepřišel.
Kryptoměny a investice
Muž zajímající se o obchod s kryptoměnami byl telefonicky kontaktován mužem, který mu nabídl převod kryptoměn z jeho portfolia. Následně ho instruoval, aby si nainstaloval aplikaci, která měla umožnit převod financí, ve skutečnosti však aplikace podvodníkovi poskytla vzdálený přístup do mužova telefonu a tím i do internetového bankovnictví.Jeho prostřednictvím pak podvodník jménem oběti zažádal o úvěr ve výši 1 150 000 korun, který banka schválila a podvodník si tyto peníze přivlastnil.
Jiný muž chtěl převést kryptoměnu a ale místo toho podle pokynů podvodníka na telefonu umožnil vzdálený přístup ke svému internetovému bankovnictví. Podvodník pak z jeho účtu začal odesílat peníze, přičemž bezpečnostní systém banky sice zablokoval první pokus o transakci ve výši 85 tisíc korun, ale dalších 60 tisíc korun už se odeslat podařilo a muž tak o ně přišel.
I další žena si podle instrukcí údajného finančního odborníka do mobilního telefonu nainstalovala aplikaci, do které zadala údaje k internetovému bankovnictví, pomocí kterého pak podvodník uzavřel půjčku ve výši 260 tisíc korun za účelem výhodného zhodnocení finančních prostředků.
Tyto peníze pak naivní žena s vidinou zhodnocení vybrala z bankomatu a předala na smluveném místě muži vydávajícímu se za kurýra.