AKTUALIZACE 4.12.2018: Počet vykradených bytů a provozoven v Plzni stále stoupá. Již jde o desítky bytů!
Lochotín
K dalším vloupáním mělo podle našich informací dojít včera na Lochotíně, kde došlo k pokusu o vykradení restaurace U Rytíře Lochoty na Karlovarské. Zde ale dokonání zabránilo kvalitní bezpečností zařízení. Ten samý den došlo ještě k vykradení bytu nedaleko.Doubravka
V neděli večer policisté šetřili vloupání do bytu v ulici Ke Svatému Jiří. "Cca v sedm večer jsme se vraceli domů a v ulici stálo zhruba pět policejních aut. Policisté tu běhali venku s baterkama. Později přišli i nějací páni s kufříkem a foťákem," popsala nám čtenářka.Toto vloupání do přízemního bytu mělo podle našich informací proběhnout velmi podobně jako případy, o kterých jsme již informovali.
Bory
AKTUALIZACE 29.11.: Po vydání včerejšího článku s varováním před bytovými zloději se nám ozvala další čtenářka, nyní paní z ulice na Borech s tím, že i ona měla nezvanou návštěvu doma."Dobrý den,
k Vámi zveřejněnému článku bychom rádi uvedli, že tento samý případ se stal v neděli 25. listopadu v ulici (adresu víme, ale na přání ženy neuvádíme, jde o novostavbu na Borech), přízemní byt.
Vrátili jsme se domů, byl otevřený balkon a byt obrácený vzhůru nohama. Vyházené všechny věci ze skříní otevřené všechny krabice a krabičky a vyházené oblečení. Notebooky, tablet, vše co má větší cenu zůstalo, ale vykradli šperkovnici, peníze a drahou flašku whiskey. Prosíme o to, abychom zůstali v anonymitě.
S pozdravem, Vaše pravidelná čtenářka"
Původní článek
"Bydlím v Doubravce v Plzni ve zvýšeném přízemí a včera mě vykradli. Do bytu se nám dostali přes balkon, celý byt zpřeházeli a prohledali. Naštěstí tedy ti zloději moc rozumu nepobrali, pár věcí sice ukradli, ale podstatně dražší věci tam nechali. Ukradli třeba nevelkou sumu peněz na nočním stolku, ale v šuplíku, který vyhodili a vysypali na zem, si například nevšimli průhledné obálky, ve které mám Eura na dovolenou. Ukradli laptop, ale daleko dražší tablet tam nechali.
Člověku nakonec víc než ukradené věci vadí ten nepořádek, co za sebou nechali a hlavně to, že se mi hrabali v osobních věcech. Prý ten den vykradli ještě další tři byty, můžete o tom něco zjistit?" uvedl nám mladý muž.
My jsme si informace samozřejmě ověřili a zjistili, že se tento druh trestné činnosti v Plzni v poslední době skutečně silně rozmohl. Podle našich informací dochází v posledním týdnu přibližně ke třem vloupáním do bytů každý den. Velmi častou cestou vstupu zlodějů jsou přitom právě balkony a špatně uzavřená okna.
V souvislosti s tímto nárůstem policie vydala varování:
Plzeňští policisté se v poslední době potýkají se vzrůstajícím nápadem majetkové trestné činnosti. Upozorňují na to, že v některých případech se pachatel dostal velice lehce do bytu pomocí balkonových dveří nebo oken. Jedná se převážně o přízemní byty, jejichž dostupnost je pro pachatele méně obtížná. Jeden z důvodů je, že si občané při odchodu z bytu často nezkontrolují, zda jsou okna či balkonové dveře řádně uzavřeny a nechávají okna otevřená, byť jen na mikroventilaci.
Tím zlodějům nejen, že ulehčují práci, ale zároveň je vybízejí k návštěvě jejich obydlí. V dalších případech pachatel vniká do vnitřních prostor za užití síly a tím překonání určité překážky.
Abychom nedali zlodějům šanci, stačí učinit jednoduchá a v podstatě levná opatření. Prevence proti vloupání do bytu nebo domu začíná u řádně zamčených vstupních dveří a zajištěných oken či balkonových dveří. Vybrat si můžete základní bezpečnostní zámky nebo složitější uzamykací systémy. Vhodným doplněním jsou ochranné mříže a uzamykatelné okenice.
Pokud máte dostatek finančních prostředků, pak můžete zvolit nadstandardní zabezpečovací techniky a systémy jako např. elektronická zabezpečovací signalizace nebo různé nástrahové detektory. Snížit riziko vykradení bytu nebo rodinného domu ale můžete i bez jakýchkoli investic.
Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel:
- Své domovy si vždy řádně zajistěte. Vstupní branky na pozemek i vstupní dveře zamykejte i v případech, kdy jste doma.
- O vašem odjezdu povězte jen vašim blízkým a lidem, ke kterým máte důvěru. Informace o tom, že se chystáte na víkend nebo na delší dobu pryč, nesdělujte na sociálních internetových sítích.
- Před odjezdem požádejte důvěryhodnou osobu, aby na vaše obydlí dohlédla a pomohla vyvolat dojem, že objekt stále někdo obývá, aby například vybírala poštovní schránku nebo v zimě odklidila sníh před vchodem apod.
- Nejen před déle trvajícím odjezdem z domu se vyplatí úklid na pozemku. Nenechávejte na zahradě volně ležet nářadí, sekačky a další věci, které by pachatele nejen mohli zlákat k vloupání, ale mohli mu v protiprávní činnosti i napomoci.
- Velkou pozornost věnujte i tomu, co o sobě sdělujete na sociálních sítích. Je třeba si uvědomit, že pachatelé mohou velmi šikovně, aniž byste si to uvědomili, využít informací o Vašem odjezdu na dovolenou či víkend mimo domov. Rovněž z fotografií lze mnohé vyčíst. Pachatelé si tak mohou vytipovat Vaše domovy jako vhodné místo ke spáchání majetkové trestné činnosti, neboť z fotografií, které tam vkládáte, mohou vědět, jakou elektronikou, technikou či uměleckými díly máte byt či dům vybaven.
Při podezření, že došlo k vloupání:
- nevstupujte do objektu, pachatel může být uvnitř
- neuklízejte po zlodějích, zničíte stopy po pachatelích
- případ neprodleně oznamte na tísňovou linku 158.
Policisté zároveň hledají všechny případné svědky, aby neváhali zavolat na bezplatnou linku 158 a pomohli tím k dopadení pachatele.
Pojem vloupání je v českém právu spojeno s trestným činem krádeže, hovoříme proto tedy o krádeži vloupáním (podle § 205 odst. 1 písm. b) trestního zákoníku). Toho se pachatel dopouští svým jednáním bez ohledu na výši škody, kterou způsobil, resp. bez ohledu na to, jakou faktickou hodnotu má odcizená věc. Dopadenému pachateli v takovém případě může v pravomocném rozhodnutí hrozit až dvouletý trest odnětí svobody. Pokud se pachatel dopustí vloupání v úmyslu zmocnit se cizí věci a této věci se nakonec nezmocní, dopustil se pokusu krádeže.
Pokud dojde k vloupání do obydlí, tedy zejména domu nebo bytu, dopouští se pachatel zároveň porušování domovní svobody (podle § 178 trestního zákoníku). Poškozeným je v takovém případě oprávněný uživatel bytu nebo domu, bez ohledu na to, zda je vlastníkem nemovitosti.
Foto: Ilustrační
Se zajištěním bytu Vám velice rád pomůže náš partner: