Množí se nám dotazy čtenářů k současné situaci. Převládají čtyři.
a) Jak to, že strážníci sebrali opilému muži jeho alkohol, psali jste o tom včera zde
b) Jak bude Městská policie řešit noční zákaz vycházení? Musím mít písemné potvrzení z práce?
c) Kam mají jít bezdomovci, když je zákaz nočního vycházení
d) Jak to, že město plánuje hromadný přesun všech bezdomovců do Habrmannova parku a přilehlé budovy
Jak to, že strážníci sebrali opilému muži jeho alkohol?
Včera jsme informovali o tom, že strážníci odebrali alkohol opilým mužům, kteří popíjeli na veřejnosti. Muži se tím dopustili porušení platných krizových opatření a strážník tedy ze zákona musel konat. Odebrání alkoholu je v tomto případě standardní postup, strážník tak jednak zamezí pokračování přestupku a také zajistí důkazní materiál. O tomto následně musí sepsat Úřední záznam a ten se společně se zabaveným alkoholem předává příslušnému správnímu orgánu.
Strážníkovi toto umožňuje jednak Zákon č. 250/2016 Sb. § 48 (1) Propadnutí věci lze uložit jen, jde-li o věc a) která byla ke spáchání přestupku užita nebo určena
a Zákon č. 553/1991 Sb. § 17 Oprávnění odejmout věc (1) Strážník je oprávněn po předchozí marné výzvě k vydání věci tuto věc odejmout, jestliže lze mít důvodně za to, že v řízení o přestupku může být vysloveno její propadnutí nebo může být zabrána
Jak bude Městská policie řešit noční zákaz vycházení?
Primárně platí, že občan není povinen dokazovat, že nic nespáchal, vinu mu musí naopak prokázat policie či strážníci. Mluvčí městské policie nám uvedla, že samozřejmě u každého případu budou vše posuzovat individuálně. "Je nutné vždy rozlišit pohyb od pobytu. Příkladem porušení platných krizových opatření může být případ z dnešní noci, kdy po desáté hodině večerní kontrolovali strážníci v Plzni na Doubravce ve Staniční ulici jednačtyřicetiletého cizince a náležitě ho poučili o platném krizovém opatření. O pár hodin později, konkrétně před třetí ráno, byl tento muž přistižen hlídkou v ulici Pod Vrchem a jako vysvětlení uvedl, že se jen prochází. Věc bude tedy postoupena správnímu orgánu k dořešení," uvedla mluvčí strážníků.
Kam mají jít bezdomovci, když je zákaz nočního vycházení?
Pokud se bezdomovec bude zdržovat v místech, kde běžně nocuje, tedy například ve squatech, v přístřešcích pod mosty či v křovích nebo ve stanech, nejde o porušení zákazu nočního vycházení. Bezdomovci také mají možnost noc strávit v zařízení Městské charity.
Paniku na Doubravce vyvolalo šestnáct postelí
Ozvalo se nám několik vyděšených čtenářek s hrozivou informací o plánovaném přesunu všech plzeňských bezdomovců do Habrmannova parku a přilehlé budovy.
Fámu jdoucí Doubravkou vyvrátil radní Martin Zrzavecký: "Plzeň skutečně připravuje karanténní zařízení, které by poskytlo po dobu epidemie zázemí lidem bez domova s nařízenou karanténou či nařízenou izolací. Toto je skutečně pravda.
Bohužel všechno dál je již jen fáma, bobtnající postupným předáváním si mezi lidmi. Na toto karanténní opatření využijeme objekt ve Školní ulici v Plzni, kde vznikne maximálně 16 lůžek.
Zařízení bude upraveno tak, aby byl pohyb osob v karanténě či izolaci umožněn pouze v prostorách objektu. Na dodržování pravidel bude dohlížet městská i státní policie a zajištěna bude také nepřetržitá služba sociálních pracovníků a zdravotnického personálu.
Okolní obyvatelé tak s těmito osobami vůbec nepřijdou do styku, protože je do objektu přiveze k tomu určené služební vozidlo, která projede vjezdem až do areálu a transportovaná osoba půjde dál již jen vnitřkem objektu.
Po skončení koronavirové pandemie město dané zařízení opět uzavře a dále ho bude využívat radnice čtvrtého městského obvodu."