Město Plzeň se v poslední době potýká s rostoucím nepořádkem, vandalismem a pácháním přestupků včetně například pytláctví v rekreačních oblastech.
Jen za loňský rok činí škody na městském majetku v těchto lokalitách kolem milionu korun. Kromě ničení mobiliáře včetně podpálených altánů či poškozených cvičebních strojů se nyní množí i případy nelegálního rozdělávání ohňů.
Plzeň proto spustí intenzivnější dohled i informování návštěvníků ve svých rekreačních oblastech. Cílem je informovat všechny návštěvníky o tom, co se v daných lokalitách smí, a současně je požádat o pomoc, aby v případě, že budou svědky vandalismu, neprodleně volali Městskou policii Plzeň nebo Policii České republiky. Do vybraných lokalit v nejbližších dnech město umístí informativní letáky, na preventivní kontroly tam vyrazí i speciální skupina.
Správa a údržba rekreační oblasti Bolevecké rybníky i městských parků a lesoparků stojí město Plzeň ročně miliony korun a radnice chce, aby tyto peníze byly vynakládány účelně.
Přesto právě v letních měsících bohužel dochází často k porušování nařízení i zákonů ze strany těch, kteří se v oblastech pohybují. Může to být i z neznalosti, právě proto Plzeň spouští tuto preventivní kampaň.
Podle Richarda Havelky, vedoucího Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství ze Správy veřejného statku města Plzně, v době covidové a postcovidové objevilo hodně lidí krásy oblastí kolem Plzně, tedy lokality boleveckých rybníků, ale i například Zábělé, Špitálského lesa či dalších míst. Vysoká návštěvnost však s sebou přináší i rostoucí případy vandalismu a nepořádku. To zvyšuje náklady na údržbu a úklid. „Bohužel poslední dobou zaznamenáváme masivní poškozování majetku, poničené lavičky i informační tabule, vytrhané dopravní značky, zničené cvičební stroje a podobně, ale třeba i podpálený altán se škodou přes 50 tisíc korun. Výjimkou není ani chytání ryb na černo za bílého dne. Problémem je také vjíždění aut do lesa nebo na městskou zeleň, kdy například u Třemošenského rybníka parkují řidiči přímo na louce, čímž porušují vyhlášku. Auta pak blokují i případný vjezd složkám IZS,“ dodal Richard Havelka s tím, že řidiči by měli vozy parkovat pouze na místech k tomu určených.
Rostou i počty lidí, kteří se v oblastech shlukují, skupinky už nemají kolem 20 až 30 osob, ale například 100 či 150 lidí. To však vede k tomu, že zakládají ohně mimo oficiální, a tedy povolené ohniště.
Co je v rekreačních oblastech města Plzně zakázáno:
- Rozdělávat oheň mimo k tomu určená místa
- Odhazovat odpadky mimo odpadkové koše/pytle
- Poškozovat dřeviny
- Trhat chráněné rostliny
- Chytat ryby
- Sbírat škeble
- Parkovat v lese a na zeleni
Text: Eva Barborková město Plzeň