Plzeň se připravuje na intenzivní srážkovou činnost a některá opatření v souvislosti s hrozícím rizikem záplav už probíhají. Na území města se chystají pytle s pískem a zajišťují lokality, kde bývají problémy při vyšších hladinách řek. Lidé z rizikových lokalit jsou informováni.
Srážky ovlivní nejen stav velkých plzeňských řek, ale i menších potoků. Důležité pro Plzeň bude zejména to, kolik vody spadne na Šumavě, proto se krizový štáb města soustředí hlavně na řeky Úslavu, Úhlavu a Klabavu a u ostatních řek situaci monitoruje.
Pro město Plzeň vyhlásila v pátek ve 13:00 povodňová komise Plzeňského kraje druhý stupeň pohotovosti, jenž znamená přípravu protipovodňových aktivit. Stejný stupeň platí i pro další území, jako Sušici, Klatovy, Nepomuk a Rokycany.
"Nesmíme podcenit fakt, že do města přitékají čtyři významné řeky, jejichž vodnatost ovlivňuje srážková činnost na Šumavě a v Brdech. Intenzita deště ovlivní to, jak rozsáhlé budou případné záplavy. Děláme však maximum. Všechny občany chci poprosit, aby nepodceňovali bezpečnost a respektovali případná opatření,“ uvedl primátor Roman Zarzycký.
Podle vedoucí odboru životního prostředí plzeňského magistrátu Dagmar Svobodové Kaiferové zatím stále platí, že na západě Čech budou úhrny nižší než v celé republice. "Opatření je zapotřebí provádět prioritně pro Úslavu a Úhlavu, v závislosti na dotoku pak pro Berounku. Prognóza pro obě řeky je stejná jako v pátek dopoledne. To znamená, že se situace na Úhlavě vyvine nejdříve v neděli dopoledne, na Úslavě bude komplikovanější. Tam přijdou dvě povodňové vlny. První převede vodu z Brd, tedy bude ovlivněna zejména přítokem Bradavy, druhá převede vodu z Pošumaví, ta by měla být silnější a intenzivnější, přechod je predikován z neděle na pondělí,“ přiblížila Dagmar Svobodová Kaiferová.
Město a městské obvody se proto soustředí právě na Úslavu, Úhlavu, Černický potok, Božkovský potok, nejvíce opatření pak dopadne na území druhého městského obvodu v Koterově a Božkově. Dílčí ohrožené objekty jsou v Černicích a na Doubravce. Omezují se vstupy na cyklostezky kolem vodních toků, vstup na plzeňskou Náplavku, omezuje se parkování v lokalitách u Božkovského ostrova, v Doudlevcích pod mostem, u střelnice v Lobzích.
Preventivní opatření už přijala také městská společnost VODÁRNA Plzeň, neočekává však výjimečný stav. "Jsme v kontaktu se zástupci Povodí Vltavy, kteří v tuto chvíli avizují kulminaci na řece Úhlavě během neděle, která nepřesáhne třetí stupeň povodňové aktivity,“ uvedl generální ředitel vodárny Jiří Kozohorský. Řeka Úhlava je pro město důležitá především jako jediný zdroj surové vody pro úpravnu vody na Homolce, která by ale předpokládaným vývojem hladiny neměla být ohrožena. "Pro všechny případy jsme doplnili vodojemy města Plzně na plné stavy, ale neočekáváme významnější potíže,“ řekl provozní ředitel vodárny Josef Máca.
Plzeň bude po celý víkend hlídat jak výšku hladin na řekách, tak množství srážek, situace může být proměnlivá. Detailní informace o stavu řek i vydaných výstrahách jsou na webu www.chmi.cz, budou zveřejňovány na webu města www.plzen.eu a na facebooku Plzně.
Vydatné a trvalé deště přináší na území České republiky tlaková níže Boris. Její vliv bude trvat minimálně do neděle 15. září a zejména do jihovýchodní poloviny území a do horských oblastí na severu a severovýchodě přinese extrémní srážkové úhrny.
"Riziko před extrémním nebezpečím povodní bylo rozšířeno během dnešního dne i na část Plzeňského kraje. Chtěli bychom ujistit veřejnost, že jsme připraveni poskytnout naši pomoc všem, kteří ji budou v souvislosti se zhoršenými povětrnostními podmínkami potřebovat. Máme pro tyto případy posílen výkon služby, připravenou techniku i další vybavení, které by bylo zapotřebí využít.
Naši prioritou je v takových situacích záchrana lidí, ochrana majetku, pomoc při eventuálních evakuacích nebo např. řízení dopravy či její odklon.
V souvislosti s tím, že nás dle predikcí čekají i v našem kraji s největší pravděpodobností náročné chvíle, bychom chtěli požádat veřejnost, aby zbytečně neriskovala. Zejména se to týká toho, aby se lidé nevydávali k blízkosti vodních ploch se zvýšenou hladinou nebo k těm, které mohou být rozvodněné.
Řidiče upozorňujeme také na to, že na mokrých silnicích se prodlužuje brzdná dráha, hrozí riziko aquaplaningu či smyku. Vlivem deště musí řidiči také počítat mj. se zhoršenou viditelností a přizpůsobit všem těmto zhoršeným podmínkám rychlost jízdy a plně se věnovat řízení.
Přejeme všem, aby následující dny zvládli pokud možno bez větších problémů a komplikací. Pamatujte, prosím, na své zdraví a bezpečnost, je to to nejcennější, co máte a žádná “senzační” fotka, video nebo adrenalinový zážitek za zbytečný risk se zdravím určitě nestojí," doplnila mluvčí policie.