Foto

Během chvilky přišla žena o osmdesát tisíc korun

Žena naletěla na falešné stránky banky a podvodníkům poskytla přístup ke svému účtu

Autor: Jana Holá úterý 25. června 12:09 , aktualizace 13:52

Podvodníci


     Jak jsme již mnohokrát varovali, stále častějším podvodem na internetu je takzvaný phishing, tedy situace, kdy podvodníci získávají přihlašovací údaje obětí nejrůznějšími způsoby, například vytvořením identické kopie přihlašovací stránky, ze které si informace zadané podvedeným snadno přečtou.
     A přesně to se stalo minulý týden starší ženě z Karlovarska. 

     V pondělí 17. června se devětašedesátiletá žena chtěla přihlásit do svého internetového bankovnictví. Zadala do vyhledávače na internetu jméno své banky a klikla na první odkaz, který ji vyhledávač nabídl.
     Tyto stránky se sice jevily jako stránky oficiální, jednalo ale o stránky falešné, takže když žena do formuláře zadala své přihlašovací údaje a potvrdila přihlášení zadáním sms kódu, okamžitě jí přišel druhý sms kód, který také do formuláře zadala. Hned na to jí z bankovního účtu odešla platba ve výši několika desítek tisíc korun.
     Dále došlo i k dalším neúspěšným pokusům o další platby, které ale již naštěstí nebyly zpracovány.      

     "V přesně nezjištěnou dobu vytvořila neznámá osoba falešné internetové stánky, které svým grafickým znázorněním odpovídaly oficiálním webovým stránkám jedné z bankovních společností. Neznámý pachatel tak způsobil ženě škodu ve výši přibližně 80 tisíc korun.
     Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu a zločinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku,"
uvedl nám tiskový mluvčí policie s tím, že v případě prokázání viny hrozí neznámé osobě trest odnětí svobody až na osm let. 

Policie varuje 

     Policisté se často zabývají případy, kdy podvodníci naaranžují webové stránky tak, aby vypadaly přesně jako přihlašovací stránky různých bank a nic netušící oběti se na ně dostanou například přes odkaz v mailu nebo prodejních webových stránkách.
     Jediným pozorovatelným rozdílem od pravých stránek bývá drobné zkomolení v adrese podvodné stránky, které může oběť snadno přehlédnout, jako je změněné písmeno, nebo například chybějící tečka.

     Vyplněním přihlašovacích údajů je pak oběť poskytne podvodníkovi, který si následně v internetovém bankovnictví oběti může dělat co chce. Tento podvod se nazývá phishing.


     Byly zaznamenány i případy zasílání dotazníků k zamezení dalších podvodů, které vypadaly jako zaslané bankou a byly i podepsané, kde bylo vyžadováno vyplnění bankovního spojení, PIN kódu i osobních údajů. Pokud podobný dotazník vyplníte, může samozřejmě dojít ke zneužití vaší platební karty nebo účtu.  

     Číslo účtu a údaje platební karty mohou podvodníci zachytit také v nezajištěných sítích wifi.

Policie radí:

  • V žádném případě nikomu, ani svým profilovým přátelům, nesdělujte čísla mobilních telefonů ani čísla platebních karet nebo kódy pro potvrzení plateb.
  • Banka nikdy nezasílá zprávy, ve kterých by klienta žádala o jeho přihlašovací údaje nebo číslo karty. 
  • V případě telefonického kontaktu, pokud si nejste jisti, že skutečně mluvíte se zástupcem banky, ukončete hovor a kontaktujte banku osobně.
  • Pro případ ztráty platební karty či podezření na podvodné jednání mějte uložený ověřený kontakt na banku.
  • Pokud obdržíte do své e-mailové schránky zprávy od neznámého adresáta či nevyžádané zprávy, nikdy neotvírejte přílohy těchto zpráv. V přílohách se může nacházet spustitelný soubor, který může obsahovat škodlivý vir či malware, který infikuje váš počítač. Podobné viry odhalí jen některé antivirové programy.