Policisté z oddělení služební kynologie Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje uspořádali v tomto týdnu dvoudenní kynologické cvičení s mezinárodní účastí, kterého se zúčastnili němečtí policisté z Bavorské policie, kynologové z německého výcvikového střediska v Herzogau i členové Horské služby České republiky.
"Společné cvičení bylo zaměřeno na psovody se služebními psy, kteří se účastní pátracích akcí a vyhledávání pohřešovaných osob. Čeští policisté předávali své zkušenosti německým kolegům a horským záchranářům s našimi postupy při pátracích akcích v terénu za využití speciálního softwaru PÁTRAČ," popsala tisková mluvčí policie a pokračovala: "Dobrým příkladem byla rozsáhlá, a nakonec i úspěšná, pátrací akce z října 2021 po pohřešované osmileté Julince, která se ztratila v lese na pomezí hranic s Německem. Do této pátrací akce bylo tehdy nasazeno několik desítek policistů jak z české, tak i z německé strany včetně Horské služby České republiky."
Podle policie by do budoucna bylo přínosné při obdobných pátracích akcích sjednotit a efektivně koordinovat postup všech zapojených pátracích subjektů. Proběhlé společné cvičení proto všichni zúčastnění kynologové hodnotili velice pozitivně a též ocenili předání praktických zkušeností z terénu.
Střelba na letišti v Líních
Ve středu také proběhlo v areálu letiště Líně součinnostní taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému. Tématem cvičení byla situace, kdy došlo k násilnému útoku na civilní obsluhu letiště Plzeň-Líně. Ozbrojení pachatelé zaútočili na řídící věž letového provozu. Dva zaměstnanci byli usmrceni a další dva těžce zraněni.
Poté pachatelé opustili řídící věž a přesunuli se k budově letištní správy, kde se nacházelo dalších 10 zaměstnanců. Na tyto zaměstnance pachatelé také zaútočili a na místě zůstali mrtví a zranění.
"Zkusili jsme si jak postupovat při útoku aktivních střelců, kteří zaútočili na letištní personál a chtěli tak ochromit provoz letiště," uvedla mluvčí policie s tím, že hlavním cílem tohoto cvičení bylo zdokonalení spolupráce mezi zasahujícími složkami integrovaného záchranného systému a ověření komunikace mezi jednotlivými operačními středisky.
V neposlední řadě bylo také důležité prověřit postup, spolupráci a komunikaci mezi prvosledovými hlídkami, které jako první dorazily na místo události a snažily se o co nejrychlejší zneškodnění pachatelů.
Foto PČR a ZZS